Etické hackování, pomocí nějž firmy odhalují zranitelnosti v kódu, už je dnes standardem. Obvykle si však hackeři a odborníci odnášejí domů peněžní odměny nebo laptopy: automobil, to je novinka.
Účastníci Vancouverské hackerské soutěže Pwn20wn mohou obdržet vskutku neobvyklou cenu. Elektromobil Model 3 od Tesly je vskutku lákavým vozem; Tesla jej do soutěže dala ve spolupráci s Trend Micro, která celou událost pořádá.
Jako u každé podobné události zaměřené na nalézání chyb v kódu, i tentokrát půjde o hledání bugů. V nově ustanovené „automobilové“ kategorii bude cílem najít bezpečnostní zranitelnosti Modelu 3. Pokud některý hacker odhalí dostatečně závažnou chybu, která bude následně opravena, může si auto převzít.
Dobrý, přímo výtečný nápad Tesly Elona Muska
Kromě Modelu 3 bude na akci rozdělen více než 1 milion dolarů v peněžních částkách. Kromě Tesly sponzoruje event ještě Microsoft a VMWare.
Nápad dát hackerům za odhalení chyb automobil je nejen kreativní, ale potenciálně také značně úsporný. Finanční částka sice rovněž láká, ale je už tak nějak standardní: automobil je novinkou a firmu potenciálně vyjde levněji, než tradiční bug bounty program.
Akce zaměřené na kybernetickou bezpečnost budou pravděpodobně vídat automobily stále častěji. S pokročilými infotainmentovými systémy, samořiditelnými prvky a další elektronikou se hrozba hacknutí vozu stává nejen pravděpodobnější, ale potenciálně také destruktivnější. Protože ohrožení lidského života by mělo pro pověst vozu, automobilky a celých technologií velmi hrozivé následky (automobil řídí velká část populace), budou se výrobci snažit kritickým chybám zabránit jakýmkoliv možným způsobem.
Idea Tesly je poměrně levná, a firma vlastně nemá co ztratit: pokud se zranitelnost nenajde, výtečně, auto si podnik ponechá a není co řešit. Pokud najde, tak sice Tesla přišla o automobil poměrně vysoké hodnoty, ale zamezila ztrátě mnohem vyšší, která by nemusela být pouze finanční.
Zdroj: Engadget