Současní a minulí správci Facebooku, zodpovědní především za mazání ilegálního a nevhodného obsahu, dostanou odškodnění v minimálního hodnotě 1 tisíce dolarů. Facebook za mimosoudní vyrovnání vyplatí dohromady přes 52 milionů dolarů.
Facebook tím uznal drsnost práce moderátorů, kteří se denně setkávají s nechutným a ilegálním obsahem, který i v přímém přenosu ukazuje věci jako jsou vražda nebo znásilnění; ač jde o vzácnější jevy, fotografie sebevražd, vražd či sexuálních útoků jsou bohužel o poznání častější.
Řada z nich si vlivem častého setkávání se s traumatizujícím obsahem vypěstovali psychické poruchy, mezi nimiž vyčnívá hlavně posttraumatická stresová porucha, běžně se vyskytující u válečných veteránů.
Porucha jako u vojáka
Hranice mezi civilizací a barbarstvím je jen velmi tenká, a internet dovoluje značné zkreslení i téhle neviditelné linie.
Facebook sice musel nejprve stát pod tlakem – v roce 2018 na něj byla podána žaloba od jedné z moderátorek Seleny Scola, která si PTSD „vypěstovala“ po devíti měsících práce. Moderátoři za nízké platy vykonávali, a odpusťte mi prosím v tomto případě ne zcela vhodný výraz, neb nevím, jak jinak vyjádřit to, co museli vidět – nechutnou práci mnoho hodin denně.
1 000 dolarů, které každý současný a bývalý moderátor dostane, jsou odškodné určené na cokoliv; ti, kteří trpí dlouhodobými následky, dostanou vyšší odškodné určené na výdaje za léčbu i za samotnou diagnózu (zdravotnický systém USA je nesmírně drahý).
Vyrovnání se týká celkem 11 250 lidí, a na zvýšené odškodné bude mít nárok podle jejich právníků až polovina.
Facebook se také pokusí snížit dopad, které má moderování obsahu na správce. Automaticky vypne u zobrazovaných videí zvuk a veškerý obraz bude černobílý. Moderátoři také získají každý týden přístup na jedno sezení s profesionálním psychiatrem. Ti, u kterých se objeví příznaky psychické poruchy, získají do 24 hodin licencovaného poradce a Facebook plánuje i každoměsíční pravidelnou skupinovou terapii.
Zdroj: Verge