Legendární Modrá obrazovka smrti, také známá zkratkou BSOD, je stálicí při pádu Windows (a tudíž často viděným prvkem) již od roku 1990, od Windows 3.0.
Ve Windows 1.0 už slavná modrá obrazovka byla, avšak BSOD spustila jen chyba v kódu, nikoli přímo pád systému. Modrá obrazovka tak sloužila jakožto chybové hlášení až od verze 3.0.
Po více než 30 letech tak bude jeden z nejznámějších prvků Windows, Modrá smrt, nahrazena. Chybové hlášení zůstane v podstatě stejné podobně, jen barva pozadí se z tradiční modré změní na černou. Tím se má sjednotit grafické rozhraní Windows.
Z modré na černou
Pravda, oproti všem vyjmenovaným změnám v chystaných Windows 11 jde o rozdíl pramalý. Vzhledem k historii BSOD však přesto jde o znatelný odklon od tradice. První významný rozdíl oproti dřívější Modré smrti přišel už v roce 2012, kdy Microsoft přidal smutného smajlíka a poté v roce 2016, kdy přidal QR kód; tradiční modrá však zůstala.
BSOD pomáhá uživatelům rozpoznat, kde nastala chyba – často jde například o ovladače, chybová hlášení to mají reflektovat (ačkoli se to často nedaří). Modrá obrazovka smrti je znamením kritické chyby systému, který se pro ochranu dat a stability raději vypne.
Změna barvy bude zřejmě jedinou změnou BSOD, vzhled včetně emotikonu a QR kódu zůstane.
Je pravděpodobné, že změna souvisí se vzhledovým zásahem do menu Start a do prohlížeče souborů. Revitalizace designu Windows tak proběhne najednou, což má zřejmě značit novou éru Windows. Uvidíme. Je pravděpodobné, že se do jedenáctek uživatelé zrovna nepohrnou – sotva si ze sedmiček zvykli na desítky, které navíc byly hlasitě proklamovány jako poslední, a už je tu další systém.
Alespoň, že přechod bude zdarma – to by mohlo část nespokojených hlasů utišit.
Zdroj: Verge, náhledový obrázek: Screenshot, s povolením společnosti Microsoft