Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality

Společnost Samsung v rámci svého eventu Unpacked 2023 odhalila celou řadu novinek. Jednou z nich je také spolupráce s firmami Google a Qualcomm. Výsledkem by měly být nové technologie pro virtuální a smíšenou realitu.

Již od roku 2009 pořádá technologický gigant Samsung svoji konferenci Unpacked, která se zpravidla koná dvakrát do roka a slouží k odhalení plánů a novinek pro nadcházející měsíce. V rámci prvního letošního eventu, který proběhl začátkem února, byl na prezentaci představen například nový model telefonu Samsung Galaxy s označením S23 či řada notebooků Galaxy Book3.

Kromě produktů však byly na Unpacked 2023 odhaleny také nové zajímavé spolupráce Samsungu s dalšími firmami. Tou uživatelsky nejlákavější se jeví být společný projekt se společnostmi Google a Qualcomm. Co si od něj firmy slibují?

Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality

Očekává se, že nvoě oznámená spolupráce má za cíl rozvinout technologii virtuální a smíšené reality. Zdroj: Pixabay

Společným tématem je virtuální realita

Jak už to na poli nových technologií bývá, hlavní hnací silou pokroku je konkurenční boj. Samsung se tak oznámením nové spolupráce snaží reagovat na nedávné oznámení společnosti Apple, která hodlá na trh přinést svůj první VR headset, tedy zařízení umožňující projekci virtuální reality (VR).

Samsung, Google a Qualcomm chtějí tuto technologii posunout ještě o krok dál, a sice směrem ke smíšené realitě (MR), která v sobě kromě VR kombinuje také tzv. rozšířenou realitu (AR). Tu můžeme znát například z běžných mobilních telefonů, kdy se do reálného světa přes kameru fotoaparátu promítají 3D objekty, které následně můžeme sledovat na displeji. Na tomto principu funguje například celosvětově populární mobilní hra Pokémon Go.

Bez konkrétních vyjádření

Ačkoliv se oznámená spolupráce jeví na první pohled jako lákadlo pro nové i stávající nadšence do technologií, zatím se o ní mnoho neví. Spekuluje se o tom, že by výstupem měl být nejen nový VR/AR hardware, ale také software. Samsung se možná pokusí přinést na trh dokonce vlastní virtuální ekosystém, podobně jako se o to nyní pokouší společnost Meta se svým Metaverse.

Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality

Možným výstupem spolupráce Samsungu, Googlu a Qualcommu může být také přenositelná umělá realita. Zdroj: Pixabay

Jednou z variant pak může být tak lepší propojení digitální reality s mobilními zařízeními. Tento koncept již před pár lety existoval, postupně však byl vytlačen na úkor VR/AR spojené spíše s počítači a nepřenosnými konzolemi. Možná se tak nyní Samsung bude snažit učinit umělou realitu dostupnější a mobilnější.

Nejedná se o první spolupráci Samsungu a Googlu

Společnosti Google a Samsung neoznámili společný projekt poprvé. Podobně tomu bylo například v roce 2021, kdy panoval obdobný konkurenční boj na poli chytrých hodinek. Obě firmy k sobě tehdy přizvaly ještě společnost Fitbit, přičemž výsledkem společného úsilí byly hodinky Pixel Watch. Lze tedy očekávat, že se nově oznámená kooperace bude ubírat podobnou cestou. Ať už pak bude výsledek jakýkoli, dá se očekávat, že se trh technologií opět posune o krok blíže k realističtějšímu a kvalitnějšímu zpracování virtuální a smíšené reality, než jak ji známe dnes.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Obrázek: Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Obrázek: Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Obrázek: Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Obrázek: Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Obrázek: Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Obrázek: Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?
Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?