Umělá inteligence jako skladatel: MusicLM generuje hudbu z psaného textu

Hudba může být další oblastí, kde generativní AI způsobí revoluci. Společnost Google zveřejnila výzkum popisující systém MusicLM, který vytváří hudbu libovolného žánru z pouhého textového zadání.

Nejedná se o první generátor hudby s umělou inteligencí. Stejnou oblastí se zabývají projekty jako AudioML společnosti Google a Jukebox společnosti OpenAI. Model MusicLM a rozsáhlá tréninková databáze (280 000 hodin hudby) však AI pomáhají vytvářet hudbu opravdu na míru každému scénáři a každé situaci.

Složí soundtracky a zhudební obrazy

Umělá inteligence MusicLM (ukázky k přehrání) dokáže nejen kombinovat žánry a nástroje, ale také psát skladby pomocí abstraktních pojmů, které jsou pro počítače běžně obtížně uchopitelné. Jak takové zadání může vypadat? AI jednoduše formou textu napíšete, že chcete nechat vygenerovat hybrid taneční hudby a reggaetonu s „vesmírnou, nadpozemskou“ melodií, která vyvolává „pocit úžasu a úcty„, a MusicLM to dokáže. Technologie dokáže vytvořit melodie i na základě broukání, pískání nebo třeba popisu obrazu. Příběhový režim dokáže spojit několik popisů dohromady a vytvořit DJ set nebo soundtrack.

Obrázek: Umělá inteligence jako skladatel: MusicLM generuje hudbu z psaného textu

AI dokáže nahradit překladatele, asistenty, 3D modeláře, grafiky i copywritery. Hudebníci mohou být další v pořadí. Zdroj: Unsplash

Stejně jako mnoho jiných generátorů umělé inteligence má i MusicLM své nedostatky. Některé skladby znějí podivně a vokály bývají nesrozumitelné. A i když jsou výstupy lepší, než byste čekali, občas jsou přehnaně repetitivní.

MusicLM si nevyzkoušíte. Kvůli autorským právům

Bohužel, MusicLM v dohledné době k volnému použití nebude. Stejně jako u jiných generátorů umělé inteligence společnosti Google ji výzkumníci neuvolňují pro veřejnost kvůli obavám z porušení autorských práv. Zhruba jedno procento hudby vytvořené v době zveřejnění bylo zkopírováno přímo z tréninkových skladeb. Otázky týkající se licencování hudby AI sice nebyly vyřešeny, ale v roce 2021 Eric Sunray (nyní pracuje pro Asociaci hudebních vydavatelů) ve své bílé knize naznačil, že existuje dostatek souvislých stop původních zvuků, aby hudba vygenerovaná AI mohla porušovat práva na reprodukci.

Obrázek: Umělá inteligence jako skladatel: MusicLM generuje hudbu z psaného textu

Robot skládající hudbu? Netřeba, AI vše složí bez nutnosti dotknout se hudebního nástroje. Stačí velký balík hudebních dat. Foto: Unsplash

Umělá inteligence už má v hudbě své místo. Umělci jako Holly Herndon a Arca využívají algoritmy k tvorbě alb a muzejních soundtracků. Ty jsou však buď kolaborativní (jako u Herndonové), nebo záměrně nepředvídatelné (jako u Arcy). MusicLM zatím zkušené skladatele z nejvyšší ligy zdaleka nedokáže nahradit. Jako šikovný asistent by se však uplatnit mohla už nyní.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Obrázek: Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Obrázek: Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Obrázek: Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Obrázek: Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Obrázek: Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Obrázek: Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?
Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?