Je to sotva pár dní, co se Elon Musk chlubil videem Nolana Arbau, prvního člověka, kterému byl implantován neurální čip Neuralink. Na pozadí na první pohled úspěšného projektu se však odehrává zcela jiná, temnější hra. Muskova společnost tak aktuálně čelí dalším závažným obviněním z manipulace se schválením implantátu.
Na nejnovější problém týkající se Neuralinku upozornil deník Reuters. K tomu, aby se totiž zařízení mohlo dostat do těla prvního pacienta, muselo projít poměrně složitým procesem testování a schvalování ze strany amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Tento postup musí absolvovat nejen každé nové léčivo uvedené na americký trh, ale i nejrůznější zdravotní či kompenzační pomůcky. Zpravidla pak trvá několik let a firmu, která o povolení žádá, stojí nemalé peníze.
Exclusive: A US lawmaker involved in health policy has asked the Food and Drug Administration why it did not inspect Elon Musk's Neuralink before allowing the brain implant company to test its device in humans https://t.co/6bAbNbKmhL
— Reuters (@Reuters) March 26, 2024
Kde udělali úředníci z FDA chybu?
Podle deníku Reuters však právě tento proces nedávno napadl americký poslanec Sněmovny reprezentantů z Oregonu Earl Blumenauer. Ten tvrdí, že souhlas FDA byl příliš uspěchaný, a žádá o detailní objasnění toho, jak schvalování Neuralinku probíhalo. Regulační úřad totiž čip schválil i přes to, že sám poukázal na některé pochybnosti. Jedním z nejvíce diskutovaných témat bylo například porušení některých předpisů během testování implantátu na zvířatech. FDA tehdy měla možnost incident prověřit, rozhodla se ale důvěřovat Neuralinku, že problémy odstranil, a detailní inspekci již neprovedl. Historie těchto pochybných testů přitom sahá až do roku 2019, a úřady tak měly více než dost času do situace zasáhnout.
Musk nedávno přesunul sídlo společnosti. Důvod nejspíš nepřekvapí
Neurální implantát Neuralink má představovat novou úroveň propojení člověka a stroje. Případné uspěchání schvalovacího procesu by tak mohlo nabourat důvěryhodnost nejen samotného čipu, ale i celé společnosti Neuralink. Její šéf, Elon Musk, přitom již nyní plánuje sériovou výrobu implantátů a plošné rozšíření do lidských mozků. Vše tedy nasvědčuje tomu, že by schválení od FDA nemělo být zpochybněno. Musk však v čele svých společností mnohdy inklinuje k pochybným a kontroverzním rozhodnutím, a Neuralink není v tomto ohledu výjimkou. Nedávno tak například přesunul právní sídlo firmy z Kalifornie do Nevady v reakci na výsledek soudního sporu o odměnu, který skončil Muskovým neúspěchem. Otázkou ovšem zůstává, zda samotný Blumenauerův dopis adresovaný FDA vůbec dokáže v tomto ohledu něco změnit.