Technický tým Královského námořnictva, známý také jako NavyX, se v poslední době zabývá navrhováním a testováním systémů dronů na záchranu těch, kteří měli tu smůlu a skončili ve vodě.
Při testování v okolí ostrova Horsea nedaleko přístavu Portsmouth námořnictvo úspěšně nasadilo drony, které lokalizovaly figuríny představující plovoucí lidi, a úspěšně na tato místa shodilo záchranné balíčky. V budoucnu by dron mohl tonoucímu shodit záchranný člun nebo podobnou nafukovací pomůcku a zůstat viset nad obětí ztracenou na moři do doby, dokud nedorazí záchranáři.
Bezpilotní drony zásobují pěchotu i zachraňují životy
Při zkouškách, na nichž se podílely také společnost Defence Equipment and Support (DE&S) a firmy Malloy Aeronautics a Planck Aerosystems, byly použity drony Minerva T-150 a Minerva T-80. Již dříve byly tytéž modely dronů použity při zásobování Královské námořní pěchoty při bojových cvičeních v Norsku a na Kypru.
Z blogu a videa Královského námořnictva není zcela jasné, do jaké míry je práce dronu autonomní a do jaké míry je řízena lidským operátorem. V ideálním případě by dron mohl být neustále na palubě a naslouchat charakteristickým zvukům, jako je dopad těla do vody nebo volání o pomoc, následně vzlétnout, upozornit posádku, spustit člun nebo jiné záchranné pomůcky, a vznášet se nad nešťastníkem ve vodě do chvíle, dokud nepřijedou záchranáři.
Po dokončení práce by se měl dron vrátit do svého dokovacího prostoru na lodi. Jeden z dodavatelů NavyX, společnost Planck Aero, se specializuje na autonomní stroje se schopností autonomního pátrání a dohledu v reálném čase. Do budoucna je tak plně automatizovaná záchrana námořníků jedním z reálných scénářů.
Zdroje: RoyalNavy