Myanmar je opět bez sociálních sítí, vojenský puč internet neopomněl

Převzetí moci v Myanmaru od počátku provázely výpadky internetu a mobilních služeb. Centrální vláda, kterou je nyní armáda, rychle zakročila proti sociálním sítím.

Všichni mobilní operátoři a poskytovatelé internetového připojení v zemi musí okamžitě znemožnit zákazníkům přístup ke klíčovým sociálním sítím, mezi které patří Twitter, Viber, Facebook, WhatsApp a Instagram. Restrikce měly původně trvat pouze do dneška, zatím však omezení nadále platí; internet běží střídavě, v době psaní článku by měl v zemi fungovat, ještě před několika hodinami byl ale dole a je pravděpodobné, že bude opět odstřižen.

V asijské zemi, kde dlouhé roky vládla junta, po několika letech opět skončila základní podoba demokracie a vrátila se vláda armády. Zastavení sociálních sítí je jednoduchým způsobem na omezení šíření informací a komunikace mezi populací. Lze předpokládat, že dodatečnou motivací je zamezit protestům proti konci předchozí vlády, to se však armádě nedaří. Ta drtivě vyhrála volby o omezený počet míst do parlamentu, které byly k dispozici. Armáda však výsledky neuznala a několikrát poukázala na údajné podvody ve volebním procesu. Ty však nikdo nepotvrdil a důkazy chybí.

Oficiálním odůvodněním ministerstva je zamezení šíření dezinformací a fake news, které narušují stabilitu země.

Oznámení o novém zákazu z Myanmarského ministerstva dopravy a komunikace zveřejnil norský operátor Telenor, který v zemi své služby provozuje a jehož se nařízení rovněž týká.

OSN prozatím vojenský puč oficiálně neodsoudilo, volá však po propuštění zadržené Aung San Suu Kyi, vůdkyni strany, která v dnes již neplatných volbách vyhrála a vyjádřilo značné znepokojení nad vyhlášením stavu nouze v zemi. Není pravděpodobné, že by se pozice OSN změnila. Rada bezpečnosti OSN zahrnuje 10 nestálých členů a 5 stálých, mezi nimiž je Rusko a Čína; ty Myanmar obvykle chrání proti výraznější kritice ze strany OSN, mají právo veta. Obzvláště Čína má v zemi významné ekonomické zájmy.

Jak obejít vládní omezení internetu? Je to možné. Bezplatná aplikace Psiphon zachraňuje internet v Bělorusku.

VPN pomáhají k obcházení vládních omezení

Ani jedna ze sociálních sítích se nevyjádřila k samotnému puči, Twitter i Facebook ovšem odsoudili blokování jejich webů a vyjádřili podporu principu otevřeného internetu. Lidé využívají VPN aby restrikce obešli.

V Myanmaru je Facebook velice populární a používá se na každodenní bázi. Běžní lidé získali v zemi přístup k internetu až v roce 2011, od té doby se však sociální v zemi staly nenahraditelnými, Facebook je pro mnohé synonym internetu. Myanmarská armáda se internet snaží ovládnout, to se jí však vubec nedaří. Sociální sítě jsou plné odporu k převzetí moci.

Zdroj: Aljazeera, Twitter AFP Agency
Úvodní foto: Freepik.com

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Užitečný prompt #1: Dejte tohle zadání ChatGPT a donutí vás se nad sebou zamyslet
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu