Jak se bránit proti vypínání internetu vládou? Bezplatná aplikace Psiphon zachraňuje internet v Bělorusku

Vláda zmáčkne pomyslné tlačítko a lidé se již nedostanou k informacím, sociálním sítím a dalším internetovým stránkám ze svých mobilů a počítačů. Taková situace nastala v posledních dnech v Bělorusku, kde lid vyšel do ulic kvůli pochybným výsledkům voleb a snahám o nastolení totality ze strany stávajícího prezidenta Lukašenka. I v případech, kdy je internet cenzurován a blokován však existují metody, jak zůstat online. V Bělorusku přístup k informacím a komunikaci v těchto dnech umožňují především služby Psiphon a Telegram.

Kanadská aplikace Psiphon vznikla jako projekt na Torontské univerzitě v roce 2006 s cílem přijít s řešením, jak lidem, kteří čelí cenzuře a omezení internetového připojení, nabídnout přístup k požadovanému obsahu. Využívá k tomu síť více než 3 500 serverů po celém světě. Pokud je tedy např. určitá stránka v dané zemi blokovaná, díky aplikaci se ke stránce může uživatel nadále připojit. K připojení totiž dojde oklikou, přepojením z jiných míst a počítačů v síti, navíc za využití šifrování.Obrázek: Jak se bránit proti vypínání internetu vládou? Bezplatná aplikace Psiphon zachraňuje internet v Bělorusku

Psiphon je ke stažení pro Windows, Android i iOS z oficiální stránek. V Bělorusku počet uživatelů aplikace Psiphon skokově stoupl z přibližně 10 tisíc před volbami na 1 milion aktivních uživatelů nyní. Je zdarma (má i placenou verzi) a podle zmínek na sociálních sítích zatím funguje nejspolehlivěji.

Přístup k informacím i přes blokování ze strany poskytovatelů a vlády

Open source řešení na bázi VPN se snaží nabídnout bezplatnou možnost, jak poskytnout uživatelům v cenzurovaných zemích neomezený přístup k informacím. Databáze dostupných serverů se neustále mění a aktualizuje. Tvůrci navíc přišli s několika řešeními, jak je možné software stáhnout i v místech, kde se nedostanou na oficiální stránku – stačí např. poslat prázdný e-mail na adresu get@psiphon3.com a nazpět jim obratem přijde seznam s odkazy ke stažení.

Hlavním cílem tvůrců není anonymizace a zahlazování stop po uživateli, ale právě snaha o zajištění připojení k otevřenému internetu. Situace v Bělorusku byla pro vnější svět nějakou chvíli poměrně nepřehledná, než se začala po internetu sdílet videa a další obsah ukazující realitu posledních dní. Samotná aplikace Psiphon využívá k obejití omezení kolem 100 serverů napříč Běloruskem. Nekomerční projekt vyniká i tím že se pro zasažené země snaží přijít s lokalizovanou verzí aplikaci. Jako jedna z mála VPN je tedy i v Běloruštině (některé zdroje uvádí, že jde o jedinou).

Psiphon bojuje proti blokování obsahu zdarma

S tvůrci aplikace spolupracují velké vydavatelské domy a média po celém světě. Nechybí BBC, Deutsche Welle, Voice of America apod. Například DW zabudovala Psiphon do své aplikace, kdy po kliknutí na aktivaci funkce proxy dojde k načtení obsahu i v místech, kde je médium běžně blokované.

Obrázek: Jak se bránit proti vypínání internetu vládou? Bezplatná aplikace Psiphon zachraňuje internet v Bělorusku

Aplikaci Psiphon např. hojně využívali lidé v Íránu, kde při nepokojích na konci roku 2017 a na začátku roku 2018 byly blokovány weby jako je Facebook, Twitter a Telegram. Aby se dostali přes omezení, volili lidé po milionech jako řešení právě Psiphon.

Ani aplikace podobného typu nejsou všemocné a mohou mít výpadky, navíc při úplném vypnutí internetu v zemi nemají jak pomoci. Jak se nicméně ukazuje v Bělorusku, je to hra na kočku a myš a v případě rozsáhlejšího blokování mohou být zařízení s podobnými aplikacemi jedním z mála pojítek s okolním světem. Svobodný přístup k informacím je dnes totiž výsadou, jejíž důležitost bychom neměli podceňovat.

Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním