Jak se bránit proti vypínání internetu vládou? Bezplatná aplikace Psiphon zachraňuje internet v Bělorusku

Vláda zmáčkne pomyslné tlačítko a lidé se již nedostanou k informacím, sociálním sítím a dalším internetovým stránkám ze svých mobilů a počítačů. Taková situace nastala v posledních dnech v Bělorusku, kde lid vyšel do ulic kvůli pochybným výsledkům voleb a snahám o nastolení totality ze strany stávajícího prezidenta Lukašenka. I v případech, kdy je internet cenzurován a blokován však existují metody, jak zůstat online. V Bělorusku přístup k informacím a komunikaci v těchto dnech umožňují především služby Psiphon a Telegram.

Kanadská aplikace Psiphon vznikla jako projekt na Torontské univerzitě v roce 2006 s cílem přijít s řešením, jak lidem, kteří čelí cenzuře a omezení internetového připojení, nabídnout přístup k požadovanému obsahu. Využívá k tomu síť více než 3 500 serverů po celém světě. Pokud je tedy např. určitá stránka v dané zemi blokovaná, díky aplikaci se ke stránce může uživatel nadále připojit. K připojení totiž dojde oklikou, přepojením z jiných míst a počítačů v síti, navíc za využití šifrování.Obrázek: Jak se bránit proti vypínání internetu vládou? Bezplatná aplikace Psiphon zachraňuje internet v Bělorusku

Psiphon je ke stažení pro Windows, Android i iOS z oficiální stránek. V Bělorusku počet uživatelů aplikace Psiphon skokově stoupl z přibližně 10 tisíc před volbami na 1 milion aktivních uživatelů nyní. Je zdarma (má i placenou verzi) a podle zmínek na sociálních sítích zatím funguje nejspolehlivěji.

Přístup k informacím i přes blokování ze strany poskytovatelů a vlády

Open source řešení na bázi VPN se snaží nabídnout bezplatnou možnost, jak poskytnout uživatelům v cenzurovaných zemích neomezený přístup k informacím. Databáze dostupných serverů se neustále mění a aktualizuje. Tvůrci navíc přišli s několika řešeními, jak je možné software stáhnout i v místech, kde se nedostanou na oficiální stránku – stačí např. poslat prázdný e-mail na adresu get@psiphon3.com a nazpět jim obratem přijde seznam s odkazy ke stažení.

Hlavním cílem tvůrců není anonymizace a zahlazování stop po uživateli, ale právě snaha o zajištění připojení k otevřenému internetu. Situace v Bělorusku byla pro vnější svět nějakou chvíli poměrně nepřehledná, než se začala po internetu sdílet videa a další obsah ukazující realitu posledních dní. Samotná aplikace Psiphon využívá k obejití omezení kolem 100 serverů napříč Běloruskem. Nekomerční projekt vyniká i tím že se pro zasažené země snaží přijít s lokalizovanou verzí aplikaci. Jako jedna z mála VPN je tedy i v Běloruštině (některé zdroje uvádí, že jde o jedinou).

Psiphon bojuje proti blokování obsahu zdarma

S tvůrci aplikace spolupracují velké vydavatelské domy a média po celém světě. Nechybí BBC, Deutsche Welle, Voice of America apod. Například DW zabudovala Psiphon do své aplikace, kdy po kliknutí na aktivaci funkce proxy dojde k načtení obsahu i v místech, kde je médium běžně blokované.

Obrázek: Jak se bránit proti vypínání internetu vládou? Bezplatná aplikace Psiphon zachraňuje internet v Bělorusku

Aplikaci Psiphon např. hojně využívali lidé v Íránu, kde při nepokojích na konci roku 2017 a na začátku roku 2018 byly blokovány weby jako je Facebook, Twitter a Telegram. Aby se dostali přes omezení, volili lidé po milionech jako řešení právě Psiphon.

Ani aplikace podobného typu nejsou všemocné a mohou mít výpadky, navíc při úplném vypnutí internetu v zemi nemají jak pomoci. Jak se nicméně ukazuje v Bělorusku, je to hra na kočku a myš a v případě rozsáhlejšího blokování mohou být zařízení s podobnými aplikacemi jedním z mála pojítek s okolním světem. Svobodný přístup k informacím je dnes totiž výsadou, jejíž důležitost bychom neměli podceňovat.

Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: 15" MacBook Air je sen. Apple na WWDC představil nejtenčí 15" notebook současnosti
15″ MacBook Air je sen. Apple na WWDC představil nejtenčí 15″ notebook současnosti
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu