Přemýšleli jste někdy, jak velké knihovny na svých knihách utírají prach? Utírat ručně desítky tisíc knih by byl v době technologií nesmysl. Jak vypadá taková „myčka“ na knihy?
Ačkoliv to tak nemusí vypadat, knihovny jsou odjakživa technologickými průkopníky. Možná si vzpomenete na dobu veřejně přístupného internetu, nebo ukázky z velkých knihoven s robotickými podavači. Boston Public Library se nyní prostřednictvím Twitteru pochlubila, jakým způsobem se o knihy stará ve smyslu odstraňování prachu a nečistot.
Staré knihy potřebují speciální péči. Ruční čištění se používá u vzácných starých knih a svazků dodnes, mechanika jej však ve většině případů zvládne nahradit.
Zařízení od Oracle zvládne vyčistit 12 knih za minutu
Kdo si představoval, že čištění probíhá ručně, měl pravdu jen z opravdu malé části. Knihovny po celém světě totiž využívají nejrůznějších přístrojů. Na ukázce z bostonské knihovny můžeme spatřit stroj od Oracle zvaný Depulvera. Jedná se o automatizovanou mobilní čističku, která funguje na podobném principu, jako myčka automobilů. Ovšem s tím rozdílem, že kompletně bez vody.
Zařízení je závislé na lidské obsluze, která do něj musí vkládat knihy. Dále už vše probíhá automaticky. Jemné kartáče a výkonné odsávání s HEPA filtry zbaví knihy prachu a nečistot. Během jedné minuty takto lze vyčistit 12 knih. Vše navíc podle výrobce probíhá šetrně a bez rizika poškození děl.
A behind-the-scenes look at how we remove dust from our #books. It’s like a mini car wash for books, minus the water! #libraries #booklovers pic.twitter.com/3xGI6ZEHVJ
— BostonPublicLibrary (@BPLBoston) 20. dubna 2017