Zdrojové kódy operačního systému Windows XP společně s kódy dalších verzí Windows unikly na internet. Je tomu tak poprvé v historii. Ověřena už byla i jejich pravost a Microsoft se vzniklou situací intenzivně zabývá. Naštěstí pro Microsoft jde o verze starších operačních systémů, jejich podpora před lety skončila. I přesto na nich běží milióny počítačů po celém světě.
Soubory obsahující zdrojové kódy Windows XP a Windows Server 2003 se objevily na torrentových sítích. Po prvotních pochybnostech o jejich pravosti ji nakonec potvrdil server The Verge, který se odkázal na vyjádření samotného Microsoftu. Softwarový gigant již situaci aktivně prošetřuje a zjišťuje potenciální rizika s únikem spojená. Ačkoliv jde o první únik zdrojového kódu Windows XP směrem k široké veřejnosti, v „určitých kruzích“ byl prý k dispozici již několik let. Přístup ke zdrojovému kódu a technickým specifikacím měli v rámci speciálního programu Government Security Program (GSP) také vlády a jejich organizace.

Bill Gates v roce 2001 představil novou verzi operačního systému z dílen Microsoftu – Windows XP. Foto: Mario Tama/Getty Images
Soubor o velikosti 2,9 GB ukrývá zdrojové kódy Windows XP a Windows Server 2003. Společně s ním koluje také archiv o velikosti 43 GB ukrývající zdrojové kódy MS-DOS, Windows NT, Windows CE a Windows 2000. Z neznámého důvodu jsou součástí archivu také videa obsahující konspirační videa o zakladateli Microsoftu, Billu Gatesovi.
Windows XP v ohrožení?
Uživatelé stále používající operační systém Windows XP již dávno měli přejít na novější verze, a to mj. z důvodu vyšší bezpečnosti a dostupnosti aktualizací. Pokud uživatelé nevyužili bezplatného upgradu, stále se nabízí alternativa v podobě linuxových distribucí zdarma. Doporučit lze např. uživatelsky přívětivé Ubuntu.
Proč je únik zdrojových kódů problém? Pohled do zdrojového kódu umožňuje potenciálním útočníkům odhalit bezpečnostní díry a připravit tak viry a další hrozby na míru těmto zranitelnostem. Uživatelům lze doporučit přechod na novější verze operačního systému a využívání aktualizovaného antivirového softwaru.
Zastaralý operační systém Windows XP stále využívá řada firem ve svých provozech. Oficiální podpora pro Windows XP skončila v roce 2014, Microsoft byl nicméně nucen kvůli masivním útokům ransomwaru WannaCry vydat záplatu ještě v roce 2017. Dnes kdysi nejpopulárnější operační systém používá méně než 1 % uživatelů osobních počítačů.
- Jak spustit Windows aplikace bez Windows? ReactOS je kopií operačního systému zcela zdarma
Zdrojový kód Windows se na veřejnosti neobjevil poprvé. Před několika lety se na internetu objevil 1GB vzorek zdrojového kódu Windows 10 a minulý rok čelil Microsoft únikům částí operačního systému pro Xbox.