Na internet poprvé v historii unikly zdrojové kódy Windows XP. Microsoft případ vyšetřuje

Zdrojové kódy operačního systému Windows XP společně s kódy dalších verzí Windows unikly na internet. Je tomu tak poprvé v historii. Ověřena už byla i jejich pravost a Microsoft se vzniklou situací intenzivně zabývá. Naštěstí pro Microsoft jde o verze starších operačních systémů, jejich podpora před lety skončila. I přesto na nich běží milióny počítačů po celém světě.

Soubory obsahující zdrojové kódy Windows XP a Windows Server 2003 se objevily na torrentových sítích. Po prvotních pochybnostech o jejich pravosti ji nakonec potvrdil server The Verge, který se odkázal na vyjádření samotného Microsoftu. Softwarový gigant již situaci aktivně prošetřuje a zjišťuje potenciální rizika s únikem spojená. Ačkoliv jde o první únik zdrojového kódu Windows XP směrem k široké veřejnosti, v „určitých kruzích“ byl prý k dispozici již několik let. Přístup ke zdrojovému kódu a technickým specifikacím měli v rámci speciálního programu Government Security Program (GSP) také vlády a jejich organizace.

Obrázek: Na internet poprvé v historii unikly zdrojové kódy Windows XP. Microsoft případ vyšetřuje

Bill Gates v roce 2001 představil novou verzi operačního systému z dílen Microsoftu – Windows XP. Foto: Mario Tama/Getty Images

Soubor o velikosti 2,9 GB ukrývá zdrojové kódy Windows XP a Windows Server 2003. Společně s ním koluje také archiv o velikosti 43 GB ukrývající zdrojové kódy MS-DOS, Windows NT, Windows CE a Windows 2000. Z neznámého důvodu jsou součástí archivu také videa obsahující konspirační videa o zakladateli Microsoftu, Billu Gatesovi.

Windows XP v ohrožení?

Uživatelé stále používající operační systém Windows XP již dávno měli přejít na novější verze, a to mj. z důvodu vyšší bezpečnosti a dostupnosti aktualizací. Pokud uživatelé nevyužili bezplatného upgradu, stále se nabízí alternativa v podobě linuxových distribucí zdarma. Doporučit lze např. uživatelsky přívětivé Ubuntu.

Proč je únik zdrojových kódů problém? Pohled do zdrojového kódu umožňuje potenciálním útočníkům odhalit bezpečnostní díry a připravit tak viry a další hrozby na míru těmto zranitelnostem. Uživatelům lze doporučit přechod na novější verze operačního systému a využívání aktualizovaného antivirového softwaru.

Zastaralý operační systém Windows XP stále využívá řada firem ve svých provozech. Oficiální podpora pro Windows XP skončila v roce 2014, Microsoft byl nicméně nucen kvůli masivním útokům ransomwaru WannaCry vydat záplatu ještě v roce 2017. Dnes kdysi nejpopulárnější operační systém používá méně než 1 % uživatelů osobních počítačů.

Zdrojový kód Windows se na veřejnosti neobjevil poprvé. Před několika lety se na internetu objevil 1GB vzorek zdrojového kódu Windows 10 a minulý rok čelil Microsoft únikům částí operačního systému pro Xbox.

Zdroje: 1, 2

6 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cloisue

Možná pomsta číňanů USA…

Paulus

XPéČKA, používají stále na planetě statisíce lidí a desítky miliónů zařízení .. od kapesních hanheldů, domácnosti, bankomaty, až po velkoformátové těžké mechaniky ve fabrikách … jak jinak zbohatnout na těchto „nevýdělečných a nekontrolovatelných subjektech“ než vypustit informaci o tom, že unikly zdrojáky operačního systému, nutného pro jejich funkčnost a donutit… Číst více »

pidalin

Tak naštěstí když na tom jede třeba CNCčko u nás ve výrobě, tak to neni vubec připojený k netu, ale občas do toho někdo musí strčit fleshku aby přetáhnul ňákej program, takže to uplně 100% bezpečný taky neni. Ale XP má tu výhodu (narozdíl od novějších widlí) že se dá… Číst více »

Miíki Kiki

A spásou je samozřejmě nákup nových Win. 10! A kdo nekoupí je ohrožen!. Já si koupil XP a potom i Win 7 a víc si nekoupím. Za ty peníze očekávám že mi to bude sloužit ještě pár let ke spokojenosti. M

HonzaEM

A co to pro mě, jako uživatele XPček na mém uplně prvním počítači, znamená? Já si myslím že vůbec nic.

mku03375

Jen to, že pokud hakři najdou děravé místo, můžou ho využít pro tvorbu červů…

Obrázek: Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
Obrázek: 18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu