První americký pokus po 50 letech přistát s modulem na Měsíci a první soukromý vůbec zřejmě skončí neúspěchem. Modul Peregrine (sokol stěhovavý) má problémy s výrobou vlastní energie a nedostatkem paliva. Závod soukromých společností o dobývání naší přirozené družice tím ale nekončí. Naopak.
Raketa Vulcan společnosti United Launch Alliance (ULA) se sídlem v Pittsburghu s lunárním modulem Peregrine od Astrobotic Technology (AT) odstartovala z Floridy v pondělí. AT mohla získat prvenství soukromé firmy s modulem na Měsíci.
Její modul by se navíc stal prvním na lunárním povrchu po 50 letech. Peregrine se úspěšně odpojil od nosné rakety a nastartoval pohonné systémy, krátce nato však nemohl tým techniků kvůli „anomálii“ nasměrovat jeho orientaci směrem ke Slunci.
Jeho solární panel tedy nemohl zachytávat záření a měnit jej na energii potřebnou k pohonu a dobíjení baterií. Kvůli tomu došlo modulu kritické množství záložního paliva a tým techniků oznámil „selhání pohonného systému,“ píše agentura AP.
Jak napsal server DW, v podstatě se jedná o přiznání neúspěchu mise. To potvrzuje i AP, podle níž je mise odsouzena k zániku. Tím však získává šanci na prvenství soukromá americká společnost Intuitive Machines.
Závody financované NASA
Tu má vynést do vesmíru raketa společnosti Elona Muska SpaceX. Pondělní start Vulcanu byl ale začátkem závodu v dobývání Měsíce mezi soukromými společnostmi. Ty v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) platí agentura NASA.
Cílem těchto firem pak je dopravit na naši přirozenou družici výzkumné vybavení. Do tohoto programu se zapojily i společnosti AT a Intuitive Machines. Každá z nich obdržela od NASA skoro 80 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun).
Takové smlouvy s NASA má celkem čtrnáct soukromých společností. Peregrine nesl na Měsíc přístroje pro měření úrovně radiace, povrchového a podpovrchového vodního ledu, magnetického pole a exosféry, zjednodušeně řešeno měsíční atmosféry, a další zařízení.
Tato a jí podobné mise jsou klíčové pro průzkum Měsíce před příletem lidské posádky v rámci mise očekávané Artemis. Mohou totiž minimalizovat jakákoli rizika během výzkumů a pomoci využívat zdejší přírodní zdroje.