Lidé čekající na transplantaci často umírají kvůli nedostatku orgánů od dárců, což je považováno za jeden z největších současných problémů ve zdravotnictví. Čas čekatelům ale v budoucnu možná prodlouží orgány mechanické. Američtí chirurgové teď pacientovi implantovali titanové srdce.
Krize nedostatku orgánů od dárců přiměla vědce k experimentům s modifikovanými zvířecími orgány pro lidské čekatele. Ještě dál své ambice dotáhli chirurgové ze společnosti BiVACOR ve spolupráci s texaským kardiologickým institutem.
Čekateli na transplantaci srdce vložili do hrudi předmět o velikosti lidské pěsti – srdce vyrobené z titanu. Lékařské zařízení bylo navrženo a vyrobeno tak, aby poskytlo pacientovi co nejvíce času a nahradilo funkci životně důležitého orgánu.
Implantát pohání technologie zvaná maglev využívající magnetickou levitaci, popisuje zařízení server ScienceAlert. Cirkulaci krve řídí levitující, tedy bezkontaktně zavěšený rotor uvnitř kompaktního titanového pouzdra.
Titanový orgán podporující lidské životní funkce bez tlukotu je svými rozměry ideální jak pro muže, tak ženy. Jelikož v bezkontaktní konstrukci nedochází k žádnému tření, vynálezci doufají, že nebude docházet k opotřebovávání.
Než se najde dárce
Pokud by se totiž zařízení opotřebovávalo, hrozilo by „srdeční“ selhání a smrt pacienta. Implantát je prakticky nerozbitný. Přestože je podle expertů schopen podporovat i zdravého muže při cvičení, jedná se o dočasné řešení.
Čekatel dostane titanové srdce a zvýší se tak jeho šance na přežití, než dostane orgán od dárce. Navíc se zatím jedná o experimentální technologii, kterou chirurgové vůbec poprvé otestovali v rámci studie schválené americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
Implantát bez komplikací podporoval a udržoval při životě pacienta celých osm dní, než se objevil dárce. Následně titanové srdce nahradili tím skutečným. Pacient se zotavuje po operaci a daří se mu dobře, tvrdí BiVACOR.
Na titanové srdce čekají další čtyři pacienti. Společnost se netají ambicemi zachraňovat vynálezem životy ve velkém. V budoucnu ho chce povýšit na trvalý implantát. Pacienti už by tedy nemuseli spoléhat na jen dárce a obávat se o svůj život.
Zdroje: ScienceAlert