Mezinárodní tým vědců úspěšně vyvinul nanostroje, které jsou díky molekulárnímu motoru schopné pohybu a zvládnou také provrtat díru do vnějšího obalu rakovinných buněk. Vědci díky nim chtějí cíleně doručovat léky na správná místa v lidském těle a bojovat s rakovinou.
Miniaturní stroje byly otestovány na různých druzích rakovinných buňkách, jmenovitě např. na těch z lidské prostaty. Molekulární stroje jsou schopné dopravit léky až k cílové buňce. Poté jsou díky aktivaci UV světlem schopny zneškodnit buňky. Tato neinvazivní metoda by mohla výrazně zvýšit procento přeživších pacientů, kteří prodělali rakovinu.
50 000 nanobotů se vejde na plochu o průměru lidského vlasu
Komplexní molekuly si lze představit jako jakési miniaturní ponorky. Natolik miniaturní, že by byl její pohyb ovlivně tzv. brownovým pohybem, což je náhodný pohyb částic v kapalném či plynném médiu. Aby tento pohyb nekomplikoval pohyb „ponorky“, rotují jednotlivé molekuly rychlostí přes 2-3 miliony otáček za sekundu.
Tým z univerzity Rice v Texasu se v současné chvíli zabývá alternativními metodami, díky kterým by zařízení mohl pohánět. V kurzu je infračervené světlo a rádiové vlny. Právě od rádiových vln si vědci slibují nejvíce. Probíhající pokusy na rybách vypadají slibně, brzy se začnou nové metody testovat i na laboratorních myších.