Kosmická agentura NASA se připravuje vyslat na Měsíc speciální sondu, která by měla vědcům pomoci ve studiu zemské magnetosféry, a přinést tak lidstvu nové, dosud nepředvídané objevy.
Rentgenová sonda LEXI (Lunar Environment Heliospheric X-ray Imager) bude mít za úkol pořizovat snímky pohybů magnetického pole Země, a nabídne tak pohled na jeho vztah se slunečním větrem, který má znatelný vliv na řadu procesů na naší planetě. Cílem této mise je tedy lépe porozumět vesmírnému počasí, které ovlivňuje družice, elektroniku a pozemské systémy. Odborníci navíc věří, že sonda nabídne zcela nový pohled na zemský magnetický štít, jehož význam je i dnes předmětem diskuzí.
Sonda by mohla pomoci předvídat geomagnetické bouře
Měřící přístroj LEXI by měl být přepraven na palubě modrého modulu Blue Ghost společnosti Firefly Aerospace, jehož start je naplánován na 15. ledna. Po uvedení do provozu bude sonda po dobu šesti dní sledovat zemskou magnetosféru a shromažďovat údaje pozorováním odraženého nízkoenergetického rentgenového záření. Podle vědců by tak mělo být možné získat vizuální důkazy o rozpínání a smršťování magnetosféry v důsledku změn intenzity slunečního větru. Silnější sluneční vítr totiž způsobuje stlačování magnetosféry, zatímco slabší vítr naopak umožňuje její rozpínání.
Magnetické pole Země, vznikající pohyby v roztaveném jádru planety, tvoří přirozenou obrannou linii planety proti škodlivému kosmickému záření a částicím slunečního větru. Výsledkem těchto interakcí mohou být geomagnetické bouře, které někdy vytvářejí oslnivé polární záře, zároveň ale představují riziko i pro tu nejpokročilejší přístrojovou techniku. Díky misi LEXI bychom mohli mít konečně možnost tyto bouře předpovídat, a ochránit současné technologie přes negativními vlivy.