Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyhlásil nejvyšší stupeň rizika kvůli trhlinám v ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Zatímco vyšetřuje příčinu jejich vzniku, miliardáře Elona Muska pověřil vypracováním evakuačního plánu. Životy astronautů ohroženy nejsou.
V ruské části stárnoucí ISS je pět trhlin a dalších 50 nespecifikovaných problémových oblastí způsobujících únik vzduchu. Už podle dubnového hlášení tam byly zaznamenány dosud největší naměřené hodnoty úniku.
Zatím se nepodařilo určit příčinu vzniku trhlin, což přimělo NASA vyhlásit nejvyšší stupeň rizika a přistoupit ke společnému postupu s Roskosmosem. Úřad ruský protějšek požádal, aby situaci co nejrychleji vyřešil.
„Několikrát jsme jim sdělili závažnost úniků, včetně během mé návštěvy Ruska začátkem tohoto roku,“ cituje server Futurism zástupce administrátora NASA Jamese Freea. Obě strany se podle něj dohodly na uzavření malého segmentu a otevření poklopu pro kritické situace. Astronauti tak zůstávají na americké straně stanice, aby se v případě nouze rychleji dostali k evakuační lodi.
K identifikaci trhlin došlo v malém modulu, který vede k přístavu se zakotvenými ruskými vesmírnými nákladními loděmi. Ruská posádka se snaží problém vyřešit dočasnými opravami. „Místa ošetřila tmelem a záplatami,“ uvedla NASA.
Plán evakuace
Mluvčí NASA Kathryn Hambletonová uvedla, že ruská posádka nadále zkoumá desítky problematických oblastí. Mnohé z nich však mohou být jen drobnými nedokonalostmi, například škrábanci. Je však nutné to v rámci bezpečnosti ověřit.
Poslední kolo oprav proběhlo v létě a míra úniku následně poklesla, upřesnil Free. Že se však nedaří krizi s únikem vzduchu na ISS vyřešit, naznačuje skutečnost, že v červenci NASA požádala firmu SpaceX, aby vypracovala plán evakuace.
Únik vzduchu se stále zhoršuje a posádka ISS v současnosti spoléhá jen na Sojuz – ruskou transportní loď určenou k evakuaci. Legendární stanice už přesluhuje, na oběžné dráze slouží o deset let déle, než bylo v plánu.
V roce 2031 skončí v takzvaném bodu Nemo, což je nejvzdálenější oblast od pevniny v Tichém oceánu, přičemž NASA se obrátí na komerční sektor. Na nevýhody takové politiky ale nedávno upozornili vědci z Národní akademie věd, inženýrství a medicíny.
NASA se podle nich ocitla ve finanční tísni, protože spoléhá na krátkodobé plánování misí ve spolupráci se soukromými firmami místo dlouhodobých investic. Nehledě na to zaplatila SpaceX v rámci evakuačních příprav 266 tisíc dolarů (asi 6,1 milionu korun).
Zdroje: Futurism, NASA