Co zabije galaxii?

Smrt galaxií v jednom z nejméně stabilních (lidstvu známých) regionů vesmíru astronomy fascinuje, a studie, která bude veřejně k dispozici v prosincovém vydání peer-reviewed magazínu Astrophysical Journal Supplement Series, se na tuto extrémní oblast vesmíru zaměřuje blíž.

Kanadská studie, vzniklá spoluprací 36 astronomů z mnoha zemí světa, využila data z pozorování plynů v soustavě (kupě) galaxií Virgo (v češtině známá též jako Kupa galaxií v Panně). Ty zprostředkovala pokročilá observatoř Atacama Large Milimeter/submilimeter Array (ALMA) v Chile.

„Víme, že galaxie přichází o své plyny, kterými jsou tvořeny. Ve chvíli, kdy je dostatečné množství plynu odebráno nebo zničeno, formování hvězd přestane a galaxie tak zemře,“ popsal pro McMasterovu univerzitu Toby Brown, hlavní autor studie.

Obrázek: Co zabije galaxii?

V kupě Virgo je galaxií odhadem kolem 2 000. Některé vznikají, jiné umírají. Cyklus života platí i ve vesmíru. Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Nehostinná kupa galaxií

Schopnost galaxií formovat hvězdy je ovlivněna tím, kde ve vesmíru se galaxie nachází a jak interaguje se svým okolím. Vesmír je velké, pro nás stále neznámé místo, a ne všechny jeho části jsou identické. Galaktické kupy jako Virgo jsou pro pozorování velice zajímavé, protože představují jedny z nejextrémnějších prostředí lidstvu známých.

Lze si je představit jako kosmickou laboratoř: Formování galaxií, hvězd a oblaků plynu, občas nějaká ta supernova či černá díra, soustavy galaxií jsou aktivní, živá místa. Kupa galaxií Virgo se skládá z tisícovek galaxií v prostředí extrémním a natolik nehostinném, že zde umírají celé galaxie. Některé předchozí studie se kupříkladu zabývaly možností, že vzniku nových galaxií v oblasti zabraňuje extrémní turbulence. Je pravděpodobně, že kupa Virgo je stále mladá a pokračuje ve svém formování.

Obrázek: Co zabije galaxii?

Galaxie NGC 4567 a NGC 4568 jsou 2 z cca 2 000 galaxií v kupě Virgo, vzdálené přibližně 65 milionů světelných let od země. Základní plyny jsou vyobrazeny v červené a oranžové, hvězdy jsou bílé a modré. Jde o obrázek složený z dar observatoře ALMA a Hubbleova vesmírného dalekohledu. Zdroj: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/S. Dagnello (NRAO).

Až bude prosincová studie zveřejněná, přineseme více informací; jedním z jejích hlavních závěru má ale být to, že oblast ve vesmíru, kde se galaxie nachází – jako právě třeba v soustavě Virgo – významně ovlivňuje jejich životní cyklus. I galaxie mohou zemřít, a stačí na to jen odebrání dostatečného množství plynů, z nichž se skládají. Bez nich nemohou vznikat nové hvězdy, a bez hvězd nové sluneční soustavy, a bez slunečních soustav nové planety.

A bez planet, potenciálně, život – pokud je i někde jinde než na naší modré planetě.

Obrázek: Co zabije galaxii?

Slučování galaxií je další z jevů, které nejen astronomy, ale i laickou veřejnost nepřestává fascinovat. Zdroj: ESA/NASA

Kupa Virgo obsahuje asi 1300 známých galaxií a Mléčné dráze a k mléčné dráze má relativně blízko, obě jsou součástí Místní nadkupy galaxií (Virgo/Local Supercluster). Reálně však jde o vzdálenosti, které si umíme jen obtížně představit.

Zdroj: McMaster University

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?