Co zabije galaxii?

Smrt galaxií v jednom z nejméně stabilních (lidstvu známých) regionů vesmíru astronomy fascinuje, a studie, která bude veřejně k dispozici v prosincovém vydání peer-reviewed magazínu Astrophysical Journal Supplement Series, se na tuto extrémní oblast vesmíru zaměřuje blíž.

Kanadská studie, vzniklá spoluprací 36 astronomů z mnoha zemí světa, využila data z pozorování plynů v soustavě (kupě) galaxií Virgo (v češtině známá též jako Kupa galaxií v Panně). Ty zprostředkovala pokročilá observatoř Atacama Large Milimeter/submilimeter Array (ALMA) v Chile.

„Víme, že galaxie přichází o své plyny, kterými jsou tvořeny. Ve chvíli, kdy je dostatečné množství plynu odebráno nebo zničeno, formování hvězd přestane a galaxie tak zemře,“ popsal pro McMasterovu univerzitu Toby Brown, hlavní autor studie.

Obrázek: Co zabije galaxii?

V kupě Virgo je galaxií odhadem kolem 2 000. Některé vznikají, jiné umírají. Cyklus života platí i ve vesmíru. Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Nehostinná kupa galaxií

Schopnost galaxií formovat hvězdy je ovlivněna tím, kde ve vesmíru se galaxie nachází a jak interaguje se svým okolím. Vesmír je velké, pro nás stále neznámé místo, a ne všechny jeho části jsou identické. Galaktické kupy jako Virgo jsou pro pozorování velice zajímavé, protože představují jedny z nejextrémnějších prostředí lidstvu známých.

Lze si je představit jako kosmickou laboratoř: Formování galaxií, hvězd a oblaků plynu, občas nějaká ta supernova či černá díra, soustavy galaxií jsou aktivní, živá místa. Kupa galaxií Virgo se skládá z tisícovek galaxií v prostředí extrémním a natolik nehostinném, že zde umírají celé galaxie. Některé předchozí studie se kupříkladu zabývaly možností, že vzniku nových galaxií v oblasti zabraňuje extrémní turbulence. Je pravděpodobně, že kupa Virgo je stále mladá a pokračuje ve svém formování.

Obrázek: Co zabije galaxii?

Galaxie NGC 4567 a NGC 4568 jsou 2 z cca 2 000 galaxií v kupě Virgo, vzdálené přibližně 65 milionů světelných let od země. Základní plyny jsou vyobrazeny v červené a oranžové, hvězdy jsou bílé a modré. Jde o obrázek složený z dar observatoře ALMA a Hubbleova vesmírného dalekohledu. Zdroj: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/S. Dagnello (NRAO).

Až bude prosincová studie zveřejněná, přineseme více informací; jedním z jejích hlavních závěru má ale být to, že oblast ve vesmíru, kde se galaxie nachází – jako právě třeba v soustavě Virgo – významně ovlivňuje jejich životní cyklus. I galaxie mohou zemřít, a stačí na to jen odebrání dostatečného množství plynů, z nichž se skládají. Bez nich nemohou vznikat nové hvězdy, a bez hvězd nové sluneční soustavy, a bez slunečních soustav nové planety.

A bez planet, potenciálně, život – pokud je i někde jinde než na naší modré planetě.

Obrázek: Co zabije galaxii?

Slučování galaxií je další z jevů, které nejen astronomy, ale i laickou veřejnost nepřestává fascinovat. Zdroj: ESA/NASA

Kupa Virgo obsahuje asi 1300 známých galaxií a Mléčné dráze a k mléčné dráze má relativně blízko, obě jsou součástí Místní nadkupy galaxií (Virgo/Local Supercluster). Reálně však jde o vzdálenosti, které si umíme jen obtížně představit.

Zdroj: McMaster University

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024