Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vypustí na oběžnou dráhu mezi dalších několik desítek družic hlídače Země. Nový satelit bude měřit oceány a zemskou atmosféru. Pomůže tak vědcům předpovídat hurikány či jiné přírodní katastrofy a změny v důsledku globálního oteplování.
Raketa Falcon společnosti SpaceX včera odstartovala z Floridy se satelitem NASA jménem PACE za 948 milionů dolarů (asi 22 miliard korun). Agentura tak zahájila 20 let připravovaný program, který se snažila zrušit Trumpova administrativa.
Kontroverzní republikán je znám jako zarputilý popírač klimatických změn. Trump chtěl, aby se výzkum zaměřil mimo Zemi – hlavně toužil vrátit lidstvo na Měsíc. I Jeremy Werdell, oceánograf NASA, přiznal, že to byl dlouhý a namáhavý proces.
Falcon vynese družici na polární oběžnou dráhu, aby měla v zorném poli i severní a jižní pól. Zařízení disponuje třemi vědeckými přístroji, se dvěma bude pořizovat snímky každý den, s tím třetím jednou měsíčně.
Planeta pod drobnohledem
NASA ve skutečnosti pozoruje Zemi několika desítkami podobných hlídačů. S PACE však budou vědci mít lepší přehled o vzájemném působení aerosolů, jako jsou znečišťující látky nebo sopečný popel, píše web Space.
Družice rovněž umožní odborníkům detailněji nahlédnout pod hladiny oceánů a mapovat různé mořské organismy a typy planktonu a řas. „PACE nám poskytne další dimenzi toho, co pozorují jiné satelity,“ řekla Karen St. Germainová z NASA.
„Přinese to bezprecedentní pohled na naši planetu,“ uvedl Werdell. Satelit ve výsledku umožní vědcům lépe předvídat výskyt hurikánů, které jsou kvůli oteplování stále nepředvídatelnější a destruktivnější, a další přírodní katastrofy.
Experti navíc chtějí monitorovat tempo zvyšování teplot a míru přemnožení řas. PACE bude schopna rozlišovat až 200 barev, zatímco její souputníci jich poznají jen osm. Hlavně, co se mořské biologie týče, jde zatím o nejpokročilejší misi vůbec.
Dohled nad Antarktidou
Na naši planetu se zaměřuje hned několik nových vědeckých misí. Antarktida bude např. monitorována speciálně navrženým dronem ULTRA UAV od společností British Antarctic Survey a Windracers. Jelikož bude bezpilotní letoun řízen na dálku a jeho trup je vybaven přístroji včetně radaru a kamer, zastoupí klasická letadla.
Klima na ledovém kontinentu je velice drsné a nepředvídatelné. Mráz a silné poryvy větru, chumelenice a bouře ohrožují posádky letadel. Dron, jenž byl testován v dešti a prudkém větru, by měl tyto podmínky zdolat. Navíc je snadno opravitelný, píše web BBC News.
Rádiové vlny vysílané dronem se budou odrážet od terénu zpět k němu. Dron na jejich základě vykreslí krajinu pod sebou. Klimatologové tak budou moci monitorovat rychlost tání ledovců částečně určovanou charakteristikou okolní krajiny. Vedle toho bude dron plnit další mise. Jednou z nich je zkoumání tektonických struktur pomocí magnetických a gravitačních senzorů či třeba sledování křehkého potravního řetězce.