Naši planetu bude hlídat pokročilý satelit PACE: Dlouho připravovaný program NASA odstartoval Trumpovi navzdory

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vypustí na oběžnou dráhu mezi dalších několik desítek družic hlídače Země. Nový satelit bude měřit oceány a zemskou atmosféru. Pomůže tak vědcům předpovídat hurikány či jiné přírodní katastrofy a změny v důsledku globálního oteplování.

Raketa Falcon společnosti SpaceX včera odstartovala z Floridy se satelitem NASA jménem PACE za 948 milionů dolarů (asi 22 miliard korun). Agentura tak zahájila 20 let připravovaný program, který se snažila zrušit Trumpova administrativa.

Obrázek: Naši planetu bude hlídat pokročilý satelit PACE: Dlouho připravovaný program NASA odstartoval Trumpovi navzdory

Družice PACE se bude nezvykle pohybovat po polární oběžné dráze. Zdroj: Se svolením NASA

Kontroverzní republikán je znám jako zarputilý popírač klimatických změn. Trump chtěl, aby se výzkum zaměřil mimo Zemi – hlavně toužil vrátit lidstvo na Měsíc. I Jeremy Werdell, oceánograf NASA, přiznal, že to byl dlouhý a namáhavý proces.

Falcon vynese družici na polární oběžnou dráhu, aby měla v zorném poli i severní a jižní pól. Zařízení disponuje třemi vědeckými přístroji, se dvěma bude pořizovat snímky každý den, s tím třetím jednou měsíčně.

Planeta pod drobnohledem

NASA ve skutečnosti pozoruje Zemi několika desítkami podobných hlídačů. S PACE však budou vědci mít lepší přehled o vzájemném působení aerosolů, jako jsou znečišťující látky nebo sopečný popel, píše web Space.

Družice rovněž umožní odborníkům detailněji nahlédnout pod hladiny oceánů a mapovat různé mořské organismy a typy planktonu a řas. „PACE nám poskytne další dimenzi toho, co pozorují jiné satelity,“ řekla Karen St. Germainová z NASA.

Obrázek: Naši planetu bude hlídat pokročilý satelit PACE: Dlouho připravovaný program NASA odstartoval Trumpovi navzdory

Raketa Falcon startující z Floridy. Zdroj: Se svolením SpaceX

„Přinese to bezprecedentní pohled na naši planetu,“ uvedl Werdell. Satelit ve výsledku umožní vědcům lépe předvídat výskyt hurikánů, které jsou kvůli oteplování stále nepředvídatelnější a destruktivnější, a další přírodní katastrofy.

Experti navíc chtějí monitorovat tempo zvyšování teplot a míru přemnožení řas. PACE bude schopna rozlišovat až 200 barev, zatímco její souputníci jich poznají jen osm. Hlavně, co se mořské biologie týče, jde zatím o nejpokročilejší misi vůbec.

Dohled nad Antarktidou

Na naši planetu se zaměřuje hned několik nových vědeckých misí. Antarktida bude např. monitorována speciálně navrženým dronem ULTRA UAV od společností British Antarctic Survey a Windracers. Jelikož bude bezpilotní letoun řízen na dálku a jeho trup je vybaven přístroji včetně radaru a kamer, zastoupí klasická letadla.

Obrázek: Naši planetu bude hlídat pokročilý satelit PACE: Dlouho připravovaný program NASA odstartoval Trumpovi navzdory

Foto: Se souhlasem British Antarctic Survey

Klima na ledovém kontinentu je velice drsné a nepředvídatelné. Mráz a silné poryvy větru, chumelenice a bouře ohrožují posádky letadel. Dron, jenž byl testován v dešti a prudkém větru, by měl tyto podmínky zdolat. Navíc je snadno opravitelný, píše web BBC News.

Rádiové vlny vysílané dronem se budou odrážet od terénu zpět k němu. Dron na jejich základě vykreslí krajinu pod sebou. Klimatologové tak budou moci monitorovat rychlost tání ledovců částečně určovanou charakteristikou okolní krajiny. Vedle toho bude dron plnit další mise. Jednou z nich je zkoumání tektonických struktur pomocí magnetických a gravitačních senzorů či třeba sledování křehkého potravního řetězce.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte