Předvečer svátku Všech svatých se rozhodl oslavit i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku. Na internet agentura vypustila zvukové záznamy z několika satelitů cestujících napříč sluneční soustavou. A z některých doopravdy běhá mráz po zádech.
Na seznamu nahrávek najdeme zvuky zachycené sondami Cassini, Juno nebo dokonce Voyager 1 vypuštěné v roce 1977. Poslechnout si lze záznamy z průletu kolem Jupiteru, kdy se sonda Juno dostala do jeho magnetosféry. Zajímavý je i zvuk solárního větru narážejícího do magnetosféry planety, který sonda Juno nahrála v červnu roku 2016.
Ve vesmíru se zvuk nešíří, jak tedy nahrávky vznikly? Kvůli vakuu se ve vesmíru nešíří zvukové vlny. Sondy jsou však schopné zachytit rádiové vlny pocházející z našeho solárního systému i mimo něj. Po převodu tak vzniká zvuková stopa, kterou si můžete poslechnout níže.
Děsivé jsou i zvuky největšího měsíce Jupiteru, Ganymedu. V roce 1996 proletěla sonda Galileo kolem Ganymedu a zachytila radiové signály z magnetosféry měsíce za využití nástroje Plasma Wave Experiment.
Jak zní polární záře na Saturnu?
Doporučujeme snížit si hlasitost reproduktorů, občas jsou zvuky velmi nepříjemné
Sonda Cassini, která nedávno ukončila svou 13 let trvající misi vletem do atmoféry Saturnu 15. září tohoto roku, zachytila zvuky polární záře na planetě s prstenci. Více jak dvě desítky „strašidelných“ nahrávek by se směle mohly stát součástí hororových filmů s vesmírnou tématikou.
Zdroj: SoundCloud