Propojení světa přináší mnoho výhod v různých oblastech. Rozvíjí digitální ekonomiku, přináší digitální rovnost a umožňuje digitální mobilitu. Vysoce výkonné připojení lze zavést i do velice vzdálených a těžko dostupných škol, nemocnic, obcí nebo firem.
Díky dostupnosti mobilního připojení, video obsahu a dalších podobných služeb získají rozvojové země stejné výhody jako ty rozvinuté. Video, internet a zábava bude dostupná i v letadlech a na lodích. Očekává se, že do roku 2021 bude k internetu připojených více než dvanáct tisíc letadel a sedm tisíc lodí. V neposlední řadě bude posíleno zabezpečení digitálních sítí ve vojenské a civilní správě. Jaká technologie dokáže poskytnout několikanásobnou datovou kapacitu, globální pokrytí, maximální flexibilitu a stoprocentní připojení k internetu?
Nová generace vysoce výkonných satelitů na střední oběžné dráze
Globální, spolehlivé a snadno dostupné připojení nelze vždy zajistit prostřednictvím pozemních sítí. Společnost SES, přední světový poskytovatel satelitních řešení, odstartuje novou éru připojení, která zásadním způsobem promění roli a schopnosti satelitu. SES disponuje jedinečnou satelitní infrastrukturou, která přináší flexibilní a vysokorychlostní připojení po celém světě. SES jako jediná na světě provozuje satelity na střední oběžné dráze (MEO), které z vesmíru poskytují připojení s vysokou propustností a nízkou latencí (zpoždění signálu).
V současnosti SES úspěšně provozuje dvanáct satelitů MEO, které byly vypuštěné na střední oběžnou dráhu společností Arianespace v letech 2013 a 2014. Nachází se ve výšce téměř osm tisíc kilometrů nad zemí a tvoří první stavební kameny unikátní velkokapacitní a vysoce výkonné flotily. Tyto satelity vyrobila společnost Thales Alenia Space. Při startu vážily přibližně sedm set kilogramů a každý z nich poskytuje kapacitu více než deset gigabitů za sekundu. Dalších osm satelitů MEO bude vypuštěno do vesmíru v letech 2018 a 2019. Rok 2021 se pak zapíše do historie jako rok globální konektivity. SES rozšíří svoji flotilu o sedm satelitů MEO nové generace s nadstandardním výkonem, které vyrobí společnost Boeing Satellite Systems. Tyto revoluční satelity na střední oběžné dráze se stanou srdcem systému zvaného O3b mPOWER.
O3b mPOWER: kapacita, flexibilita, pokrytí
Systém připojení O3b mPOWER je nejvyspělejší, nejpropracovanější a nejflexibilnější systém, který přináší vysoce výkonnou komunikační síť schopnou propojit více lidí, komunit a společností kdekoliv na zemi. „Systém O3b mPOWER bude schopen celosvětově poskytovat vyšší datovou kapacitu. Jeho inteligence a schopnost vytvářet paprsky nabídnou maximální možnou flexibilitu při tvarování, směrování, vedení, posouvání a přepínání více než čtyř tisíc paprsků v reálném čase. Každý satelit s touto schopností bude moci přizpůsobovat šířku pásma pro doručování dat prakticky kamkoliv. S více než třiceti tisíci vytvářenými paprsky, které nabízí systém O3b mPOWER, bude celá konstelace satelitů umístěná na střední oběžné dráze poskytovat bezkonkurenční pokrytí +/- 50 stupňů zeměpisné šířky, což je téměř 400 milionů kilometrů čtverečních,“ říká Karim Michael Sabbagh, prezident a generální ředitel společnosti SES. Software, který propojuje systém O3b mPOWER se satelitní flotilou.
Vypuštění nové soustavy terabitových satelitů s mimořádným výkonem a spuštění systému O3b mPOWER proběhne v roce 2021, kdy se počet satelitů O3b zvýší na dvacet sedm. Satelitní flotila na střední oběžné dráze společnosti SES bude plně integrována do velké soustavy satelitů na geostacionární oběžné dráze (GEO), kterou dnes tvoří více než padesát družic.
Internetové připojení bez omezení
Satelitní technologie odstraňují všechny problémy, které se pojí s nedostatečným pokrytím těžko dostupných oblastí. Ať už se jedná o vzdálený ostrov v Pacifiku, subsaharskou Afriku, loď v Atlantiku nebo letadlo nad USA, SES dokáže poskytnout připojení přesahující omezení pozemních sítí. Filozofií společnosti je totiž poskytovat kvalitní připojení pro každého bez rozdílu. Tím, že lze satelitní technologie snadno propojit s pozemními sítěmi, se lidé na celém světě budou moci připojit všude tam, kde dříve nemohli, aniž by si uvědomili jakoukoliv změnu infrastruktury.