Potvrzení života na Marsu je blízko. Vozítko Perseverance poslalo NASA důležitá data

Byl na Marsu život? Otázka, kterou si vědci kladou dlouhá desetiletí. Nyní je lidstvo velmi blízko k získání odpovědi na tuto otázku. Rover Perseverance objevil na povrchu planety organické sloučeniny. Co to znamená?

Vozítko Perseverance objevilo na dně kráteru Jezero stopy organických molekul, tedy takových chemických látek, z nichž se skládá život na Zemi. Na základě dosavadních měření, která rover provedl, nelze určit, zda organické molekuly pocházejí z dávného života, nebo z geologických procesů.

Organické látky jsou základem života

I geologicky vzniklé organické látky mohou být důkazem o obyvatelnosti Marsu v minulosti, protože život na Zemi pravděpodobně vznikl právě z takovýchto přirozeně se vyskytujících organických molekul,“ říká Amy Williamsová, astrobioložka z Floridské univerzity a jedna z dlouhodobých plánovačů mise Perseverance.

Obrázek: Potvrzení života na Marsu je blízko. Vozítko Perseverance poslalo NASA důležitá data

Rover Perseverance úspěšně pokračuje ve své misi. Doprovází ho také první helikoptéra na jiné planetě – Ingenuity. Foto: Se souhlasem NASA

Organické látky tvoří život, jak ho známe,“ řekla Williamsová. „Pozorování organického uhlíku na Marsu nám umožňuje pochopit, zda se na planetě v minulosti vyskytovaly stavební kameny života, a to optikou toho, jak se život vyvíjel na Zemi.“

Rover Perseverance odebral několik vzorků hornin, které jsou určeny k návratu na Zemi v rámci mise Mars Sample Return. Některé z těchto vzorků obsahují horniny pozměněné vodou a vědci se domnívají, že na vodnatém Marsu mohl před miliardami let existovat život. Sofistikovanější testy na Zemi by mohly ověřit přítomnost organických molekul a určit, zda vzorky hornin ukrývají přesvědčivé důkazy o dřívějším životě na Marsu.

Organické molekuly našlo i vozítko Curiosity

V článku publikovaném 23. listopadu v časopise Science, který vedla Eva Schellerová z Kalifornského technologického institutu, se Williamsová a ostatní členové týmu Perseverance podělili o výsledky analýzy organických molekul odebraných na několika místech na dně kráteru. Vozítko rovněž detekovalo několik druhů minerálních solí, které vznikly interakcí vody s horninami v kráteru.

Perseverance pod vedením Laboratoře tryskového pohonu (JPL) NASA studuje kráter Jezero, protože se v něm kdysi nacházela velká říční delta, která se vlévala do dávného jezera. Díky této vodnaté minulosti je kráter slibným místem pro identifikaci jakýchkoli známek života z doby před miliardami let.

Obrázek: Potvrzení života na Marsu je blízko. Vozítko Perseverance poslalo NASA důležitá data

Minerály a související organické sloučeniny byly objeveny pomocí přístroje SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals). Foto: NASA

Není to poprvé, co byly na Marsu zjištěny organické molekuly. Vozítko Curiosity, které už přes 10 let brázdí povrch Marsu, našlo v roce 2015 organický uhlík na jiném místě planety. Nyní, když sonda Perseverance zaznamenala podobné signatury ve zcela jiném geologickém kontextu, přibývají důkazy, že organický uhlík je na rudé planetě všudypřítomný, i když v nízkém množství.

Na potvrzení si počkáme do roku 2033

Na skutečné potvrzení života na Marsu si budeme muset počkat. Bez detailního zkoumání vzorků v pokročilých laboratořích na Zemi je potvrzení přítomnosti života na Marsu složité. NASA a ESA už mají vymyšlený detailní plán, který shrnuli ve strhujícím videu. Stát se tak má v roce 2033.

Zdroj: NASA

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

Dotaz na rádio Jerevan: Je na Marsu možný život?
Odpověď: Taky ne.

Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním