Elon Musk pobídl uživatele k odchodu: Jak přejít z WhatsAppu na bezpečnější Signal?

Aplikace Signal je bezpečnější alternativou komunikačních platforem typu WhatsApp či Messenger s apelem na soukromí uživatelů. Co Signal nabízí, jak funguje a jak aplikaci používat? 

Ještě nedávno byl WhatsApp mnohými považován za bezpečný komunikační nástroj, který má oproti konkurentům řadu výhod. V rámci komunikace využívá šifrování, nabízí skupinové chaty a poradí si i s hovory a videohovory. Zprávy o nových podmínkách a sledování provozu aplikace ze strany Facebooku, kterému WhatsApp patří, však zapůsobily jako rozbuška. Lidé začali hledat alternativy a do popředí se dostala aplikace Signal.

Co je aplikace Signal?

Signal je komunikační aplikace pro počítače a mobilní zařízení využívající bezpečného šifrování. K dispozici je na mobily s Androidem, pro iPhony a další iOS zařízení, počítače s Windows, Linuxem i MacOS. Výhodou oproti alternativám je fakt, že jde o řešení vyvíjené s otevřeným zdrojovým kódem a nestojí za ním velká firma typu Facebook. Signal vyvíjejí odborníci na kryptografii a jejich cílem je nabídnout bezplatně bezpečný komunikační nástroj, který brání sledování komunikace a pomáhá chránit svobodu slova.

Aplikace využívá bezpečného koncového šifrování a v rámci komunikace nesleduje data uživatelů. Přečíst své zprávy tak zvládnete jen vy a i kdyby komunikaci např. přes nezabezpečenou síť někdo odchytil, nebude ji schopen přečíst.

Obrázek: Elon Musk pobídl uživatele k odchodu: Jak přejít z WhatsAppu na bezpečnější Signal?

Nutné je brát v potaz, že ani aplikace Signal není 100 % bezpečná. Nedávno zveřejněný text bezpečnostní společnosti Cellebrite ukázal způsob, jak se lze ke zprávám dostat. V praxi to ale znamená jen to, že tvůrci aplikace dostali do rukou informaci, jak aplikaci ještě lépe zabezpečit. Signal stále patří k tomu nejbezpečnějšímu na trhu.

Signal používají politici i běžní uživatelé

Velkou popularitu získal Signal v Bělorusku, kde jej využívají nejen demonstranti a odpůrci totalitního režimu. Jak potvrzuje český premiér Andrej Babiš, Signal rádi používají i politici a tzv. whistlebloweři jako Edward Snowden, který stojí za zveřejněním informací o masivním sledování komunikace uživatelů po celém světě agenturou NSA spadající pod vládu USA.

Obrázek: Elon Musk pobídl uživatele k odchodu: Jak přejít z WhatsAppu na bezpečnější Signal?

Signal nabízí bezpečnější alternativu k WhatsAppu, Facebook Messengeru a dalším komunikačním aplikacím. Navíc je zcela zdarma a bez reklam.

Zabezpečená komunikace by měla být ve 21. století samozřejmostí a mnoho uživatelů si neuvědomuje, že soukromé firmy jako Facebook (provozuje sociální síť Facebook.com, Instagram i komunikační nástroj WhatsApp) mohou jejich data využívat prakticky neomezeně a v případě vyžádání je poskytnou i policejním složkám, případně při porušení podmínek uživatelem mohou jeho profil snadno odstavit.

To u Signalu jednoduše nehrozí. Signal nejenže využívá bezpečného koncového šifrování, ale navíc také nestaví svůj obchodní model na prodeji uživatelských dat. Vývoj je po vzoru neziskových projektů, jako je encyklopedie Wikipedia.org financován z uživatelských darů běžných uživatelů. Na vývoj přispěl mj. Elon Musk, který potvrdil, že v budoucnu přispěje znovu a je velkým zastáncem Signalu. Právě on totiž svými tweety způsobil masivní přeliv nových uživatelů z WhatsAppu na Signal.

Návod: Jak používat Signal?

Používání aplikace Signal je jednoduché. V obchodu s aplikacemi vyhledáte „Signal“ a aplikaci nainstalujete. Ke stažení ji naleznete také na oficiálních stránkách Signal.org.

Po instalaci projdete, podobně jako u aplikace WhatsApp, jednoduchým nastavením profilu:

  1. Po instalaci budete aplikací vyzváni k udělení přístupu ke kontaktům a hovorům. Přístup udělte.
  2. Dalším krokem je zadání telefonního čísla, na které je následně zaslán ověřující kód. Kód zadejte a pokračujte k vytvoření profilu.
  3. Volitelně můžete zadat uživatelské jméno, příjmení a fotografii. Následně můžete přejít ke komunikaci samotné.

Jak používat Signal? Aplikace je ve všech ohledech velmi podobná běžně používaným komunikačním aplikacím typu WhatsApp či rozhraní pro zasílání SMS. Samozřejmostí je možnost vytvářet skupiny, provádět videohovory, zasílat si fotografie a další multimedia apod. Aplikaci jako takovou můžete navíc zabezpečit heslem a využívat lze světlého i oblíbeného tmavého módu. Nechybí vychytávky typu mizící zprávy, které se po nastaveném čase samy smažou. Aplikace je dostupná v češtině a zcela zdarma, navíc bez reklam a nutnosti složité registrace.

Cesta k bezpečné komunikaci je snadná a Signal ji nabízí zdarma každému. Díky koncovému šifrování, snadnému používání a apelu na bezpečnost uživatelů můžeme Signal směle doporučit. WhatsApp ani Messenger vám soukromí nezaručí, Signal a komunita vývojářů kolem něj se pro to snaží udělat maximum. Ne nadarmo jej tak doporučují uznávaní odborníci na kyberbezpečnost.

Znamená to, že byste měli okamžitě smazat WhatsApp a přecházet na Signal? Samozřejmě, že ne. Pokud to ale se svou bezpečností a soukromím myslíte vážně, měli byste alespoň citlivější konverzace přesunout na Signal.

3 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Dobrá reklama, je ale potřeba dodat, že Signál jako US IT provider také podléhá pod tzv. CLOUD Act, což v praxi znamená, že pokud si CIA, NSA, FBI atd. řekne, musí mu data svých klientů vydat. Pro mě osobně je volba švýcarská Threema. Stejná funkcionalita, ale mimo US/RUSKO/EU jurisdikci a… Číst více »

Alena Magdová, Ing.

Dobrý den, všem děkuji za podporu a pomoc.

Obrázek: NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu