O výpadcích ve výrobě polovodičů zatím psaly primárně B2B servery, ale nedostatek čipů bude mít důsledky i pro spotřebitele.
Dokonce i některé evropské automobilky už musely oznámit možné zpoždění výroby některých modelů automobilů; ty už jsou dnes tak elektronické, že vyžadují množství různých čipů.
Nedostatek se očekával několik let, zdá se však, že bude ještě drtivější, než vycházelo z původních předpokladů.
Zdržení povedou k nedostatku zboží, o nějž je v současnosti velký zájem. Smartphony, notebooky, automobily, GPU (middle a top-end Nvidie či AMD? O tom si budeme moci nechat tak maximálně zdát), CPU, mikrovlnky, dokonce i některé hračky pro děti – výpadky zásobovacích řetězců se dotknou všeho.
Obří poptávka, stejná nabídka
Nepůjde o apokalypsu – zboží bude, jen ho bude méně na skladě a některé chystané produkty se mohou pozdržet.
Problémem není snížení nabídky polovodičů – TSMC, Foxconn a další firmy svědomitě chrlí obří množství křemíkových čipů – nýbrž míra poptávky. Poptávka je tak obrovská, že ji nezvládají ani se současnými megatovárnami uspokojit. Už teď poptávka nabídku převyšuje.
Jedním z viníků náhlého drastického nárůstů poptávky je pandemie. Nutnost koupit novou elektroniku pro práci nebo domácí výuku dětí, stejně jako potřeba rozptýlení a zábavy doma, vedla k náhlému nárůstu zájmu i o produkty, které se pomalu vytrácely, jako jsou stolní počítače.
Samozřejmě nepomáhají jevy jako jsou kryptoměny a jejich neřízený mining pomocí high-end grafických karet, se kterými se výrobci neumí (či spíše nechtějí, integrované softwarové ochrany jsou k smíchu) vypořádat.
Už teď nedostatky čipů vnímají hráči. Koupit si novou GPU od Nvidie je v podstatě nemožné (prostě nejsou) a zájemci o konzoli PS5 od Sony si občas musejí počkat dost dlouho. Xiaomi oznámilo velké obavy o dostupnost mobilů, Samsung ohlásil, že letošní model Galaxy Note možná přeskočí. Na iPhone 12 Pro se čeká 3 týdny. U internetu věcí očekávají analytici velké problémy.
Největší výpadky budou ve třetím a čtvrtém kvartálu; na konci léta a před Vánoci už výpadky pocítí i běžní spotřebitelé, pokud se trh do té doby nezvedne. To předpokládat nelze, zvýšit výrobu není v tomto případě tak jednoduché: Poptávka je příliš masivní.
Dražší vysavač a vzestup Evropy
Očekávat lze zvyšování cen napříč elektronickým průmyslem.
Důsledky mohou pocítit i lidé, kteří jinak s elektronikou příliš neoperují. Problémy ohlásil třeba švédský koncern Electrolux vyrábějící domácí spotřebiče. Reagovat může právě zvýšením cen – problémy s dodavatelskými řetězci sahají hluboko.
Situace se hned tak nezlepší, problémy potrvají minimálně další dva roky. Výrobci se snaží kapacitu rychle navýšit. Intel utratí 20 miliard za novou továrnu v USA a zvýší kapacitu výroby v evropských továrnách; TSMC investuje do zvýšení své výroby přes 100 miliard dolarů.
EU se pokusí o zvýšení výroby v celém bloku, chce být postupně zodpovědná za 20 % globální výroby polovodičů – rozumný, i když možná příliš ambicíózní cíl. Strategii rozvoje povede Intel a TSMC. Jenže takové věci trvají čas. Výstavba továrny je na dva roky, hlubší zásahy potrvají ještě déle.
Spotřebitelé tak u některých produktů, jako jsou notebooky či bílá elektronika, budou muset plánovat dopředu – a počítat s tím, že někdy budou muset na dostupnost nebo zaslání výrobku čekat dny i týdny.
Zdroj: ZDnet