Když nejsou k dispozici samotné karty, nemusí to nutně znamenat, že se na trhu nenachází vhodný těžební hardware. Moderní grafické karty určené pro herní notebooky nabízí dostatek výkonu a nižší spotřebu, než je tomu v případě dedikovaných grafik. Čínští těžaři postavili farmu na těžbu kryptoměn netradičně na výkonu herních notebooků.
Novější modelové řady dedikovaných grafických karet prakticky není možné na běžném trhu koupit a když se objeví, jsou hned pryč. Skoupili je hráči kvůli Cyberpunku a těžaři kvůli boomu kryptoměn. V praxi tak kromě herních notebooků a hotových seznam samotnou grafickou kartu seženete buďto za vyšší cenu a některé modely jen ztěží. Právě grafické karty jsou pro těžbu některých kryptoměn typu Ethereum nezbytné a těžaři tak musí být kreativní.
Vyplatí se těžba kryptoměn na notebooku?
Na čínské platformě Weibo se objevilo video a fotografie zachycující stovky notebooků čínské značky Hasee. Modely vybavené mobilními verzemi GPU NVIDIA GeForce RTX 3060 nabízí zajímavý poměr výkon/spotřeba a na rozdíl od samotných karet jsou na trhu dobře dostupné. Uživatel BTCer na videu ukazuje odhadem vyšší stovky notebooků, které společnost Hasee těžařům dodala.
Někteří těžaři už v minulosti využívali notebooky ve větším množstvím a známé jsou i případy, kdy došlo k rozebrání přístrojů a využívána byla jen základní deska osazená komponenty bez displeje a šasi. Důvodem je lepší chlazení takto upravených přístrojů. Na videu a fotografiích je zajímavé vidět, že notebooky jsou používány v původním stavu a běží na operačním systému Windows (těžaři totiž často sahají po upravených linuxových distribucích; pozn. red.).
Bitcoin se na grafických kartách netěží. Pryč jsou také doby, kdy dávala smysl těžba na běžném CPU, tam dnes kraluje Monero. BTC se těží především na specializovaném hardwaru typu ASIC. Těžba navíc není jedinou možností, jak kryptoměny získat. Připravili jsme pro vás proto přehledný návod, jak koupit Bitcoin.
Přes 800 notebooků těží v rámci jediné farmy
Mnoho názorů z praxe potvrzuje, že těžba na mobilním GPU může dávat smysl. Současná generace mobilních GPU se totiž dokáže vyrovnat výkonu nejvýkonnějších karet generace minulé. To vše klidně při poloviční spotřebě. Záleží samozřejmě na konkrétním modelu, způsobu chlazení a dalších faktorech, ale těžba kryptoměn, zdá se, nemusí být na noteboocích zatracovaná jako tomu bylo doposud.
Výrobci grafických čipů na nedostatek karet způsobený těžbou kryptoměn reagují všelijak. NVIDIA např. přikročila k nečekanému řešení a do výroby opět pustila model GeForce GTX 1050 Ti, stavějící na architektuře Pascal z roku 2016. Až tak zoufalý je stav trhu s grafickými kartami, který je vykoupený těžaři a hráči nudícími se v rámci koronavirové krize.
Zdroj: Videocardz.com