NASA zveřejnila první vědecky hodnotný snímek z Webbova vesmírného teleskopu. Fascinující fotografie potvrzuje, jak obrovský je vesmír kolem nás. Následovat bude tento týden zveřejnění dalších snímků.
Po letech vývoje, letu do vzdálenosti 1,5 milionu km od Země a šesti měsících kalibrace je vesmírný dalekohled Jamese Webba konečně připraven zahájit naplno svou misi, jejímž cílem je prozkoumat hlubiny našeho vesmíru. V pondělí se NASA a prezident Joe Biden podělili o první barevný snímek z vesmírného teleskopu, který ukazuje pohled na počátky vesmíru.
„Kdybyste do ruky vzali zrnko písku a podrželi jej proti obloze v natažené ruce, reprezentoval by stejný kousek zorného pole, na který se Webbův vesmírný teleskop díval. I přesto na snímku můžeme spatřit světlo tisíců vzdálených galaxií, které k nám putovalo miliardy let,“ zaznělo na tiskové konferenci NASA.
S prvenstvím to není tak jednoznačné. NASA již v únoru tohoto roku zveřejnila fotografii z vesmírného dalekohledu. Šlo však o nedokonalé kalibrační snímky.
Pohled do hlubin vesmíru
O doposud nepodrobnější fotografie vesmíru se postaral Webbův předchůdce – Hubbleův vesmírný dalekohled, který je s přestávkami v provozu již od roku 1990.
Webb jej díky své pozici v bodě L2 a velkým zrcadlům brzy překoná. Potvrzuje to i zveřejněný snímek, který je první vlaštovkou ukazující možnosti unikátního vesmírného dalekohledu.
Webbův vesmírný dalekohled sleduje vesmír v infračerveném spektru, které se hodí k pozorování hlubokého vesmíru i blízkých objektů. Zveřejněná fotografie je nejhlubším a nejostřejším pohledem do hlubin vesmíru v infračerveném spektru. Teleskop ji navíc pořídil během jediného dne. NASA postupně ukáže snímky galaxií, mlhovin či vzdálené exoplanety.
Jak vypadal vesmír před 4,6 miliardami let?
Snímek zachycuje kupy galaxií známé jako SMACS 0723, tak jak vypadaly před 4,6 miliardami let. Kombinovaná hmotnost všech zachycených galaxií působí jako gravitační čočka, která zvětšuje mnohem vzdálenější nebeská tělesa viditelná v pozadí. Některé z galaxií mají dosud nevídané vlastnosti, které budou astronomové brzy zkoumat, aby se dozvěděli více o historii našeho vesmíru.
NASA poznamenává, že fotografie nepředstavuje náš nejhlubší pohled na ranný vesmír. Mikrovlnné teleskopy jako Cosmic Background Explorer (COBE) zachytily snímky blíže k Velkému třesku, ale nenabídly takový pohled na hvězdy a galaxie, jak je zachytil Webb.
Zdroj: NASA