Webbův dalekohled objevil v souhvězdí Orion zvláštní tělesa. Nejsou to planety ani hvězdy

Vesmírný teleskop Jamese Webba objevil v mlhovině souhvězdí Orion objekty velikosti Jupiteru vymykající se všem kategoriím. Podle astronomů neměly vůbec vzniknout. Jsou příliš malé k tomu definovat je jako hvězdy, ale současně žádné hvězdy neobíhají, proto nelze hovořit ani o planetách.

O vesmíru toho stále moc nevíme. Nedávno vědci zjistili, že rozpínání vesmíru zpomaluje způsobem, který odporuje obecné teorii relativity slavného fyzika Alberta Einsteina. Nyní astronomové objevili tělesa, která by vůbec neměla existovat.

Webbůw teleskop našel podle serveru BBC News v mlhovině souhvězdí Orion desítky binárních objektů vymykajícím se všem kategoriím. Vědci je označují jako JuMBO podle anglického „Jupiter-mass binary objects“.

Obrázek: Webbův dalekohled objevil v souhvězdí Orion zvláštní tělesa. Nejsou to planety ani hvězdy

Vědci objevili zvláštní plynná tělesa v souhvězdí Orion. Zdroj: Unsplash

Jedná se totiž o objekty s hmotností Jupiteru plující kosmem ve dvojicích. Takto malé hvězdy však podle našich modelů nemohou v mlhovinách vzniknout. Nejmenší hvězdy v tomto prostředí mají hmotnost odpovídající asi osmdesáti Jupiterům.

Nejsou to přitom ani planety, neboť neobíhají kolem žádné hvězdy, napsal deník The Guardian. „Hledali jsme tato velmi malá tělesa a objevili jsme je,“ uvedl Mark McCaughrean, vedoucí poradce pro vědu a výzkum při Evropské kosmické agentuře (ESA).

Životu by se tam nedařilo

Existenci těchto zvláštních těles totiž naznačovala již data pozemských teleskopů. „Našli jsme je až o velikosti Jupiteru. Dokonce o poloviční hmotnosti Jupiteru, volně plující v prostoru, nevázané na hvězdu,“ pokračoval McCaughrean.

JuMBO se svým složením podobají planetám. Jsou to horká a plynná tělesa s atmosférou bohatou na páru a metan. Navíc jsou v kosmickém měřítku velice mladá, vznikla teprve před jedním milionem let.

Obrázek: Webbův dalekohled objevil v souhvězdí Orion zvláštní tělesa. Nejsou to planety ani hvězdy

Vědci objevili zvláštní plynná tělesa v souhvězdí Orion. Zdroj: Unsplash

Cenné pro hledání mimozemského života či obyvatelnosti ale nejsou. Jejich teplota aktuálně dosahuje zhruba tisíce stupňů. Bez mateřské hvězdy rychle vychladnou. Podmínky vhodné k životu budou mít pouze krátce, než se z nich stanou mrazivé světy.

Jedná se o objekty plynné, nemůže tam tedy existovat kapalná voda, základní kámen života. Prostředí mlhovin je rodištěm hvězd. Podle vědců tam mohly vzniknout takto malé objekty kvůli nedostačující hustotě „stavebního materiálu“.

Další možností je, že se ve skutečnosti jedná o planety vyvržence. JuMBO podle tohoto scénáře vznikly u svých mateřských hvězd, ale v důsledku určitých interakcí byly vyvrženy do mezihvězdného prostoru. Vědci ale považují vyvržení čtyřiceti párů za nepravděpodobné.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Hroch

Osamocené planety nejsou vzácností. Jsou dvě možnosti – buď vznikly samostatně zhroucením plynu a prachu v zárodečné mlhovině, nebo migrovaly od své mateřské hvězdy v důsledku gravitačních interakcí. Časem jich objevíme více.

Staňa

Nebo mohou být vytvořené uměle a posléze opuštěné mimozemskou yspělou civilizací. Ta může migrovat vesmírem, cik cak. Neení jeden vesmír je jich několik!

Leiah

K čemu by jim byli plynní obři?

Mirek

Jako vždy. Jsme úplné nic a také absolutně nic nevíme a nechápeme podstatu a zákonitosti vesmíru. To snad ani není možné, je to mimo naše chápání. Kdysi dávno v dětství jsem toužil studovat astrologii a sáhl jsem po Saganově knize Vesmír. Po přečtení, že všechno kolem vzniklo z ničeho tzv.… Číst více »

Petr

Baron prášil létal podobně na své vesmírné kouli, zde hledejte …

Eva

Proč asi žádné mimozemšťany nevidíme? Vždyť jsme jejich pokusní králíci. Každý večer jsou na obloze při vyjasnění vidět. Jejich světlo mění rychle směr. A objekty na obloze se tváří jako hvězdy, ale nejsou. Jsou to jejich lodě. Již od pradávna nás sledují, naše chování, vývoj. Jsme jejich dílo, tak láskyplně… Číst více »

Leiah

Kruci, vy ale milujete pohádky!

Míra Bečan

… a vidíme zde krásný obraz, jak pan Červený odchází ráno s baťohem do práce na Orion a mává své ženě, která je ještě v noční lehké košilce. Romantické, že … ta astronomie ?…a oni tam vidí nějakého plynového obra, milion let starýho, s poloviční vahou Jupitera, no strašný …

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty