Vesmírný teleskop Jamese Webba objevil v mlhovině souhvězdí Orion objekty velikosti Jupiteru vymykající se všem kategoriím. Podle astronomů neměly vůbec vzniknout. Jsou příliš malé k tomu definovat je jako hvězdy, ale současně žádné hvězdy neobíhají, proto nelze hovořit ani o planetách.
O vesmíru toho stále moc nevíme. Nedávno vědci zjistili, že rozpínání vesmíru zpomaluje způsobem, který odporuje obecné teorii relativity slavného fyzika Alberta Einsteina. Nyní astronomové objevili tělesa, která by vůbec neměla existovat.
Webbůw teleskop našel podle serveru BBC News v mlhovině souhvězdí Orion desítky binárních objektů vymykajícím se všem kategoriím. Vědci je označují jako JuMBO podle anglického „Jupiter-mass binary objects“.
Jedná se totiž o objekty s hmotností Jupiteru plující kosmem ve dvojicích. Takto malé hvězdy však podle našich modelů nemohou v mlhovinách vzniknout. Nejmenší hvězdy v tomto prostředí mají hmotnost odpovídající asi osmdesáti Jupiterům.
Nejsou to přitom ani planety, neboť neobíhají kolem žádné hvězdy, napsal deník The Guardian. „Hledali jsme tato velmi malá tělesa a objevili jsme je,“ uvedl Mark McCaughrean, vedoucí poradce pro vědu a výzkum při Evropské kosmické agentuře (ESA).
Životu by se tam nedařilo
Existenci těchto zvláštních těles totiž naznačovala již data pozemských teleskopů. „Našli jsme je až o velikosti Jupiteru. Dokonce o poloviční hmotnosti Jupiteru, volně plující v prostoru, nevázané na hvězdu,“ pokračoval McCaughrean.
JuMBO se svým složením podobají planetám. Jsou to horká a plynná tělesa s atmosférou bohatou na páru a metan. Navíc jsou v kosmickém měřítku velice mladá, vznikla teprve před jedním milionem let.
Cenné pro hledání mimozemského života či obyvatelnosti ale nejsou. Jejich teplota aktuálně dosahuje zhruba tisíce stupňů. Bez mateřské hvězdy rychle vychladnou. Podmínky vhodné k životu budou mít pouze krátce, než se z nich stanou mrazivé světy.
Jedná se o objekty plynné, nemůže tam tedy existovat kapalná voda, základní kámen života. Prostředí mlhovin je rodištěm hvězd. Podle vědců tam mohly vzniknout takto malé objekty kvůli nedostačující hustotě „stavebního materiálu“.
Další možností je, že se ve skutečnosti jedná o planety vyvržence. JuMBO podle tohoto scénáře vznikly u svých mateřských hvězd, ale v důsledku určitých interakcí byly vyvrženy do mezihvězdného prostoru. Vědci ale považují vyvržení čtyřiceti párů za nepravděpodobné.
Osamocené planety nejsou vzácností. Jsou dvě možnosti – buď vznikly samostatně zhroucením plynu a prachu v zárodečné mlhovině, nebo migrovaly od své mateřské hvězdy v důsledku gravitačních interakcí. Časem jich objevíme více.
Nebo mohou být vytvořené uměle a posléze opuštěné mimozemskou yspělou civilizací. Ta může migrovat vesmírem, cik cak. Neení jeden vesmír je jich několik!
K čemu by jim byli plynní obři?
Jako vždy. Jsme úplné nic a také absolutně nic nevíme a nechápeme podstatu a zákonitosti vesmíru. To snad ani není možné, je to mimo naše chápání. Kdysi dávno v dětství jsem toužil studovat astrologii a sáhl jsem po Saganově knize Vesmír. Po přečtení, že všechno kolem vzniklo z ničeho tzv.… Číst více »
Baron prášil létal podobně na své vesmírné kouli, zde hledejte …
Proč asi žádné mimozemšťany nevidíme? Vždyť jsme jejich pokusní králíci. Každý večer jsou na obloze při vyjasnění vidět. Jejich světlo mění rychle směr. A objekty na obloze se tváří jako hvězdy, ale nejsou. Jsou to jejich lodě. Již od pradávna nás sledují, naše chování, vývoj. Jsme jejich dílo, tak láskyplně… Číst více »
Kruci, vy ale milujete pohádky!
… a vidíme zde krásný obraz, jak pan Červený odchází ráno s baťohem do práce na Orion a mává své ženě, která je ještě v noční lehké košilce. Romantické, že … ta astronomie ?…a oni tam vidí nějakého plynového obra, milion let starýho, s poloviční vahou Jupitera, no strašný …