Webbův dalekohled objevil v souhvězdí Orion zvláštní tělesa. Nejsou to planety ani hvězdy

Vesmírný teleskop Jamese Webba objevil v mlhovině souhvězdí Orion objekty velikosti Jupiteru vymykající se všem kategoriím. Podle astronomů neměly vůbec vzniknout. Jsou příliš malé k tomu definovat je jako hvězdy, ale současně žádné hvězdy neobíhají, proto nelze hovořit ani o planetách.

O vesmíru toho stále moc nevíme. Nedávno vědci zjistili, že rozpínání vesmíru zpomaluje způsobem, který odporuje obecné teorii relativity slavného fyzika Alberta Einsteina. Nyní astronomové objevili tělesa, která by vůbec neměla existovat.

Webbůw teleskop našel podle serveru BBC News v mlhovině souhvězdí Orion desítky binárních objektů vymykajícím se všem kategoriím. Vědci je označují jako JuMBO podle anglického „Jupiter-mass binary objects“.

Obrázek: Webbův dalekohled objevil v souhvězdí Orion zvláštní tělesa. Nejsou to planety ani hvězdy

Vědci objevili zvláštní plynná tělesa v souhvězdí Orion. Zdroj: Unsplash

Jedná se totiž o objekty s hmotností Jupiteru plující kosmem ve dvojicích. Takto malé hvězdy však podle našich modelů nemohou v mlhovinách vzniknout. Nejmenší hvězdy v tomto prostředí mají hmotnost odpovídající asi osmdesáti Jupiterům.

Nejsou to přitom ani planety, neboť neobíhají kolem žádné hvězdy, napsal deník The Guardian. „Hledali jsme tato velmi malá tělesa a objevili jsme je,“ uvedl Mark McCaughrean, vedoucí poradce pro vědu a výzkum při Evropské kosmické agentuře (ESA).

Životu by se tam nedařilo

Existenci těchto zvláštních těles totiž naznačovala již data pozemských teleskopů. „Našli jsme je až o velikosti Jupiteru. Dokonce o poloviční hmotnosti Jupiteru, volně plující v prostoru, nevázané na hvězdu,“ pokračoval McCaughrean.

JuMBO se svým složením podobají planetám. Jsou to horká a plynná tělesa s atmosférou bohatou na páru a metan. Navíc jsou v kosmickém měřítku velice mladá, vznikla teprve před jedním milionem let.

Obrázek: Webbův dalekohled objevil v souhvězdí Orion zvláštní tělesa. Nejsou to planety ani hvězdy

Vědci objevili zvláštní plynná tělesa v souhvězdí Orion. Zdroj: Unsplash

Cenné pro hledání mimozemského života či obyvatelnosti ale nejsou. Jejich teplota aktuálně dosahuje zhruba tisíce stupňů. Bez mateřské hvězdy rychle vychladnou. Podmínky vhodné k životu budou mít pouze krátce, než se z nich stanou mrazivé světy.

Jedná se o objekty plynné, nemůže tam tedy existovat kapalná voda, základní kámen života. Prostředí mlhovin je rodištěm hvězd. Podle vědců tam mohly vzniknout takto malé objekty kvůli nedostačující hustotě „stavebního materiálu“.

Další možností je, že se ve skutečnosti jedná o planety vyvržence. JuMBO podle tohoto scénáře vznikly u svých mateřských hvězd, ale v důsledku určitých interakcí byly vyvrženy do mezihvězdného prostoru. Vědci ale považují vyvržení čtyřiceti párů za nepravděpodobné.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Hroch

Osamocené planety nejsou vzácností. Jsou dvě možnosti – buď vznikly samostatně zhroucením plynu a prachu v zárodečné mlhovině, nebo migrovaly od své mateřské hvězdy v důsledku gravitačních interakcí. Časem jich objevíme více.

Staňa

Nebo mohou být vytvořené uměle a posléze opuštěné mimozemskou yspělou civilizací. Ta může migrovat vesmírem, cik cak. Neení jeden vesmír je jich několik!

Leiah

K čemu by jim byli plynní obři?

Mirek

Jako vždy. Jsme úplné nic a také absolutně nic nevíme a nechápeme podstatu a zákonitosti vesmíru. To snad ani není možné, je to mimo naše chápání. Kdysi dávno v dětství jsem toužil studovat astrologii a sáhl jsem po Saganově knize Vesmír. Po přečtení, že všechno kolem vzniklo z ničeho tzv.… Číst více »

Petr

Baron prášil létal podobně na své vesmírné kouli, zde hledejte …

Eva

Proč asi žádné mimozemšťany nevidíme? Vždyť jsme jejich pokusní králíci. Každý večer jsou na obloze při vyjasnění vidět. Jejich světlo mění rychle směr. A objekty na obloze se tváří jako hvězdy, ale nejsou. Jsou to jejich lodě. Již od pradávna nás sledují, naše chování, vývoj. Jsme jejich dílo, tak láskyplně… Číst více »

Leiah

Kruci, vy ale milujete pohádky!

Míra Bečan

… a vidíme zde krásný obraz, jak pan Červený odchází ráno s baťohem do práce na Orion a mává své ženě, která je ještě v noční lehké košilce. Romantické, že … ta astronomie ?…a oni tam vidí nějakého plynového obra, milion let starýho, s poloviční vahou Jupitera, no strašný …

Obrázek: AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Hledáte nejlepší chytré hodinky pro muže? Vybrali jsme za vás
Hledáte nejlepší chytré hodinky pro muže? Vybrali jsme za vás
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?