Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) opět propustí stovky zaměstnanců. Škrty se týkají konkrétně laboratoře Jet Propulsion Laboratory (JPL). Opatření, jehož cílem je snížit provozní náklady uprostřed nedostatku financí, se dotkne celkem pěti procent pracovní síly zařízení.
Agentura NASA oznámila propouštění v JPL – laboratoři zodpovědné za programy robotických vozítek se sídlem v Kalifornii. Zrušeno má být celkem 325 pracovních míst, což je ekvivalent pěti procent zaměstnanců laboratoře.
„Tohle je zpráva, o které jsem doufal, že ji nebudu muset psát,“ oznámila podle webu Futurism ředitelka JPL Laurie Leshinová v interním dopise zaměstnancům. „S nižšími rozpočty a na základě předpokládané práce dopředu jsme museli utáhnout opasky.“
Propouštění se dotkne technického, obchodního i podpůrného oddělení, cituje server Space představitele JPL. „Jsou to bolestivé, ale nezbytné změny, které nám umožní dodržet náš rozpočet a pokračovat v naší důležité práci pro NASA a náš národ.“
Laboratoř již v únoru propustila 530 zaměstnanců, což se rovná osmi procentům pracovní síly. NASA se totiž v posledních letech potýká s nedostatečnými financemi a rozpočty na jednotlivé výzkumné programy. Agentura se pokusila zvýšit svůj celkový rozpočet v roce 2024.
Nejistá budoucnost NASA
V americkém Kongresu však měly přednost jiné problémy, jako je migrační politika nebo válka na Ukrajině. NASA nakonec skončila s rozpočtem nižším o dvě procenta, byla tedy v minusu o dvě miliardy dolarů, což ovlivnilo její programy.
Špatná situace přiměla úřad zrušit připravovaný let pojízdné laboratoře Viper na Měsíc, jejímž cílem bylo hledat na jeho povrchu vodu a led. Start měl původně proběhnout už koncem roku 2023, nakonec ho ale NASA odložila na závěr roku 2024 a následně úplně zrušila. Rover dokonce nabízela k odkupu.
Agentura chtěla mít více času na testování modulu. Neustálý růst nákladů na misi však vedl k jejímu zrušení – a to i přesto, že NASA na její přípravy vynaložila 450 milionů dolarů. Stejný osud možná potká i misi Mars Sample Return (MSR).
NASA počítala s rozpočtem alespoň 900 milionů dolarů, z této částky však zůstalo pouze 300 milionů dolarů. Budoucnost návratu vzorků marťanských hornin tak zůstává nejistý. Navíc je otázka, jak finanční budoucnost NASA ovlivní Donald Trump v Bílém domě.
Nedávná zpráva vypracovaná na žádost Kongresu Národní akademií věd, inženýrství a medicíny upozornila, že NASA je podfinancovaná, příliš se soustředí na soukromý sektor a pracuje se zastaralými technologiemi a infrastrukturou.