Vědecká studie ukazuje, že 28 nejlidnatějších měst ve Spojených státech včetně New Yorku, Chicaga či Dallasu a Denveru se postupně propadá. Alarmující sesuv představuje riziko pro místní infrastrukturu.
Za pomoci radarových měření s vysokým rozlišením se vědcům podařilo zmapovat pokles půdy v 28 nejlidnatějších městech Spojených států amerických. Výsledky této studie, jejíž závěry byly nedávno zveřejněny v časopise Nature Cities, pak hovoří jasně – všechna analyzovaná sídla se postupně více a více propadají do země.
Nejhůře dopadl Houston, kritická situace je v řadě dalších aglomerací
Výzkumníci odhadují, že od pobřeží až po vnitrozemí mají tato městská centra osídlení téměř 34 milionů lidí, což je asi 12 procent celkové populace USA. Podle analýz se pak ve všech zkoumaných městech mezi lety 2015 až 2021 alespoň částečně propadlo minimálně 20 % celkové půdy. Kromě tří případů pak byl ve všech oblastech detekován měřitelný pohyb směrem dolů na témě dvou třetinách plochy. Nejpostiženějším městem se jeví být Houston, kde dochází k propadu 40 procent půdy rychlostí vyšší než 5 milimetrů ročně. Až 12 procent pak přesahuje hranici posunu 10 milimetrů, tedy jednoho centimetru, za jeden rok. Mezi města s obzvláště rychlým poklesem (přes 2 milimetry ročně) patří New York, Chicago, Houston, Dallas, Fort Worth, Columbia, Seattle a Denver.
These 28 major American cities are sinking, terrifying study reveals https://t.co/ySvXjlXdBJ pic.twitter.com/DlTAyGuZTk
— New York Post (@nypost) May 8, 2025
Autoři ve své práci uvádějí, že tento jev je až z 80 % způsoben agresivní těžbou podzemní vody, ale také ropy a zemního plynu, která souvisí s rostoucími potřebami moderních lidských sídel. Přestože pak městům nehrozí bezprostřední kolaps, studie poukázala na nebezpečný trend, kterému je třeba se v blízké budoucnosti věnovat. Odborníci totiž varují, že i mírné změny v zemském povrchu mohou narušit strukturální integritu silnic a železnic, jakož i další infrastruktury.
Řešení situace není snadné, vědci nabádají k obezřetnosti
Poměrně velkým překvapením pak je, že se problémy s nestabilitou podloží netýkají pouze pobřežních měst, ale do velké míry trápí i vnitrozemí. Také v těchto regionech pak hrozí vyšší riziko záplav z místních toků a vodních zdrojů.

Největší americká města se potýkají s propady půdy. Může to ohrozit tamní obyvatelstvo? Foto: Pixabay
Ze studie vyplývá, že propadání amerických měst bude v současnosti jen velmi těžké zabránit, Je však nezbytné stav půdy v kritických oblastech sledovat, například přesnějšími satelitními snímkovacími metodami. Města jako New Orleans, která čelí riziku záplav, mohou mezitím vyžadovat zvýšení terénu nebo zlepšení odvodňovacích systémů. Nabízí se také zvážit možnost udržitelnějšího hospodaření s podzemními zdroji vody a budování robustnější infrastruktury. Podobný scénář totiž může hrozit velkým sídlům po celém světě.