Podpora turismu v Praze: Webkamery na Petřínské rozhledně i Karlově mostě

Stověžatá Praha je odjakživa místem krásných panoramat. Své o tom ví česká společnost NetRex, která se specializuje na vývoj cloudových videoplatforem a souvisejících služeb. 

V centru hlavního města firma zprovoznila systém osmi webových kamer na vysokých historických dominantách: Petřínská rozhledna, věž Staroměstské radnice, Svatomikulášská zvonice, Prašná brána a mostecké věže Karlova mostu.

Obrázek: Podpora turismu v Praze: Webkamery na Petřínské rozhledně i Karlově mostě

Nejen virtuální prohlídka

NetRex ve spolupráci s rakouskou společností Panomax vytvořili turistickou prezentaci, jejímž základem je panoramatický záběr Prahy z Petřínské rozhledny a infografika, která obsahuje detailní aktuální informace o počasí a další klíčové údaje.

Záběry zajišťují kamery švédského výrobce Axis. Na rozhledně se konkrétně nachází kamera AXIS Q3819-PVE, jež vytváří plynulý 180° obraz o rozlišení 14 MP složený ze 4 snímačů. Kamery dokáží obraz nahrávat ve 4K kvalitě.

Uživatel si může prohlížet město v celé své kráse, z prezentace má k přístup k živým záběrům ostatních 7 kamer. Tyto živé záběry jsou k dispozici i na Youtube. V uživatelském rozhraní je dále možnost prohlédnout si časosběrné snímky, sledovat jak vypadá východ slunce nad Prahou a dokonce si může ze záběru udělat i e-pohlednici, již je možné dále sdílet na sociálních sítích.

Obrázek: Podpora turismu v Praze: Webkamery na Petřínské rozhledně i Karlově mostě

Ilustrace. Ačkoli evropská města včetně Prahy mají s počtem turistů problém spíš směrem nahoru, o to důležitější je mít kvalitní digitální infrastrukturu.

Podpora turismu

V prezentaci má uživatel možnost zobrazit si zajímavé turistické trasy a turistická místa, což je dohromady s integrovanou mapou ideální nástroj k plánování výletů po městě.

Do projektu je zapojena pražská společnost Prague City Tourism napojená na magistrát, která skrze prezentaci nabízí svoji novou turistickou kartu Prague Visitor Pass. Prodejní QR kód je součástí infografiky. Prezentace bude i s kódem také přehrávaná na televizorech vybraných pražských hotelů v omezeném variantě.

Nový systém může být také užitečný pro místní obyvatele. Kromě aktuálního počasí se jim nabízí možnost sledovat turistickou vytíženost v centru města.

Obrázek: Podpora turismu v Praze: Webkamery na Petřínské rozhledně i Karlově mostě

Do budoucna by společnost NetRex chtěla přidat devátou kameru na linku historické tramvaje. Turisté by se tak mohli „vozit“ Prahou odkudkoliv ze světa. Také chtějí tento webkamerový systém zavést i v dalších českých městech. Konkrétní místa zatím nebyla zveřejněna.

Jak je to s natáčením lidí?

Pořizované záběry lidských postav jsou softwarem automaticky rozmazány. Systém tak splňuje požadavky GDPR a nikdo se nemusí obávat, že by mohl být přes kamery rozpoznán a sledován. Kamery slouží dle tvrzení firmy jen pro účely zkvalitnění turistických služeb města.

Praha je v porovnání s dalšími evropskými globálními městy dlouhodobě málo digitalizovaná; i malý krok vpřed se proto počítá.

Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Letadlo Virgin Atlantik přeletělo oceán poprvé čistě s udržitelným palivem
Letadlo Virgin Atlantik přeletělo oceán poprvé čistě s udržitelným palivem
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10 a 11
Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10 a 11