Podpora turismu v Praze: Webkamery na Petřínské rozhledně i Karlově mostě

Stověžatá Praha je odjakživa místem krásných panoramat. Své o tom ví česká společnost NetRex, která se specializuje na vývoj cloudových videoplatforem a souvisejících služeb. 

V centru hlavního města firma zprovoznila systém osmi webových kamer na vysokých historických dominantách: Petřínská rozhledna, věž Staroměstské radnice, Svatomikulášská zvonice, Prašná brána a mostecké věže Karlova mostu.

Obrázek: Podpora turismu v Praze: Webkamery na Petřínské rozhledně i Karlově mostě

Nejen virtuální prohlídka

NetRex ve spolupráci s rakouskou společností Panomax vytvořili turistickou prezentaci, jejímž základem je panoramatický záběr Prahy z Petřínské rozhledny a infografika, která obsahuje detailní aktuální informace o počasí a další klíčové údaje.

Záběry zajišťují kamery švédského výrobce Axis. Na rozhledně se konkrétně nachází kamera AXIS Q3819-PVE, jež vytváří plynulý 180° obraz o rozlišení 14 MP složený ze 4 snímačů. Kamery dokáží obraz nahrávat ve 4K kvalitě.

Uživatel si může prohlížet město v celé své kráse, z prezentace má k přístup k živým záběrům ostatních 7 kamer. Tyto živé záběry jsou k dispozici i na Youtube. V uživatelském rozhraní je dále možnost prohlédnout si časosběrné snímky, sledovat jak vypadá východ slunce nad Prahou a dokonce si může ze záběru udělat i e-pohlednici, již je možné dále sdílet na sociálních sítích.

Obrázek: Podpora turismu v Praze: Webkamery na Petřínské rozhledně i Karlově mostě

Ilustrace. Ačkoli evropská města včetně Prahy mají s počtem turistů problém spíš směrem nahoru, o to důležitější je mít kvalitní digitální infrastrukturu.

Podpora turismu

V prezentaci má uživatel možnost zobrazit si zajímavé turistické trasy a turistická místa, což je dohromady s integrovanou mapou ideální nástroj k plánování výletů po městě.

Do projektu je zapojena pražská společnost Prague City Tourism napojená na magistrát, která skrze prezentaci nabízí svoji novou turistickou kartu Prague Visitor Pass. Prodejní QR kód je součástí infografiky. Prezentace bude i s kódem také přehrávaná na televizorech vybraných pražských hotelů v omezeném variantě.

Nový systém může být také užitečný pro místní obyvatele. Kromě aktuálního počasí se jim nabízí možnost sledovat turistickou vytíženost v centru města.

Obrázek: Podpora turismu v Praze: Webkamery na Petřínské rozhledně i Karlově mostě

Do budoucna by společnost NetRex chtěla přidat devátou kameru na linku historické tramvaje. Turisté by se tak mohli „vozit“ Prahou odkudkoliv ze světa. Také chtějí tento webkamerový systém zavést i v dalších českých městech. Konkrétní místa zatím nebyla zveřejněna.

Jak je to s natáčením lidí?

Pořizované záběry lidských postav jsou softwarem automaticky rozmazány. Systém tak splňuje požadavky GDPR a nikdo se nemusí obávat, že by mohl být přes kamery rozpoznán a sledován. Kamery slouží dle tvrzení firmy jen pro účely zkvalitnění turistických služeb města.

Praha je v porovnání s dalšími evropskými globálními městy dlouhodobě málo digitalizovaná; i malý krok vpřed se proto počítá.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Ruští hackeři míří na Litvu, důvodem je Kaliningrad
Ruští hackeři míří na Litvu, důvodem je Kaliningrad
Obrázek: Mise na Psyche odložena: NASA nestihla otestovat dodané vybavení
Mise na Psyche odložena: NASA nestihla otestovat dodané vybavení
Obrázek: Mars Express: Softwarová aktualizace po 19 letech
Mars Express: Softwarová aktualizace po 19 letech
Obrázek: Reklamy na Netflixu budou, ale jen v USA – výměnou za levnější předplatné
Reklamy na Netflixu budou, ale jen v USA – výměnou za levnější předplatné
Obrázek: Velký výpadek O2 TV: Co dělat a jak televizi spustit?
Velký výpadek O2 TV: Co dělat a jak televizi spustit?
Obrázek: Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci
Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci
Obrázek: Podvodníci z Bazoše se zlepšují: Pro každou oběť mají podvod na míru
Podvodníci z Bazoše se zlepšují: Pro každou oběť mají podvod na míru
Obrázek: Ohnivá past: Jak se rychle dostat ven z hořící Tesly s nefunkční baterií?
Ohnivá past: Jak se rychle dostat ven z hořící Tesly s nefunkční baterií?