Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Během letních měsíců se v prostředí pražského CAMPu uskutečnily hned dvě akce, které pomáhají definovat podobu konceptu smart city pro Prahu.

Občas zapomínáme, že technologie mají lidem především zjednodušovat a zpříjemňovat život. Právě na to se zaměřily dvě odlišné akce s podobným cílem.

Obrázek: Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Zdroj: #NakopniPrahu

První z nich byl červnový inovační maraton #NakopniPrahu2. Druhý ročník hackathonu (na prvním jsme byli rovněž) opět přinesl celou řadu zajímavých, lákavých projektů, které mají zjednodušit život v Praze pro občany i turisty. Klíčovým tématem tentokrát byla komunikace mezi občany, developery, neziskovými organizacemi a městskými institucemi – ta kolikrát vázne a informace mezi nimi neproudí tak, jak by měly.

Hybridní vzdělávání a komunikace mezi institucemi

Z 11 finálových týmů s unikátními návrhy nakonec zvítězil projekt Metacity. Jeho principem je snadné sdílení dat mezi zájmovými skupinami třeba během plánování a rozšiřování výstavby, projektování městských částí nebo při vizuálním představení nové podoby městské části.

Obrázek: Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Zdroj: #NakopniPrahu

Další oceněný projekt – a favorit nás na InSmartu – byl projekt Soulroots. Aplikace má zájemce provést po přírodě a parcích v Praze a doprovodit procházku různými cvičeními na zlepšení duševního zdraví. Je to veskrze jednoduchý koncept známý z měst po celém světě, nicméně v Praze něco podobného chybí a porota to také náležitě ocenila.

Třetím oceněným projektem byla aplikace Collboard.com, což je v podstatě virtuální tabule pro školy určená pro digitální nebo hybridní výuku. Užitečné v případě, že se opět zavřou školy.

Letní škola pro středoškoláky se zájmem o programování

V srpnu se uskutečnil jiný hackathon, a to Letní škola Design Sprint pořádaná FIT ČVUT, přičemž finální prezentace se opět uskutečnily v CAMPu.

Středoškoláci, pro něž byl hackathon určen, se úkolu udělat Prahu (a okolí) chytřejší chopili se ctí. Na navržení projektů a vypracování mockupu či prototypu aplikace měli pouhých 5 dní, přesto však z některých nápadů vzešly nápady, které by mohly snadno být plnohodnotnými programy.

Obrázek: Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Zdroj: FIT ČVUT

Jeden projekt rovnou dostal zelenou a v budoucnu bude skutečně v praxi využit. Jde o aplikaci ekologické edukační hry (taková gamifikace přírody) pro Dendrologickou zahradu v Průhonicích. Není to špatný nápad: Návštěvníci se zábavnou formou naučí nové informace o místních dřevinách a prostředí, a zahrada ušetří peníze na rozdávaných letáčcích s informacemi, které obvykle lidé stejně nečtou a rychle vyhazují.

Méně hluku a sousedská výpomoc

Další studentské projekty se zaměřily kupříkladu na problematiku hluku a znečištění městského prostoru automobily, možnost mezigeneračního sdíleného bydlení seniorů se studenty anebo ideu sdíleného nakupování – „vesnické výpomoci“ v místech, kde plošně nefungují služby na dodávku zboží jako Rohlík nebo Košík nebo kde to není praktické či možné.

Obrázek: Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Zdroj: FIT ČVUT

Obě dosti odlišné akce spojuje především týmová práce a společný cíl – lepší život pro občany v hlavním městě a potažmo i v celé republice. Je dobře, že podobné hackathony máme: U studentů probudí zájem o život ve městě i je povzbudí k dalšímu pěstování znalostí a dovedností, a pro občany potenciálně znamenají snazší a příjemnější život v místě, kde tráví hodně času.

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondra

No to je super myslím že v dnešní moderní době, digitalizace a modernizace může prospet větším městům. A i tak nějak celkově, jen by to chtělo třeba nějaké dostupnější bydlení pro začínající pracující mladé lidi co vyjdou ze školy. Než aby se hnedka museli zadlužit státu a vzít si půjčku.… Číst více »

Obrázek: Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat