Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Během letních měsíců se v prostředí pražského CAMPu uskutečnily hned dvě akce, které pomáhají definovat podobu konceptu smart city pro Prahu.

Občas zapomínáme, že technologie mají lidem především zjednodušovat a zpříjemňovat život. Právě na to se zaměřily dvě odlišné akce s podobným cílem.

Obrázek: Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Zdroj: #NakopniPrahu

První z nich byl červnový inovační maraton #NakopniPrahu2. Druhý ročník hackathonu (na prvním jsme byli rovněž) opět přinesl celou řadu zajímavých, lákavých projektů, které mají zjednodušit život v Praze pro občany i turisty. Klíčovým tématem tentokrát byla komunikace mezi občany, developery, neziskovými organizacemi a městskými institucemi – ta kolikrát vázne a informace mezi nimi neproudí tak, jak by měly.

Hybridní vzdělávání a komunikace mezi institucemi

Z 11 finálových týmů s unikátními návrhy nakonec zvítězil projekt Metacity. Jeho principem je snadné sdílení dat mezi zájmovými skupinami třeba během plánování a rozšiřování výstavby, projektování městských částí nebo při vizuálním představení nové podoby městské části.

Obrázek: Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Zdroj: #NakopniPrahu

Další oceněný projekt – a favorit nás na InSmartu – byl projekt Soulroots. Aplikace má zájemce provést po přírodě a parcích v Praze a doprovodit procházku různými cvičeními na zlepšení duševního zdraví. Je to veskrze jednoduchý koncept známý z měst po celém světě, nicméně v Praze něco podobného chybí a porota to také náležitě ocenila.

Třetím oceněným projektem byla aplikace Collboard.com, což je v podstatě virtuální tabule pro školy určená pro digitální nebo hybridní výuku. Užitečné v případě, že se opět zavřou školy.

Letní škola pro středoškoláky se zájmem o programování

V srpnu se uskutečnil jiný hackathon, a to Letní škola Design Sprint pořádaná FIT ČVUT, přičemž finální prezentace se opět uskutečnily v CAMPu.

Středoškoláci, pro něž byl hackathon určen, se úkolu udělat Prahu (a okolí) chytřejší chopili se ctí. Na navržení projektů a vypracování mockupu či prototypu aplikace měli pouhých 5 dní, přesto však z některých nápadů vzešly nápady, které by mohly snadno být plnohodnotnými programy.

Obrázek: Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Zdroj: FIT ČVUT

Jeden projekt rovnou dostal zelenou a v budoucnu bude skutečně v praxi využit. Jde o aplikaci ekologické edukační hry (taková gamifikace přírody) pro Dendrologickou zahradu v Průhonicích. Není to špatný nápad: Návštěvníci se zábavnou formou naučí nové informace o místních dřevinách a prostředí, a zahrada ušetří peníze na rozdávaných letáčcích s informacemi, které obvykle lidé stejně nečtou a rychle vyhazují.

Méně hluku a sousedská výpomoc

Další studentské projekty se zaměřily kupříkladu na problematiku hluku a znečištění městského prostoru automobily, možnost mezigeneračního sdíleného bydlení seniorů se studenty anebo ideu sdíleného nakupování – „vesnické výpomoci“ v místech, kde plošně nefungují služby na dodávku zboží jako Rohlík nebo Košík nebo kde to není praktické či možné.

Obrázek: Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny

Zdroj: FIT ČVUT

Obě dosti odlišné akce spojuje především týmová práce a společný cíl – lepší život pro občany v hlavním městě a potažmo i v celé republice. Je dobře, že podobné hackathony máme: U studentů probudí zájem o život ve městě i je povzbudí k dalšímu pěstování znalostí a dovedností, a pro občany potenciálně znamenají snazší a příjemnější život v místě, kde tráví hodně času.

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondra

No to je super myslím že v dnešní moderní době, digitalizace a modernizace může prospet větším městům. A i tak nějak celkově, jen by to chtělo třeba nějaké dostupnější bydlení pro začínající pracující mladé lidi co vyjdou ze školy. Než aby se hnedka museli zadlužit státu a vzít si půjčku.… Číst více »

Obrázek: Nejen špičkové mobily: Co přinese největší mobilní veletrh MWC 2024?
Nejen špičkové mobily: Co přinese největší mobilní veletrh MWC 2024?
Obrázek: Naděje pro ochrnuté: První pacient s čipem Neuralink dokáže ovládat kurzor myšlenkami
Naděje pro ochrnuté: První pacient s čipem Neuralink dokáže ovládat kurzor myšlenkami
Obrázek: Organický poslech od Bose: Ultra Open Earbuds jsou futuristická sluchátka, která netrápí zvukovod
Organický poslech od Bose: Ultra Open Earbuds jsou futuristická sluchátka, která netrápí zvukovod
Obrázek: Chatujte se svými dokumenty. Chat with RTX od NVIDIA je AI, která díky grafice ve vašem PC funguje lokálně
Chatujte se svými dokumenty. Chat with RTX od NVIDIA je AI, která díky grafice ve vašem PC funguje lokálně
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
98%
Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu