Mise sondy DART z loňského roku sice uspěla, ale měla nezamýšlený efekt. Cílový asteroid sice mírně z jeho dráhy odklonila, náraz však vygeneroval desítky nebezpečných úlomků. Jejich dopad na zemský povrch by uvolnil energii srovnatelnou s atomovou bombou svrženou na Hirošimu.
26. září v roce 2022 zahájila americká agentura NASA přelomovou misi sondy DART. Cílem bylo otestovat naše možnosti planetární obrany. Družice narazila rychlostí 21 tisíc kilometrů v hodině do asteroidu Dimorfos.
Jedná se o menší asteroid s rozměry Velké pyramidy v Gíze. NASA chtěla změnit dráhu asteroidu kolem binárního souputníka Didyma. Jak upozornil server Space, mise proběhla úspěšně. Náraz mírně vychýlil asteroid z dráhy.
Astronomové nyní pečlivě první pokus NASA o planetární obranu vyhodnocují. Analyzovali detailní snímky Hubbleova vesmírného dalekohledu a výsledky tohoto přezkoumání publikovali v časopise The Astrophysical Journal Letters.
Vesmírné atomovky
Náraz sondy DART do asteroidu vzdáleného 11,3 milionu kilometrů vygeneroval sedmatřicet stále nebezpečných „projektilů“. NASA tedy dokáže odchýlit asteroid z kolizní dráhy, na jeho místě však zůstanou menší balvany.
Planetární vědec David Jewitt z Kalifornské univerzity v Los Angeles přirovnal tyto úlomky k oblaku střepin z ručního granátu. Ty se přitom pohybují zhruba stejnou rychlostí jako zasažený asteroid, v tomto případě tedy asi 21 tisíc kilometrů v hodině.
„Samy jsou schopné napáchat značnou škodu,“ uvedl expert. Tyto úlomky mají v průměru rozměry od jednoho do sedmi metrů. Dopad pětimetrového balvanu na Zemi by vzhledem k této rychlosti vygeneroval energii srovnatelnou s atomovou bombou svrženou na Hirošimu.
Vyladění planetární obrany
Podle vědců představují tyto úlomky pouze 0,1 procenta veškeré hmoty zasaženého asteroidu, upozornila televize CNN. Aktuálně čekají na další snímky z Hubbleova vesmírného dalekohledu.
Chtějí totiž určit jejich trajektorii a jak přesně k jejich vzniku došlo. Již nyní ale vědí, že vymrštěné balvany byly usazeny na povrchu Dimorfose, nedošlo k jejich odštěpení v důsledku nárazu. Příští rok zahájí misi k asteroidu Evropská kosmická agentura (ESA).
Sonda Héra (pojmenována po nejvyšší starořecké bohyni) bude zkoumat impaktní kráter v asteroidu. Rovněž změří fyzikální vlastnosti jeho většího dvojčete Didyma. Cílem mise bude planetární obranu zefektivnit.
Bla bla bla. Proboha nestrašte lidi. Žádný výbuch na zemském povrchu nehrozí. Tato energie bude spotřebována a spálena ještě v stratosféře. Úlomek bude rozmetán a na obloze bude jen další ohnivá čára z tisíců denně.
Pořád lepší deset Hirošim na území o větší velikosti, než Car bomba na stejném místě. v Hirošimě byli přeživší.