Neznámí velikáni: Zemřel Fernando J. Corbató, průkopník multitaskingu a hesel

Několik dní po svých 93. narozeninách zemřel prominentní americký počítačový vědec, Fernando José Corbató. Byl pionýrem ve vývoji „sdílení času“ u střediskových počítačů 20. století. Kromě toho byl také zřejmě prvním člověkem, který pro omezení přístupu k počítačovým datům využil heslo.

V předchozích dílech našeho seriálu Neznámí velikáni jsme se zaměřili na osoby rozličné, avšak vždy nepostradatelné u vývoje informačních technologií. Od počítačové myši Douglase Engelbarta přes dávného génia Ady Lovelace, zaměřme se nyní na člověka, který se dožil éry současných počítačů; Fernando Corbató zemřel 12. července 2019.

Chcete si přečíst i o dalších neznámých velikánech historie ICT? Podívejte se do naší sekce věnováne jen a jen jim.

Byť s jasně španělským jménem, narodil se 1. července 1926 Američanem: Jeho otec byl profesor španělské literatury ve městě Villareal, jeho matka Američanka z Oaklandu v Kalifornii, kde přišel na svět. Několik let po narození Fernanda se rodina přestěhovala do Los Angeles, kde Fernandův otec začal vyučovat na místní univerzitě UCLA.

Obrázek: Neznámí velikáni: Zemřel Fernando J. Corbató, průkopník multitaskingu a hesel

2. světová válka a Caltech

Tam chtěl svou kariéru rozvíjet i Fernando Corbató, ale musel počkat; na univerzitu se dostal a začal studovat, ale v 17 letech se dal do amerického námořnictva, USA se totiž připojily do 2. světové války. Zde se poprvé seznámil s pokročilou technikou a elektronikou, která jej zřejmě inspirovala k budoucí kariérní dráze.

Nebyl totiž naverbován, ale přidal se k námořnictvu v rámci Eddy programu: to mu dávalo možnost vzdělávat se jako elektrotechnik; to mělo své výhody: nemohl být naverbován jako voják.

Po válce, v roce 1946, Corbató námořnictvo opustil a jal se studovat na Kalifornském technologickém institutu – tedy legendárním Caltechu, dodnes prestižní univerzitě. Bakalářský titul získal v roce 1950.

Obrázek: Neznámí velikáni: Zemřel Fernando J. Corbató, průkopník multitaskingu a hesel

Projekt Whirlwind z roku 1950. Takhle nějak vypadala většina sálových počítačů před 50 a více lety. Zdroj: Mitre Corp., Wikipedia

Život na MIT

PhD ve fyzice se mu povedlo získat na obdobně známé škole: Massachussettský technologický institute neboli MIT. V akademické sféře zůstal a připojil se do Computation Center MIT v době, kdy ještě počítačové vědy byly v plenkách, v roce 1956. Po 9 letech se stal profesorem a na MIT zůstal až do svého zaslouženého důchodu.

Právě během práce na MIT přišly i jeho nejvýznamnější příspěvky do historie ICT. Sdílení času u sálových počítačů bylo základem pro budoucí principy multitaskingu u současných počítačů, mobilů a dalších zařízení a hesla se staly natolik všudypřítomnými, že už je dnes vnímáme jako něco naprosto běžného. Pracoval též na znalostních (expertních) systémech.

Účastnil se také osobně projektu Multics: koncept operačního systému se sdílením času, ve své době velmi vlivný. Právě v Multics se poprvé objevily dnes dobře známé principy jako hierarchický systém souborů a složek, privilegovaný režim, správa přístupu, dynamický linker a další prvky, bez kterých by Windows a další OS vypadaly o mnoho jinak.

Fascinující a relativně nedávný rozhovor s Fernandem Corbatém. Bohužel pouze v angličtině:

Turingova cena

Komerčně nebyl OS Multics úspěšný, ale přímo inspiroval Kena Thompsona k vývoji Unixu – systému, jehož následovníci a potomci jsou dnes všudypřítomní.

Fernando Corbató za svůj život obdržel řadu ocenení, mezi nejvýznamnější patří Turingova cena v roce 1990 za koncept sdílení času u mainframů.

Corbató byl mimo jiné zastánce teorie, že co se týče (mechanické, ne faktické) rychlosti programování, je celkem jedno, jaký jazyk programátor používá: počet řádek kódu, které kodér za daný čas napíše, zůstává stejný. Dnes se toto pravidlo nazývá Corbatóvým zákonem.

Zemřel 12. července 2019 na komplikace spojené s cukrovkou, krátce po svých 93. narozeninách.

Zdroj: NYT, 2, 3, 4, 5. Fotografie: Jason Dorfman, MIT CSAIL

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší