Nobelovu cenu za chemii v letošním roce získali David Baker, Demis Hassabis a John Jumper, a sice za práci v oblasti výzkumu struktur proteinů.
Cenu, která je obecně považována za jednu z nejprestižnějších ve vědeckém světě, rozdělila Švédská královská akademie věd na dva díly. Polovina byla udělena Davidu Bakerovi z Washingtonské univerzity v Seattlu za „výpočetní design proteinů“, druhou část si pak rozdělili Demis Hassabis a John Jumper, zaměstnanci společnosti Google DeepMind, za „predikci struktury proteinů“.
BREAKING NEWS
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2024 #NobelPrize in Chemistry with one half to David Baker “for computational protein design” and the other half jointly to Demis Hassabis and John M. Jumper “for protein structure prediction.” pic.twitter.com/gYrdFFcD4T— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 9, 2024
Proteiny jsou komplexní organické makromolekuly, které v živých organismech plní celou řada důležitých rolí. Jejich základní jednotkou jsou aminokyseliny, které se peptidickými vazbami vzájemně propojují to dlouhých řetězců. V přírodě se běžně vyskytuje 20 biogenních aminokyselin, a pouze jejich vzájemnou kombinací a variabilitou pořadí v řetězci vzniká plejáda proteinů se specifickou strukturou a funkcemi.
Důležitý pokrok v proteomice má na svědomí AI
Již v roce 2003 se Davidu Bakerovi, profesorovi na Washingtonské univerzitě, podařilo pomocí těchto stavebních bloků navrhnout zcela novou strukturu proteinu, která se nepodobala žádné dosud popsané bílkovině. Od té doby se jeho výzkumná skupina věnuje této problematice, přičemž má za sebou úctyhodnou publikační aktivitu a nespočet vědeckých úspěchů.
Další významný milník v oblasti designu struktury proteinů byl překonán v roce 2020, kdy Demis Hassabis a John Jumper ve výzkumné laboratoři DeepMind spadající pod společnost Google vyvinuli model umělé inteligence nazvaný AlphaFold, který dokázal předpovědět strukturu stovek milionů proteinů, které vědci dosud identifikovali. Hassabis, který byl i zakladatelem společnosti DeepMind (toho času ještě samostatného startupu bez záštity Googlu) je aktuálně jejím generálním ředitelem, zatímco John Jumper zde pracuje na pozici vedoucího vývoje.
Udílení Nobelových cen pokračuje po celý týden, kdy jsou postupně odhalováni laureáti v šesti různých oborech. Chemie však má v tomto směru poněkud speciální výsostné místo, jelikož byla nejen předmětem práce samotného Alfreda Nobela, ale je dokonce přímo zmíněna i v jeho závěti.