Rok 2024 byl pro milovníky noční oblohy mimořádný – přinesl polární záře viditelné až v Praze, vydatné meteorické roje a ani rok 2025 nezůstane pozadu. Čeká nás řada fascinujících nebeských představení, od zatmění Měsíce přes „mizení“ Saturnových prstenců až po spektakulární meteorický déšť.
Zimní divadlo na obloze
Hned v polovině ledna, konkrétně 15.-16., se Mars dostane do opozice se Sluncem. Co to znamená pro běžného pozorovatele? Mars bude v tento čas nejblíže Zemi a jeho celá osvětlená část bude natočena k nám. Rudá planeta bude viditelná téměř celou noc a bude zářit jasněji než obvykle. I malý dalekohled vám umožní rozpoznat některé detaily na jeho povrchu.
Únor přinese skutečně výjimečnou podívanou – 28. února se planety sluneční soustavy seřadí na obloze do jedné linie. Zatímco Uran a Neptun budou příliš slabé na pozorování bez dalekohledu, Mars, Jupiter, Venuše, Merkur a Saturn budou viditelné pouhým okem. Timing bude klíčový – Saturn a Merkur budou nejlépe pozorovatelné krátce po západu Slunce.
Vrcholem zimní sezóny bude bezpochyby úplné zatmění Měsíce 14. března. Měsíc projde zemským stínem a získá charakteristické rudé zbarvení, které dalo vzniknout pojmu „krvavý Měsíc“. Zatmění bude viditelné z celého území České republiky a potrvá 65 minut – to je podstatně déle než trvání úplného zatmění Slunce.
Jarní a letní meteorické roje
Po klidnějším období přijdou v dubnu Lyridy (21.-22. dubna), které odstartují sezónu meteorických rojů. Za ideálních podmínek můžeme očekávat 10-15 meteorů za hodinu. Důležité je najít tmavé místo daleko od městského osvětlení a dopřát očím alespoň půl hodiny na adaptaci na tmu.
Vrcholem letní meteorické aktivity budou tradičně Perseidy s maximem v noci z 12. na 13. srpna. I když bude jejich pozorování částečně rušit Měsíc krátce po úplňku, stále půjde o jeden z nejvydatnějších rojů roku. Za běžných podmínek můžeme vidět až 100 meteorů za hodinu.
Podzim aneb Saturn v hlavní roli
Září bude patřit Saturnu. Plynný obr dosáhne 21. září opozice se Sluncem, což znamená, že bude nejjasnější a největší za celý rok. Ale rok 2025 bude pro Saturn výjimečný ještě z jiného důvodu – jeho prstence jako by zmizely. Tento fascinující úkaz nastává jednou za 13 až 16 let, když se Země dostane do roviny Saturnových prstenců. Protože jsou prstence mimořádně tenké, v tomto úhlu pohledu prakticky přestanou odrážet světlo. První období „neviditelnosti“ nastane v březnu a potrvá 44 dní, druhé pak přijde v listopadu.
Začátek října by mohl přinést jedno z největších překvapení roku. Meteorický roj Draconid obvykle není nijak výrazný – běžně produkuje kolem 10 meteorů za hodinu. Ale v některých letech dokáže předvést skutečnou show v podobě „meteorického výbuchu“ s desítkami či stovkami meteorů. A rok 2025 by mohl být jedním z těchto výjimečných roků. Kometa 21P/Giacobini-Zinner, která je zdrojem Draconid, se v březnu dostane nejblíže ke Slunci, což zvyšuje šanci na intenzivnější aktivitu roje.
Velkolepý závěr roku
Listopad přinese nejbližší superúplněk roku. 5. listopadu se Měsíc přiblíží k Zemi na vzdálenost pouhých 357 000 kilometrů. Díky této blízkosti bude až o 16 procent jasnější a o 8 procent větší než průměrný úplněk. Je to skvělá příležitost k fotografování nebo jen k prostému pozorování našeho kosmického souseda.
Astronomický rok 2025 uzavře jeden z nejštědřejších meteorických rojů – Geminidy. V noci z 13. na 14. prosince můžeme za ideálních podmínek spatřit až 120 meteorů za hodinu. Jejich zdrojem je záhadné těleso 3200 Phaethon, které astronomové nedokáží jednoznačně zařadit – není to tak docela kometa ani asteroid, možná jde o „mrtvou kometu“ nebo úplně nový typ vesmírného tělesa.
Jak pozorovat nebeské úkazy
Pro většinu popsaných úkazů nepotřebujete žádné speciální vybavení – stačí čisté nebe a tmavé místo daleko od městského osvětlení. Pro pozorování detailů na Marsu nebo Saturnových prstenců se hodí alespoň malý dalekohled nebo silný binokulár. Při sledování meteorických rojů si najděte pohodlné místo k ležení – váš krk vám poděkuje. A především – dejte svým očím alespoň 30 minut na adaptaci na tmu. To znamená vypnout mobilní telefon a další zdroje světla.
Rok 2025 nabídne mnoho příležitostí k objevování krás noční oblohy. Ať už jste zkušený astronom nebo se jen rádi koukáte na noční oblohu, určitě si nenechte ujít aspoň některé z těchto fascinujících nebeských představení.