V úterý 14. ledna 2025 večer vynesla raketa Falcon-9 společnosti SpaceX na oběžnou dráhu družici SATurnin-1. Ta je unikátní především tím, že všechny její klíčové komponenty byly vyvinuty a vyrobeny v České republice. Jde navíc o doposud největší českou družici, která bude primárně sloužit k pořizování snímků zemského povrchu pro obranné a bezpečnostní účely.
„V dnešním světě se stále častěji ukazuje, že mít schopnost pořizovat snímky z vesmíru a díky nim analyzovat dění na Zemi, je bezpečnostní i hospodářská nutnost,“ vysvětluje Josef Kašpar, generální ředitel společnosti VZLU AEROSPACE, která družici vyvinula.
Velký, ale stále malý
SATurnin-1 je s rozpětím solárních panelů 87 centimetrů a tělem o rozměrech 32 × 22,5 × 22,5 centimetrů doposud největší českou družicí. Váží přibližně 14 kilogramů. Abychom vyvrátili tvrzení některých diskutujících na sociálních sítítch – nejde jen o „foťák na oběžné dráze“. Družice je vybavena propracovaným systémem pro určování své vlastní polohy a orientaci v prostoru.
Petr Svoboda, jeden z vědců podílejících se na vývoji, popisuje klíčovou technologii: „Hlavním senzorem je hvězdná kamera, která určuje natočení vůči inerciálnímu systému s přesností v řádu tisícin úhlového stupně.“ Co to v praxi znamená? Systém družice společně s reakčními koly umožňuje přesné zacílení hlavního teleskopu na požadované místo na Zemi. Pro maximální přesnost a spolehlivost jsou všechny komponenty navíc zdvojené.
Vývoj trval 2 roky a použije ji i armáda
První návrh družice vznikl už v roce 2022, samotná stavba byla zahájena v roce 2023 a dokončena v září 2024. Kompletní sestavení proběhlo v tzv. „clean rooms“ v areálu VZLU AEROSPACE v pražských Letňanech. Jde o speciální místnosti s extrémně nízkou úrovní znečištění prachovými částicemi, mikroorganismy a chemickými výpary, které se používají přávě ke konstrukci citlivých přístrojů.
Družice vznikla za podpory ministerstva obrany a bude sloužit především Vojenskému zpravodajství. „SATurnin-1 dále rozšíří schopnosti Vojenského zpravodajství a jeho Satelitního centra, které je budováno od roku 2018,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.
Generálmajor Petr Bartovský, ředitel Vojenského zpravodajství, zdůrazňuje ekonomický přínos projektu: „V družici SATurnin-1 máme k dispozici unikátní domácí zdroj satelitních dat. Současně nám to do budoucna přinese finanční úspory, protože budeme méně odkázaní na komerční zahraniční poskytovatele satelitních obrazových dat.“
SATurnin-1 není osamocený projekt. VZLU AEROSPACE již dříve vyvinul družice VZLUSAT-1, která se stala nejdéle komunikující českou družicí na oběžné dráze, a VZLUSAT-2, první českou družici schopnou pořizovat snímky ČR v HD rozlišení. V přípravě jsou další ambiciózní projekty jako konstelace družic VZLUGEM či mise AMBIC a QUVIK.
Konkrétní parametry snímkovacího systému SATurnina-1 zůstávají z bezpečnostních důvodů utajené. Jak asi tušíte, název je inspirován slavným sluhou ze stejnojmenného díla Zdeňka Jirotky. „Tatínkovi by udělalo radost, že se družice takto jmenuje. O vesmírnou problematiku se vždy zajímal,“ komentoval pojmenování Zdeněk Jirotka ml.