Současným trendem ve světě umělé inteligence je posouvat hranice možností velkých jazykových modelů, a učit je pokročilým uvažovacím a myslícím schopnostem. AI tak umí například věrně porozumět lidské řeči, provádět komplexní výzkumy či dokonce vygenerovat dokonalou digitální kopii nervové sítě zvířecího mozku.
- 1. Nejvýkonnější verze Gemini dostává funkci hlubokého výzkumu
- 2. Meta v problémech: Podvod v benchmarcích i výpomoc Číně
- 3. Nový model Amazon Nova Sonic dokáže zpracovávat mluvené slovo v reálném čase
- 4. Chytré hodinky od Googlu umí díky AI rozpoznat podvodné telefonáty
- 5. Umělá inteligence pomohla vědcům vytvořit věrnou kopii části myšího mozku
Nejvýkonnější verze Gemini dostává funkci hlubokého výzkumu
Společnost Google tento týden posílila svůj experimentální jazykový model Gemini 2.5 Pro o nástroj Deep Research, který rozšíří schopnost AI přemýšlet nad svými odpověďmi. Google funkci doposud interně testoval, přičemž Gemini se díky ní dočkala zlepšení analytického uvažování, syntézy informací a přípravy detailních odborných rešerší.

Jazykový model Gemini 2.5 Pro se dočkal výrazného posílení schopností hlubokého výzkumu. Foto: Pixabay
Samotný model Gemini 2.5 Pro Experimental AI byl představen teprve minulý měsíc. Jedná se o vůbec první model řady Gemini se schopností uvažovat. I díky tomu by tak integrace funkce hlubokého výzkumu do modelu neměla Googlu činit žádný problém. V současné době je Deep Research v Gemini 2.5 Pro Experimental k dispozici pouze předplatitelům programu Gemini Advanced. Základní verze hlubokého výzkumu však funguje i na bezplatném modelu Gemini 2.0 Flash Thinking.
Meta v problémech: Podvod v benchmarcích i výpomoc Číně
Minulý víkend jsme měli možnost sledovat uvedení prvních jazykových modelů Llama 4 z dílny společnosti Meta. Nástroje Scout a Maverick disponující nativními multimodálními schopnostmi zaujaly veřejnost především výsledky v benchmarkových testech, ve kterých hravě překonaly konkurenční GPT-4o či Gemini 2.0 Pro. Nedlouho po vydání se ale začaly objevovat názory obviňující společnost Meta z manipulace s daty uvedenými v testech. Vývojáři modelů Llama 4 tuto kritiku pochopitelně odmítli, přestože uznali, že výkon modelu Maverick vykazuje určitou míru nekonzistence a AI potřebuje několik dní na optimalizaci.
As I said before, Google has already won the AI race.
Meta’s new LLaMA 4 is a failure — they even had to cheat on benchmarks by training on the test sets.
If you still want to use LLaMA 4, the Scout version is better than Maverick, despite what the benchmarks say. https://t.co/2pUzGGLz20 pic.twitter.com/dz6hCMbG7B
— Bui Dinh Ngoc (@buidinhngoc) April 7, 2025
Tím ale kontroverze okolo společnosti Meta v posledních dnech nekončí. O další aféru se postarala informátorka Sarah Wynn-Williamsová, která ve středu vypovídala před americkým Kongresem a obvinila firmu Marka Zuckerberga z aktivní výpomoci Číně s vývojem umělé inteligence ve snaze získat si přízeň Pekingu. Whistleblowerka uvedla, že Meta významně přispěla k čínskému pokroku v oblasti AI technologií, jako je DeepSeek. Zástupci společnosti obvinili Wynn-Williamsovou z odtržení od reality a její tvrzení vyvrací. Američtí zákonodárci se případem plánují dále zabývat.
Nový model Amazon Nova Sonic dokáže zpracovávat mluvené slovo v reálném čase
S novým AI nástrojem se tento týden pochlubila i společnost Amazon, která na trh uvedla nový model z rodiny Nova. Amazon Nova Sonic, který je schopen generovat hlas podobný lidské řeči. Na rozdíl od klasických převaděčů textu na řeč (text-to-speech, TTS) dokáže zpracovávat hlasový vstup v reálném čase a reagovat na něj. Podle Amazonu může model najít využití u vývojářů, kteří pracují na tvorbě konverzačních chatbotů.

Amazon Nova Sonic má ambice stát se pokročilým konverzačním asistentem. Foto: Unsplash
AI dokáže porozumět různým stylům mluvení a také oddělit mužsky a žensky znějící hlasy s různým přízvukem. Umí také identifikovat, když se uživatel přeřekne, zamumlá nebo hovoří v hlučném prostředí. Díky tomu je Amazon Nova Sonic lidštější a dokáže se přizpůsobit kontextu konkrétní konverzace. Jistým omezením je skutečnost, že model zatím podporuje pouze angličtinu, vývojáři však již nyní přislíbili budoucí podporu dalších jazyků.
Chytré hodinky od Googlu umí díky AI rozpoznat podvodné telefonáty
Umělá inteligence se v poslední době zaměřuje především na rozšíření uživatelské dostupnosti. Společnost Google tento koncept posunula na novou úroveň, když v úterý oznámila zavedení nových AI funkcí pro své hodinky Pixel Watch 2 a Watch 3. Ty budou mít na starost ochranu soukromí uživatelů.

Chytré hodinky Google Pixel Watch 3 a 4 budou díky AI umět identifikovat podvodné telefonáty. Foto: Se souhlasem Google
Funkce Scam Detection již v minulosti dorazila na telefony Google Pixel. Její schopností je odhalit potenciálně podvodné volající a upozornit uživatele na podezřelá telefonní čísla. Díky integraci v hodinkách Pixel Watch bude mít Scam Detection širší pole působnosti. Zařízení tak díky AI během samotného hovoru dokáže identifikovat vzorce, které podvodníci používají, a uživatele upozorní v reálném čase. Jak už to bývá u podobných novinek zvykem, je funkce zatím dostupná pouze v USA a je stále předmětem optimalizací. Zatím není jasné, zda-li se rozšíření nástroje dočkáme i v Evropě.
Umělá inteligence pomohla vědcům vytvořit věrnou kopii části myšího mozku
Počítačové simulace jsou jedním z prostředků, jak se výzkumníci mohou dostat k experimentům, jejichž realizace ve skutečných laboratorních podmínkách by byla velmi náročná či dokonce zcela nemožná. Tým vědců ze Stanfordovy univerzity se tak například rozhodl vytvořit realistický model části mozku myši, a to s pomocí umělé inteligence. Vzniklo tak jakési digitální dvojče myší vizuální kůry, které dokáže s vysokou přesností předpovídat reakci neuronů na nové vizuální podněty.

Vědcům se za pomoci AI podařilo vytvořit digitální dvojče části myšího mozku. Dočkáme se kopie i toho lidského? Foto: Freepik
Na rozdíl od předchozích přístupů, které dokázaly simulovat chování mozku pouze na základě tréninkových dat, dokáže nový model díky AI vytvářet zcela nové impulzy a predikovat chování neuronů na dosud neznámé vjemy. Významným přínosem je také možnost opakovaných paralelních experimentů, které by jinak vědcům zabraly celé roky laboratorní práce. Studie, jejíž závěry byly nedávno představeny v odborném časopise Nature, otevírají nové možnosti oborům neurověd. Kromě myší se může model postupně naučit pracovat i s mozkem primátů a potenciálně i lidí. Umělá inteligence se tak může stát klíčem k porozumění té lidské.