Nejlepší robotický vysavač na českém trhu? Otestovali jsme Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra

 • Vyhne se jakékoliv překážce, včetně oblečení i kabelům
 • Se sacím výkonem 4 000 Pa je nejvýkonnějším modelem na trhu
 • Doplit lze o vyprazdňovací dokovací stanici, která vysavač sama vyprázdní

Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra je novinkou v portfoliu čínského Xiaomi. Kombinuje laserovou navigaci s kamerou pro rozpoznávání překážek a přesnou navigaci v prostoru. Výrobce vsadil na vyšší cenovku kolem 12 000 Kč, ale i přesto to bude mít konkurence těžké.

Únorová novinka od Xiaomi již dorazila na český trh a zamířila k prvním zákazníkům. V rámci téměř měsíčního testu jsme vyzkoušeli, jaké funkce nový vysavač nabízí a zda je opravdu tak dobrý, jak výrobce tvrdí. A už teď můžeme prozradit, že v mnoha ohledech nemá novinka od Xiaomi na trhu konkurenci.

Obsah balení

Balení nepřekvapí, uvnitř se nachází samotný robotický vysavač v černé barvě (jediná dostupná) s jedním bočním kartáčkem, nádobkou na vodu, nasazovacím látkovým mopem, dobíjecí základnou a kartáčkem pro čištění prachu a vlasů. Samozřejmostí je 550ml nádobka na nečistoty s HEPA filtrem a předfiltrem na velké částečky.

Obrázek: Nejlepší robotický vysavač na českém trhu? Otestovali jsme Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra

Vše potřebné je v balení. Náhradní materiál je v ČR dobře k dostání. Foto: Redakce inSmart.cz

V balení najdete:

 1. Robotický vysavač s osazeným hlavním kartáčem a nádržkou na prach.
 2. Boční kartáček, který je nutné nasadit.
 3. Nabíjecí základnu.
 4. Napájecí kabel s evropskou zástrčkou.
 5. Nádržku pro mopování s pratelnou utěrkou z mikrovlákna.
 6. Návod k použití.
 7. Čistící kartáček s břitem.

Je zde tedy vše pro okamžité uvedení do provozu, ale více v balení nenajdeme. Náhradní filtry a kartáčky nicméně na českém trhu zákazník sežene doslova za pár korun.

Parametry válcuje konkurenci

Vysavač má rozměry 35,3 × 35 × 9,88 cm, a to včetně věžičky s laserovou navigací. Bez ní je výška těla od země 8,1 cm. Uvnitř se nachází nadstandardně výkonný motor se sacím výkonem 4 000 Pa, který doplňuje akumulátor s kapacitou 5 200 mAh, což v závislosti na nastaveném režimu může znamenat úklid až 240 m2. V praxi s nastavením nejvyššího výkonu „Turbo“ však počítejte spíše s hodnotami kolem 120 metrů.

Obrázkem můžete otáčet a prohlédnout si tak vysavač ze všech stran. Foto: Redakce inSmart.cz

Xiaomi nasadilo jak laserový lidar, který se ukrývá v horní věžičce, tak kamerový ToF senzor. Samozřejmostí jsou infra senzory pro detekci schodů a pádů na spodní straně. I díky tomu je pravděpodobně vysavač o něco těžší, váží 4,15 kg. Díky lidaru dokáže Ultra přesně zmapovat místnost a získat tak její 3D model. 3D ToF senzor poté slouží k vyhýbání se překážkám a k jejich rozpoznávání. Kamera funguje velmi přesně a využívá prvků umělé inteligence tak, aby rozpoznala objekty ležící před vysavačem. Díky tomu se do ničeho nezamotává ani zbytečně nenaráží.

Pro dostatek výkonu výrobce sáhl po čtyřjádrovém procesoru postaveném na 64bitové architektuře Cortex-A53. Oblíbený čip výrobců chytré elektroniky nabízí vysavači dostatek výkonu a na jeho rychlém rozhodování je to vidět.

WP DataTables

Po designové stránce vysavač nepřekvapí. Černé tělo je vyrobeno z kvalitního plastu: Na horní straně s víkem pro vložení a vyjmutí nádobky na nečistoty je plast lesklý, po stranách matný. Uvnitř věžičky lze spatřit oranžový plast ukrývající lidar pro laserovou navigaci. Na horní straně se zároveň nachází dvojice ovládacích tlačítek pro zapnutí/vypnutí vysávání a vyslání povelu pro návrat do nabíjecí stanice. Pro všechno ostatní je zde aplikace pro chytrá mobilní zařízení.

Podobně jako ostatní modely od Xiaomi i Ultra neustále informuje uživatele o svých potřebách a úkonech hlasovými signály. Komunikuje v angličtině, takže pokud rozumíte alespoň základům, jde o užitečnou vlastnost. V opačném případě můžete zvuky v aplikaci vypnout. Nejčastěji uslyšíte informace o začátku úklidu, jeho ukončení a návratu do dokovací stanice. K uvíznutí došlo jen jednou, když jsem jej přehlédl a zavřel za dveřmi.

Mistr slalomu aneb skvělá orientace v prostoru

Při testech robotických vysavačů si vždy všímáme především toho, jak plynule a bez zbytečného narážení se dokáže robot pohybovat v prostoru. I modely s laserovou navigací totiž velmi často překvapí nárazy v situacích, kdy je místnost přehledná a jednoduše uspořádaná. Jak jsme ostatně popsali v článku Navigace robotického vysavače: Jakou vybrat a v čem se liší?, většina vysavačů, které využívají přesnou laserovou navigaci, nemá kameru pro vyhýbání se překážkám. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra je nicméně modelem s ideální kombinací parametrů – laserovou navigací v podobě lidaru a kamerový 3D ToF snímač.

Obrázek: Nejlepší robotický vysavač na českém trhu? Otestovali jsme Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra

Přední nárazník je pogumovaný a odpružený. Náraz do objektů je nicméně spíše vzácností. Foto: Redakce inSmart.cz

Díky kombinaci senzorů dokáže vysavač velmi přesně rozpoznat objekty v okolí a celé čištění provést prakticky bez doteku. Nutno říct, že po testu cca 10 různých modelů se novinka pohybovala nejlogičtěji, nejopatrněji a prakticky bez nárazů a doteků. To je vzácností i u nejdražších modelů na trhu. Xiaomi to nicméně zvládlo a jestli něčím Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra vyniká, je vedle jeho vysokého sacího výkonu právě extrémně přesná a spolehlivá navigace.

Obrázek: Nejlepší robotický vysavač na českém trhu? Otestovali jsme Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra

3D ToF kamera s laserem dokáže zázraky. Lépe se pohybující vysavač jsme zatím v redakci neviděli. Foto: Redakce inSmart.cz

Robotický vysavač se díky ní nezamotá do kabelů, vyhne se spodnímu prádlu na zemi v koupelně, nerozmaže psí hromádku po celé domácnosti a poradí si s řadou situací, která je pro většinu modelů velkým problémem. Za dobu testování se vysavač ani přes pohyb v místnosti plné kabelů, hraček a oblečení ani jednou nezamotal. I když na kabel v některých momentech najel, zvládl se z něj vymotat a pokračovat v úklidu.

Většina robotických vysavačů má s některými scénáři a překážkami problém, což byl i důvod vzniku našeho článku Jak připravit domácnost na úklid robotickým vysavačem. To u Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra neplatí. Robot se nezamotává do kabelů ani nenaráží do předmětů. Sázka na kombinaci snímačů se Xiaomi vyplatila.

Obrázek: Nejlepší robotický vysavač na českém trhu? Otestovali jsme Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra

Foto: Redakce inSmart.cz

Vysavač si velmi dobře poradí i s vysokými prahy kolem 2 cm. V tomto ohledu jde opět o jeden z nejlepších modelů na trhu. Pokud máte, stejně jako my, domácnost s mnoha vysokými prahy, je Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra ideálním společníkem.

Mobilní aplikace patří k nejlepším

Ačkoliv je vysavač možné ovládat i jednoduše stiskem horního tlačítka, pro chytré funkce a jejich nastavení slouží mobilní aplikace, která patří k těm nejlepším. Xiaomi Mi Home má v obchodech s aplikacemi skvělé hodnocení a není se čemu divit. Úvodní nastavení je velmi jednoduché. V aplikaci stačí přidat nové zařízení, zvolit robotický vysavač a vybrat Wi-Fi síť, ke které bude připojený.

Následně už stačí spustit první úklid, čímž dojde k vytvoření první mapy. Ta se bude s každým dalším úklidem zpřesňovat, ale hned po prvním úklidu je vytvořena přesná mapa domácnosti, kterou lze využít pro plánování úklidu a nastavení jednotlivých místností.

Při plánování zakázaných zón a místností lze zvlášť určit místa, kam může pouze vysavač a zvlášť místa pro mop. Je jen na vás, kam hranice v aplikaci umístíte. Výhodou je, že k tomu nepotřebujete žádnou magnetickou pásku apod.

V aplikaci vedle volby 4 stupňů intenzity vysávání najdete také 3 stupně vlhkosti podlahy při mopování, které je řízeno elektronicky. Aplikace navíc poradí, kdy je vhodné vyměnit hlavní filtr, kartáč či boční kartáček.

Aplikace navíc sleduje opotřebení kartáčků i filtru. Ty však není po uplynulé době nezbytně zapotřebí vyměnit. HEPA filtr je pratelný, takže po vyklepání, ručním vyprání s pracím gelem a pečlivém usušení je jako nový. Kartáčky vydrží opravdu dlouho a spíše než jejich výměnu řešte pravidelné vyčištění vysavače. To je velmi snadné, stačí vyndat kartáčky, očistit je od vlasů a klidně i ručně vyprat v mýdle či tekutém prášku. Čas od času je také dobré očistit senzory vysavače a pokud jej máte k dispozici, vyfoukat usazený prach ze záhybů stlačeným vzduchem.

Vysává na výbornou

Díky vysokému výkonu vysavače a orientaci v prostoru jsou výsledky vysávání opravdu nadstandardní. Vysavači nevadí koberce s delším vlasem a umí na nich zvýšit výkon vysávání. Díky sacímu výkonu 4 000 Pa robot sebere i větší a těžší nečistoty. V tuto chvíli jde zkrátka o robotický vysavač s nejlepší kvalitou vysávání na českém trhu.

V celém testovaném prostoru se nacházely vysoké prahy s výškou 2 a 2,5 cm. Ty 2cm vysavač bez problémů zvládl vyjet. Do prahu si většinou nejprve narazí předním „oťukávacím“ nárazníkem a až poté na něj z úhlu vyjede. Prahy vyšší než 2 cm už ale vysavač nezvládne, což ostatně uvádí i sám výrobce. Jde o dobrou hodnotu, a ve většině domácností se standardními prahy a lištami nebude mít vysavač sebemenší problém.

Problémem bývá pro některé vysavače koberec s dlouhým vlasem. Koberce s vlasy dlouhými kolem 3 cm zvládá vysavač bez problémů, delší jsme bohužel k dispozici neměli. Problém by ale neměly být ani o něco delší a pokud náhodou ano, stačí v aplikaci vytvořit na daném místě zakázanou zónu.

Vyklepávání nádržky je snadné a pro její vyčištění lze použít přibalený kartáček s břitem pro čištění vlasů z hlavního kartáče. Dobrou zprávou je, že ani s prahy vysokými 2 cm nemá vysavač problém.

Mopování

Vysavač zvládá zároveň vysávat i mopovat. Nádržka na vodu využívá systém elektronicky řízeného dávkování vody, díky čemuž si lze v aplikaci určit, jak mokrý má mop při úklidu být. Mopování zvládá velmi dobře a na hladkém povrchu je pro udržovací úklid dostačující.

Pro mopování stačí naplnit nádržku vodou a nasadit na ni látkový mop. Ten má, bohužel, nešťastně řešené uchycené, které je na náš vkus zbytečně složité. Xiaomi vsadilo na tříbodový systém uchycení, kdy je látkový mop potřeba zasunout do speciálních drážek. Výsledkem je, že je nasazování mopu neskutečná otrava a přinejmenším při prvních několika pokusech si budete ťukat na čelo. Nejde však o nic, co by ovlivňovalo kvalitu úklidu a při troše cviku si na nasazování zvyknete.

Automatická vyprazdňovací stanice

K vysavači je možné dokoupit speciální vyprazdňovací stanici Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra Auto-empty station, která je vhodná pro uživatele s větší domácností. Stanice je vlastně jakýmsi dalším vysavačem, který dokáže vyprázdnit robotický vysavač a zároveň slouží jako dobíjecí základna.

V balení se nachází vyprazdňovací stanice, upravená nádržka na nečistoty a 2 náhradní sáčky na odpad. Pro správné fungování je nezbytné nádržku na nečistoty vyměnit místo původní dodávané k vysavači. Oproti původní má další průduchy, které po najetí vysavače do vyprazdňovací stanice umožní průchod nečistot a vzduchu do stanice.

Obrázek: Nejlepší robotický vysavač na českém trhu? Otestovali jsme Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra

Vyprazdňovací stanice je velká a vyprazdňování hlučné. Je však rychlé a funguje spolehlivě. Pytlík uvnitř obsáhne cca 40 plných nádobek s nečistotami. Foto: Redakce inSmart.cz

Stanice funguje zároveň jako dobíjecí základna, do které vysavač zajíždí místo té původní. Rozdíl je právě v jednoduchosti údržby vysavače, kdy nemusíte po každém vysávání vyklepávat nádržku s nečistotami. Stanice vysaje nádržku vysavače do velkého sáčku uvnitř. Stačí tak jednou za čas vyměnit sáček za nový. Vysávání stanice samotné funguje díky sacímu výkonu 16 500 Pa velmi dobře, nepříjemný je však zvuk vysávání, který je opravdu hlasitý. Pro kvalitní vyprázdnění nádržky je však vysoký výkon sání nezbytný.

Stanice má na 285 × 397 × 468 mm a dostupná je taktéž pouze v černé barvě, stejně jako vysavač samotný. Nebude se tak hodit do každého interiéru a navíc zabírá poměrně hodně místa. Xiaomi stanici na českém trhu nabízí za cenu kolem 6 000 Kč, což není zrovna málo. Pro většinu uživatelů pravděpodobně větší smysl dávat nebude, ale pro majitele větších prostor s domácími mazlíčky může jít o vhodné řešení.

Závěr aneb našli jsme krále robotů?

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra se povedl. Výrobce do těla robota za 12 000 Kč vtěsnal kvalitní výbavu a dvojici přesných senzorů, které mu bude naprostá většina konkurence na trhu tiše závidět. Odladěná je i oblíbená aplikace Xiaomi Mi Home, která je osvědčenou klasikou.

To, co bývá problémem i u dražších modelů, tedy bezproblémový pohyb po domácnosti bez zasekávání a narážení, zvládá novinka excelentně. Nepamatuji si robotický vysavač, který by se pohyboval tak suverénně a rychle reagoval na nastalé situace. Za 12 000 Kč je vysavač vlastně až levný. Nabízí totiž funkce a kvalitu, které bychom hledali v hladině kolem 20 000 Kč. Pokud hledáte robota v ceně kolem 10 000 Kč, určitě si už připlaťte, nebo počkejte na některou ze slevových akcí. Ultra je v tuto chvíli zkrátka král – král robotických vysavačů za rozumnou cenu.

Obrázek: Nejlepší robotický vysavač na českém trhu? Otestovali jsme Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra

Vysavač je velmi chytrý. Pozná kabely, hračky i prádlo na zemi. Většinou se jim vyhne bez jediného oťuknutí. Foto: Redakce inSmart.cz

Výhody:

 • Nejlepší sací výkon na trhu
 • Perfektní navigace v prostoru díky laserovému snímači a 3D ToF senzoru
 • Ideální model pro rodiče s malými dětmi a majitele domácích mazlíčků
 • Do kabelu ani spodního prádla se nezamotá
 • Dlouhá výdrž na jediné nabití
 • Kvalitně zpracovaná aplikace

Nevýhody:

 • Chybí podpora češtiny, robot mluví pouze anglicky a dalšími světovými jazyky
 • Aplikace není v češtině
 • Neprakticky řešené nasazování mopu
 • Oproti některým konkurenčním modelům může někomu chybět náhradní spotřební materiál (kartáčky, filtry).
  Zakoupit lze nicméně levně.
 • Obsah balení - 80%
  80%
 • Uživatelská přívětivost - 95%
  95%
 • Chytré funkce - 90%
  90%
 • Výkon - 100%
  100%
 • Pečlivost úklidu - 100%
  100%
 • Výdrž na baterii - 100%
  100%
94%

Shrnutí

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra se povedl. Výrobce do těla robota za 12 000 Kč vtěsnal kvalitní výbavu a dvojici přesných senzorů, které mu bude naprostá většina konkurence na trhu tiše závidět. Odladěná je i oblíbená aplikace Xiaomi Mi Home, která je osvědčenou klasikou.

To, co bývá problémem i u dražších modelů, tedy bezproblémový pohyb po domácnosti bez zasekávání a narážení, zvládá novinka excelentně. Nepamatuji si robotický vysavač, který by se pohyboval tak suverénně a rychle reagoval na nastalé situace. Za 12 000 Kč je vysavač vlastně až levný. Nabízí totiž funkce a kvalitu, které bychom hledali v hladině kolem 20 000 Kč. Pokud hledáte robota v ceně kolem 10 000 Kč, určitě si už připlaťte, nebo počkejte na některou ze slevových akcí. Ultra je v tuto chvíli zkrátka král – král robotických vysavačů.

Obrázek: Nejlepší robotický vysavač na českém trhu? Otestovali jsme Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra

 

Klady

 • Nejlepší sací výkon na trhu
 • Perfektní navigace v prostoru díky laserovému snímači a 3D ToF senzoru
 • Ideální model pro rodiče s malými dětmi a majitele domácích mazlíčků
 • Do kabelu ani spodního prádla se nezamotá
 • Dlouhá výdrž na jediné nabití
 • Kvalitně zpracovaná aplikace

Zápory

 • Chybí podpora češtiny, robot mluví pouze anglicky a dalšími světovými jazyky
 • Aplikace není v češtině
 • Neprakticky řešené nasazování mopu
 • Oproti některým konkurenčním modelům může někomu chybět náhradní spotřební materiál (kartáčky, filtry).
  Zakoupit lze nicméně levně.

Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem