Novinky ze světa AI #12: Populární seriál Black Mirror straší hereckou komunitu, umělá inteligence zajistí bezpečný průběh příští olympiády

V uplynulém týdnu se konala první schůze Rady bezpečnosti OSN na téma AI. Zároveň se postupně zvedá míra neklidu mezi herci v oblasti využití jejich umělecké tvorby pro účely digitalizace. Britské odbory se pak snaží hledat řešení v nástupu AI na tamní trh práce.

Rada bezpečnosti OSN diskutovala o hrozbě zneužití umělé inteligence

V úterý 18. července se konalo první zasedání Rady bezpečnosti OSN týkající se problematiky umělé inteligence. Zástupci patnácti členských zemí vyslechli mimo jiné dva odborníky, kteří nastínili obrovské příležitosti, ale také vážná rizika a naléhavou potřebu globální jednoty v této otázce. Celá událost se konala pod vedením britského ministra zahraničí Jamese Cleverlyho, přičemž zmíněnou dvojici řečníků tvořil spoluzakladatel AI společnosti Anthropic Jack Clark a profesor Zeng Yi, který pracuje v čínském výzkumném centru zaměřeném na rozbor etiky a řízení AI.

Obrázek: Novinky ze světa AI #12: Populární seriál Black Mirror straší hereckou komunitu, umělá inteligence zajistí bezpečný průběh příští olympiády

Otázkou bezpečnosti umělé inteligence se zabývá už i Organizace spojených národů. Zdroj: Freepik

Jedním z hlavních témat byla například otázka generativní AI, která by podle profesora Yi nikdy neměla nahradit lidské rozhodování v plném rozsahu. Výstupem celé akce by pak měla být společná snaha k zajištění míru a bezpečnosti při překračování prahu dosud neznámého světa.

Scénář seriálu Black Mirror poukazující na nebezpečí AI děsí skutečné herce

Není tomu tak dávno, co Netflix představil již šestou řadu oblíbeného seriálu Black Mirror. Jak název napovídá, tato televizní show nastavuje temné zrcadlo celé řadě palčivých problémů moderní společnosti či její blízké budoucnosti. V poslední uvedené sezóně se pak objevil příběh hollywoodské hvězdy v podání Salmy Hayek, která poskytla svůj souhlas s použitím vlastní identity pro účely AI. A právě tento scénář se nyní začíná stávat realitou.

Americká filmová studia podle všeho již podobné kontrakty po některých hercích a herečkách požadují. Za jeden natáčecí den pak mohou producenti získat dostatek materiálu pro využití digitalizované verze umělců prakticky pro všechny možné účely. Je pochopitelné, že se herecké asociace proti těmto praktikám bouří. Jejich cílem však není AI v oblasti filmového průmyslu zakázat, avšak nastavit jasná pravidla a ochranu, aby v budoucnu umělcům nehrozilo případné zneužití jejich autorských i osobních práv.

Obrázek: Novinky ze světa AI #12: Populární seriál Black Mirror straší hereckou komunitu, umělá inteligence zajistí bezpečný průběh příští olympiády

Scénář epizody Joan is Awful z dílny Netflixu se stává v rámci herecké komunity temnou realitou. Zdroj: Se souhlasem Netflix

Platforma Matter pro chytré domácnosti by mohla získat podporu umělé inteligence

Projekt Matter slibující novou generaci funkcí chytré domácnosti je ve vývoji již několik let. Jak se však zdá, existuje pouze zlomek domácností, které jsou na přechod na další úroveň tzv. Smart Home připraveny. Matter totiž hodlá propojit celou řadu chytrých zařízení v daném domě či bytě, avšak lidé na tyto nové technologie přechází postupně. Řešení by však mohla přinést generativní AI, která by mohla přinést personalizovanou podobu chytré domácnosti, jenž by tak pro lidi byla mnohem přívětivější a uživatelsky přátelská.

Umělá inteligence by byla následně schopná připravit lepší půdu pro nástup univerzální platformy Matter. Žádný z velkých výrobců chytré elektroniky se však k tomuto stanovisku zatím nijak nevyjádřil, a je tak možné, že si na futuristickou představu plně automatizované domácnosti ještě budeme muset nějaký ten pátek počkat.

AI se bude starat o veřejnou bezpečnost i na olympiádě v Paříži. Lidé s tím však nesouhlasí

V příštím roce se Francie zhostí pořádání letních olympijských her, jejichž dějištěm bude právě Paříž. V souvislosti se zajištěním bezpečnosti pro diváky i sportovce pak tamní úřady oznámily plány využít městských kamer napojených na systémy umělé inteligence. Aktivisté bojující za ochranu práv však celý postup kritizují a obávají se ohrožení občanské svobody. Francouzská vláda totiž plánuje zkušební období AI ochrany prodloužit až do března roku 2025, aby získala dostatek dat. Země galského kohouta je nechvalně proslulá ostrými protesty a demonstracemi, a lze tak očekávat, že se občané Francie i tentokrát vydají do ulic ve snaze učinit těmto plánům přítrž.

Obrázek: Novinky ze světa AI #12: Populární seriál Black Mirror straší hereckou komunitu, umělá inteligence zajistí bezpečný průběh příští olympiády

Francouzská vláda nasadí umělou inteligenci v rámci boje s kriminalitou během olympiády. Zdroj: Freepik

Do boje proti nahrazení zaměstnanců umělou inteligencí vyráží britské odbory

Britský Kongres odborových svazů (TUC) nedávno poukázal na skutečnost, že Velká Británie zaostává v oblasti ochrany pracovníků před AI. Zatímco totiž EU plánuje zapojení AI na pracovním trhu regulovat, britské úřad žádnou změnu legislativy nechystají. Podle odborů může tato nečinnost vyústit v masivní nárůst nezaměstnanosti v zemi. Proto je jejich cílem vytvořit speciální skupiny mající za úkol vypracovat návrhy na vytvoření systému právní ochrany zaměstnanců v jednotlivých sférách průmyslu i služeb. Po odchodu Velké Británie z Evropské unie tak není jasné, kdo se regulace AI ve Spojeném království nakonec ujme, a zda-li k tomu nedojde až „s křížkem po funuse“.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?