Novinky ze světa AI #14: V USA vzniká centrum umělé inteligence, v Austrálii AI novinám generuje tisíce článků týdně

Umělá inteligence je již poměrně zdatná v oblasti zajištění veřejné bezpečnosti, jak ostatně ukazují i nedávné zkušenosti z Velké Británie. Současně se také nedávno objevily nové zajímavé nástroje využívající AI algoritmy, které lidem usnadní každodenní práci.

Britská policie používá umělou inteligenci ve velkém

Spojené království je jednou ze zemí, která se rozhodla algoritmy AI využít skutečně naplno. Místní bezpečnostní složky tak v minulosti umělou inteligenci nasadily například v boji proti řidičům, kteří znečišťují okolí vozovek vyhazováním odpadků z okna, či jako další podpůrný prostředek pro měření rychlosti. Jak se ale ukazuje, Velká Británie hodlá zajít ještě dál. Aktuálně tak AI monitoruje například neukázněné řidiče s telefonem za volantem.

Kromě toho pak vzniká okolo země nový ochranný perimetr dronů, hlídkových věží, a právě nástrojů využívajících umělou inteligenci. Jejich společným úkolem bude hlídat britské břehy před nelegálními příjezdy lodí s migranty. Země Spojeného království se tak postupně stávají státy, které přistupují k využití AI skutečně komplexně a v ucelené formě tak, aby byly její funkce aplikovány co nejefektivněji.

Obrázek: Novinky ze světa AI #14: V USA vzniká centrum umělé inteligence, v Austrálii AI novinám generuje tisíce článků týdně

Umělá inteligence bdí nad bezpečností ve Spojeném království. Zdroj: Pixabay

Město Richmond se chce stát centrem AI a machine learningu

Technologická rada sídlící v americkém Richmondu, která je složena ze zástupců místních ekonomicky prosperujících firem, hodlá ve městě rozvíjet projekty cílící na aplikaci umělé inteligence a obecně i machine learningu v praxi. Za tímto účelem pak tato rada zažádala o federální grant, z jehož financování by mohla získat až 70 milionů dolarů. Hlavním cílem pak bude přilákat do Richmondu velká jména v oblasti AI a technologií. Tyto mozky by se pak mohly v hlavním městě státu Virginie společně podílet na dalších vědeckých pokrocích. Bude však záležet zejména na tom, zda se autoritám grant skutečně podaří získat. Představa, že by v USA vznikla AI alternativy k Silicon Walley, však dnes působí mnohem reálněji, než tomu bylo třeba před několika měsíci.

Program z dílny OpenAI má rozpoznávat text vytvořený AI. Problém ovšem je, že nefunguje

V lednu letošního roku představila OpenAI nový nástroj, který měl sloužit k rozpoznávání textů vygenerovaných umělou inteligencí. Nyní se však ukazuje, že program nefunguje tak, jak si jeho tvůrci představovali. Nástroj totiž podle zástupců OpenAI postrádá dostatek přesnosti při vlastním posuzování autenticity samotných textů. Společnost se tak rozhodla tuto funkci stáhnout. Zároveň však přislíbila, že bude v rámci interního vývoje pracovat nejen na zlepšení tohoto nástroje, ale i na rozšíření jeho aplikací nejen na textový, ale také grafický či zvukový obsah. Pro samotný program, ale i jiné platformy využívající tuto funkci, pak bude klíčové udržet krok se samotnými textovými AI generátory, které se den ode dne zlepšují a stávají se stále hůře a hůře rozeznatelnými od tvůrců z masa a kostí.

Obrázek: Novinky ze světa AI #14: V USA vzniká centrum umělé inteligence, v Austrálii AI novinám generuje tisíce článků týdně

Společnost OpenAI vyvinula software pro rozpoznávání textů z „pera“ AI. Program ale není dostatečně spolehlivý. Zdroj: Freepik

Australské noviny News Corp generují díky umělé inteligenci 3000 článků týdně

Šéf mediální společnosti News Corp Australia Michael Miller v uplynulém týdnu přiznal, že redakce pro tvorbu svých článků poměrně vydatně využívá umělou inteligenci. Podle Millera AI takto vytváří až 3000 článků týdně. Zprávy se přitom věnují celé řadě témat, včetně lokálního počasí, cen pohonných hmot či mapování dopravní situace. Software však není soběstačný, a pro finální kontrolu a editaci je stále zapotřebí kontrola člověkem. Přesto však nabízí využití této technologie v novinařině významný krok kupředu. Je však třeba mít neustále na vědomí, že kvantita by nikdy neměla převládnout nad kvalitou.

Meta představila AudioCraft. Nový AI nástroj je schopný přetvářet text na hudbu

Teprve ve středu 1. srpna byl veřejnosti poprvé představen program AudioCraft, na kterém pracovala společnost Meta Platforms. Jde o open-source nástroj, který by měl být schopen tvořit hudbu a zvukové efekty výlučně na základě textových příkazů. AudioCraft pak bude kooperovat se třemi dalšími modely, programy AudioGen, EnCodec a MusicGen. Všechny tyto nástroje různými způsoby tvoří, komprimují a editují zvukové soubory. Poslední zmiňovaný program MusicGen pak prošel poměrně rozsáhlým testováním na hudbě speciálně licencované právě pro společnost Meta.

Obrázek: Novinky ze světa AI #14: V USA vzniká centrum umělé inteligence, v Austrálii AI novinám generuje tisíce článků týdně

Díky společnosti Meta dokáže AI produkovat hudbu pouze na základě jednoduchých příkazů. Zdroj: Unsplash

Nový projekt již nyní vzbuzuje obavy u umělců a dalších odborníků z hudebního průmyslu, kteří vyjádřili obavy z porušování autorských práv. Podle všeho totiž většina softwaru pro strojové učení pracuje tak, že rozpoznává a replikuje vzory z dat získaných z webu. Je tedy otázkou, zda-li Meta program skutečně trénovala jen na písních vlastní licence. Vše se pravděpodobně ukáže až po několika dnech aktivního používání nástroje AudioCraft.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?