Novinky ze světa AI #17: Soud o autorská práva, nové funkce Snapchatu i návrat hlasu pro paralyzovanou pacientku

V uplynulém týdnu se zprávy okolo umělé inteligence týkaly zejména sporu ohledně duševního vlastnictví či raketovém nárustu zisků společnosti NVIDIA. Všechny tyto záležitosti mají přímou souvislost se stále vyšší popularitou AI. Co tento týden přinesl?

Americký soud odmítl přiznat AI autorská práva

Federální soudce v USA minulý týden zamítl pokus o přiznání autorských práv na umělecké dílo, jehož autorem měla být umělá inteligence. U soudu vypovídal Stephen Thaler, autor AI softwaru, který chtěl pro svůj program získat právo na duševní vlastnictví. Poté, co americký Úřad pro autorská práva jeho žádost opakovaně zamítl, Thaler ředitele institutu zažaloval. Americké justici se tak dostal do rukou ojedinělý případ, který je v mnoha případech revoluční.

Obrázek: Novinky ze světa AI #17: Soud o autorská práva, nové funkce Snapchatu i návrat hlasu pro paralyzovanou pacientku

AI má za sebou první významný soud v oblasti duševní ochrany. Autorská práva nezískala. Zdroj: Freepik

Thaler se zamítnutím autorských práv pro umělou inteligenci nesouhlasí a jeho právník oznámil, že se proti rozhodnutí hodlají odvolat. Naopak Úřad pro autorská práva rozhodnutí soudu schvaluje. Rozsudek však neznamená, že další umělecká díla vytvořená AI musela být nutně oproštěna od autorských práv. Lze totiž očekávat, že se podobných případů nyní začne objevovat více, a až na základě většího balíku následných soudních řízení bude moci odhadovat, komu bude duševní vlastnictví spíše přiřknuto.

Společnost Nvidia zaznamenává díky popularitě umělé inteligence obrovské zisky

Boom v rámci rozvoje umělé inteligence dokázala společnost Nvidia využít skutečně naplno. V reakci na zhodnocení tržních úspěchů před koncem července vyskočily akcie firmy až o 9 %. Meziročně tak Nvidia vykázala nárůst tržeb o 101 %, což je pro firmu nový rekord. Tyto výsledky jsou přitom ještě lepší, než ekonomové a analytici původně předpovídali.

Hlavním důvodem vysokých zisků je pak zaměření výroby na čipy poháněné umělou inteligencí. Nvidia byla první velkou společností, která se na tento typ produktů zaměřila, a právě z tohoto náskoku nyní profituje. Postupný přechod IT systémů na algoritmy umělé inteligence se stal nepostradatelnou součástí technologického vývoje, a lze tak předpokládat, že Nvidia bude z této situace těžit i v dalších letech.

Obrázek: Novinky ze světa AI #17: Soud o autorská práva, nové funkce Snapchatu i návrat hlasu pro paralyzovanou pacientku

Nvidia zažívá díky AI čipům období obrovských zisků. Zdroj: Pixabay

Snapchat chystá implementaci generativní AI. Nová funkce Dreams je ale zatím obestřena tajemstvím

Sociální síť Snapchat nedávno přidala mezi své funkce chatbota My AI, který spadá pod podporu OpenAI. V souvislosti s tím pak vedení platformy oznámilo práce na nové funkci Dreams, která bude využívat generativní umělou inteligenci. O Dreams toho zatím příliš mnoho známo není, podle dostupných informací by však mohla sloužit například k úpravě pozadí selfie fotek. Tyto funkce pak bude nejspíš možné sdílet i mezi přáteli. Některé zdroje ale poukazují na to, že Dreams bude možná placenou funkcí. Zatím však není jasná ani forma samotné aplikace, natož jak bude fungovat její užívání. Oficiální oznámení však pravděpodobně přijde v nejbližších dnech.

Umělá inteligence dokáže zemědělcům pomoci s odhadem příští úrody rýže

Palčivé otázky ohledně budoucnosti trápí také producenty hospodářských plodin. Odhaduje se, že jejich spotřeba bude do roku 2050 výrazně růst, a jednotlivé fáze zemědělské produkce tak je třeba již nyní lépe plánovat. Nedávný pokrok v oblasti umělé inteligence a strojového učení, zejména hluboké učení pomocí konvolučních neuronových sítí (CNN), zde však nabízí slibná řešení.

Obrázek: Novinky ze světa AI #17: Soud o autorská práva, nové funkce Snapchatu i návrat hlasu pro paralyzovanou pacientku

Umělá inteligence dále rozšiřuje pole své působnosti. Pomáhá už i v zemědělství. Zdroj: Freepik

Japonští vědci se rozhodli vypracovat studii věnující se průzkumu produkce rýže. Na základě digitálních snímků vytvořili mezinárodní databázi jednotlivých polí, podle níž nichž pak umělá inteligence vypracovala odhad výtěžnosti úrody na fotografiích. Model zatím vykazuje téměř 70% úspěšnost, díky machine learningu se však pravděpodobně brzy zdokonalí.

Žena ztratila schopnost mluvit. AI jí hlas vrátila

V roce 2005 utrpěla Ann mozkovou mrtvici, po které těžce ochrnula. V průběhu let získala zpět cit do obličeje, svaly, které jí umožňovaly mluvit, však zůstaly nehybné. Když pak slyšela o možnosti podílet se na experimentální terapii využívající nejnovější technologie, kterou rozvíjí na kalifornských univerzitách, příliš neváhala a rozhodla se stát se jejím subjektem.

Obrázek: Novinky ze světa AI #17: Soud o autorská práva, nové funkce Snapchatu i návrat hlasu pro paralyzovanou pacientku

Ženě se díky AI podařilo vrátit schopnost řeči. Zdroj: Se souhlasem UCSF

Jde o první fungující technologii efektivně využívající signály mozku pro komunikaci prostřednictvím avatara na televizní obrazovce. Díky AI dokáže systém generovat zhruba 80 slov za minutu, což je oproti podobným zařízením bez podpory umělé inteligence několikanásobné zrychlení. Vše nyní funguje na bázi připojení k samotnému přístroji, vědecký tým okolo Ann však chce postupně vyvinout i bezdrátovou verzi.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat