Novinky ze světa AI #18: Umělá inteligence v české nemocnici, nový konkurent OpenAI či nekončící boj s dezinformacemi

Umělá inteligence stále dokazuje, že navzdory zdánlivému poklesu popularity dokáže lidem výrazně usnadnit práci na celé řadě pozic. Tempo vývoje AI tak pokračuje vstříc novým možnostem a technologiím, které se objevují každým dnem.

Šumperští lékaři využívají umělou inteligenci při radiodiagnostice

Radiologové v nemocnici v Šumperku se rozhodli vyzkoušet diagnostické schopnosti AI v praxi. Rentgenové snímky plic tak prohnali softwarem využívajícím umělou inteligenci a zkoumali, o jak moc se výsledná analýzy liší od posouzení samotným lékařem. Překvapivé bylo, že AI dokázala detekovat i mnohem menší nálezy, které by lidské oko běžně vůbec nepostřehlo. To by mohlo v budoucnu pomoci například v odhalování počátečních stupňů rakoviny.

Obrázek: Novinky ze světa AI #18: Umělá inteligence v české nemocnici, nový konkurent OpenAI či nekončící boj s dezinformacemi

Nemocnice v Šumperku využívá umělou inteligenci jako pomocníka při radiodiagnostice. Zdroj: Freepik

Umělá inteligence je v šumperské nemocnici testována od března a jejími obvody prošly tisíce snímků plic. Postupně se plánuje rozšíření tohoto nástroje i na další oddělení. Lékaři se však neobávají, že by jim AI v dohledné době sebrala práci, jelikož jde spíše o další konzultační hlas, který bude součástí celkové diagnózy.

Google vyvíjí speciální vodoznak pro obrázky vytvořené AI

Ve snaze zabránit šíření dezinformací představila společnost Google v úterý neviditelný a trvalý vodoznak na obrázcích, které vytvořila umělá inteligence. Technologie nazvaná SynthID vkládá tento vodoznak přímo do obrázků vytvořených pomocí softwaru Imagen, který dokáže převádět text na obrázek. Tato značka pak v obrázku zůstane zachována bez ohledu na další úpravy, například přidané filtry či posun barevné škály. Beta verze SynthID, kterou pro Google vyvinulo softwarové oddělení DeepMind je nyní k dispozici především pro vývojáře, postupně se však očekává jeho rozšíření i pro běžné uživatele.

Obrázek: Novinky ze světa AI #18: Umělá inteligence v české nemocnici, nový konkurent OpenAI či nekončící boj s dezinformacemi

Google se snaží vyvíjet speciální vodoznak, který by jednoznačně identifikoval díla vytvořená AI. Zdroj: Pixabay

Čínský gigant Alibaba vydává vlastní modely umělé inteligence. Co všechno dokáží?

Čínská společnost Alibaba uvedla minulý týden na trh dva nové AI modely. Podle oficiálního prohlášení jsou nástroje Qwen-VL a Qwen-VL-Chat zdokonalením předchozích verzí obou programů, a s tímto upgradem získaly také celou řadu nových funkcí. Oba modely tak dokáží například lépe porozumět obrazovým vjemům, které následně převedou na text. Měly by také zvládat reagovat na dotazy v závislosti na poloze uživatele či dokázat vést složitější typ konverzace. Oba programy jsou dostupné v tzv. open-source režimu, takže je může kdokoliv využít v rámci testování vlastních AI modelů. Alibaba si od tohoto rozhodnutí slibuje zejména nárůst nových uživatelů a zviditelnění se na technologickém trhu.

Německý startup Aleph Alpha chce být evropskou verzí OpenAI

Evropská unie se rozhodla reagovat na rozmach americké společnosti OpenAI, a představila tak vlastní systém Aleph Alpha, který bude mít za úkol dostat Evropu do čela inovací a výzkumu umělé inteligence, podobně jako se to podařilo právě OpenAI v jiných částech světa. Cílem projektu je řešit nejrůznější evropské výzvy a problémy a současně podporovat technologie AI, které jsou v souladu s evropskými kulturními i etickými hodnotami.

Obrázek: Novinky ze světa AI #18: Umělá inteligence v české nemocnici, nový konkurent OpenAI či nekončící boj s dezinformacemi

Společnosti OpenAI roste v Evropě konkurence. Naplní Aleph Alpha své cíle? Zdroj: Unsplash

Přestože Aleph Alpha teprve postupně nabírá na síle, má potenciál nově definovat roli Evropy v oblasti umělé inteligence. Řešením konkrétních regionálních nuancí či otevřených otázek v oblasti morálních zásad při užívání AI by navíc tato iniciativa mohla pomoci vybudovat pevné základy pro uchopení problematiky umělé inteligence v rámci celé Evropy.

České úřady již nyní testují AI chatboty pro usnadnění komunikace s nimi

Několik českých měst a obcí používá již dnes umělou inteligenci při řešení úředních záležitostí. Chatboty tak do akce nasadila například obec Brandýs nad Labem-Stará Boleslav či městská část Praha 6. Podle úředníků je smysl jasný – občané mají často problémy s vyhledáváním patřičných informací, a právě AI se v tomto ohledu ukazuje jako neocenitelný pomocník. Lidé tak například neví, kam se s daným dotazem obrátit, a musí často absolvovat povinné kolečko po jednotlivých přepážkách a odděleních, než se dopátrají odpovědi. Chatbot pak disponuje databází vyhlášek a úředních listin, které jsou veřejnosti k dispozici.

Obrázek: Novinky ze světa AI #18: Umělá inteligence v české nemocnici, nový konkurent OpenAI či nekončící boj s dezinformacemi

Umělou inteligenci testují i na českých úřadech. Zatím však není jasné, zda se její provoz obcím vyplatí. Zdroj: Freepik

Města plánují umělou inteligenci využívat i nadále, otázkou však zůstává vyhrazení rozpočtu na chod celého systému, který totiž není nikterak levnou záležitostí. Podle webu iRozhlas.cz vyjde zodpovězení jednoho dotazu zhruba na tři koruny. Obce tak hodlají zařadit AI modely do rozpočtových plánů na další období. Zda se budou dále rozvíjet, či se jejich provoz ukáže jako neefektivní, se tak pravděpodobně ukáže v průběhu příštího roku.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat