Novinky ze světa AI #25: Umělá inteligence pomůže s odstraněním min na Ukrajině, v USA byl otevřen nový AI supermarket

Význam umělé inteligence v moderní společnosti se v posledních dnech opět prohloubil. AI tak byla použita například pro klonování hlasu dabéra do populární hry Cyberpunk 2077, pro predikci vlastností chemických látek či pro vývoj samoobslužného obchodu, ve kterém se díky ní vyhnete frontám u pokladen. Tím však novinky ze světa AI zdaleka nekončí.

CD Projekt Red použil umělou inteligenci k oživení hlasu zesnulého dabéra ze hry Cyberpunk 2077

Polské herní vývojářské studio CD Projekt Red, které má na kontě například legendární třetí díl Zaklínače s podtitulem Divoký hon či futuristickou akční hru Cyberpunk 2077 nedávno potvrdilo, že k vývoji nejnovějšího rozšíření pro druhý zmiňovaný titul využilo AI software pro klonování hlasu. Umělá inteligence tak přivedla zpět k životu dabéra Miłogosta Reczka, který namluvil jednu z vedlejších postav původní hry, v roce 2021 však bohužel zemřel. Studio se namísto nahrazení jeho hlasu jiným hercem rozhodlo raději využít moderní technologie. Podobný software se přitom dnes běžně využívá ve filmech, nedávno například k omlazení hlasu Marka Hamilla v roli Luka Skywalkera ze ságy Star Wars. Přestože tak zůstává umělá inteligence v zábavním průmyslu poměrně kontroverzním tématem, je příjemné vidět, že její schopnosti umí někteří využít i k záslužným účelům.

Americká společnost Palantir využije AI k deminaci Ukrajiny

Minulý týden hostil chorvatský Záhřeb mezinárodní konferenci, jejíž cílem bylo představit plán na humanitární odminování ukrajinského území. Ten bude mít na starosti firma Palantir, která se specializuje na analýzu velkých dat, přičemž za tímto účelem často využívá umělou inteligenci.

Obrázek: Novinky ze světa AI #25: Umělá inteligence pomůže s odstraněním min na Ukrajině, v USA byl otevřen nový AI supermarket

Řada oblastí na území Ukrajiny je hustě podminována. K odstranění výbušnin přispěje i umělá inteligence. Zdroj: Pixabay

Právě AI pak sehraje klíčovou roli i v plánované deminaci, jelikož je zapotřebí pokrýt poměrně velké území, vyhodnotit tak nejrůznější aspekty akce, stanovit priority a nastavit jasný plán. Systém tak bude analyzovat údaje o potenciálně zaminovaných územích a kombinovat je s daty z dalších zdrojů, přičemž ve výsledku vygeneruje optimální trasu postupu při odstraňování min. Ukrajina na celou akci vyčlenila rozpočet zhruba 500 milionů eur, z nichž bude hrazeno inspekční zařízení, vybavení pyrotechniků i náklady na provoz umělé inteligence pod správou společnosti Palantir.

Jazykový model GPT-4 dokáže předpovídat průběh chemických reakcí

V současnosti nejnovější verze systému umělé inteligence od společnosti OpenAI, GPT-4 prokazuje značnou užitečnost při řešení celé řady otázek napříč přírodními vědami. Bylo tedy jen otázkou času, než začne zdokonalovat i chemický průmysl a výzkum. Umělá inteligence se od svého spuštění naučila poměrně dost znalostí z chemie, a to těch teoretických i praktických. Skuteční chemici se tak rozhodli si ji proklepnout. Výsledky byly překvapivé. AI dokázala rychle pracovat s molekulárními daty, přičemž předpověděla například i konkrétní vlastnosti nově generovaných látek. V případě dotazů na postup experimentu jí mnohdy nedělalo problém navrhnout konkrétní protokol, případně i jeho optimalizace.

Obrázek: Novinky ze světa AI #25: Umělá inteligence pomůže s odstraněním min na Ukrajině, v USA byl otevřen nový AI supermarket

AI již dnes dokáže předpovídat i fyzikálně-chemické vlastnosti sloučenin, které dosud nebyly připraveny. Zdroj: Freepik

Vzhledem k obrovskému objemu dat, které vědní obor chemie obsahuje, je zřejmé, že naučit umělou inteligenci syntézu komplexních organických sloučenin bude během na dlouhou trať. AI se však bude stále zdokonalovat, a brzy se zní tak může stát plnohodnotný pomocník akademických chemiků i soukromých farmaceutických firem.

Ekonomická válka mezi USA a Čínou se přiostřuje. Regulace se dočká i AI

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena oznámila další omezení prodeje polovodičů tamními firmami na čínský trh. Jde o další krok cílící k omezení pokroku Číny v oblasti umělé inteligence a superpočítačů. Pravidla podle všeho zastaví většinu dodávek mikročipů z USA do datových center na východě Asie. Společnosti, které budou chtít tyto součástky na čínský trh dostat, budou vyžadovat zvláštní vládní povolení či licenci. Omezení se pak bude týkat i prodejů do zemí, na které se vztahuje americké zbrojní embargo. Ze strany Čínské lidové republiky hrozí podle expertů světu největší riziko možného zneužití nástrojů AI tamním komunistickým režimem, který byl v minulosti nesčetněkrát obviněn z porušování základních lidských práv. Regulace umělé inteligence by tak mohla oslabit ekonomickou sílu Číny na světovém trhu. Většina nově chystaných pravidel pak v USA vstoupí v platnost během následujících týdnů.

Obrázek: Novinky ze světa AI #25: Umělá inteligence pomůže s odstraněním min na Ukrajině, v USA byl otevřen nový AI supermarket

Spojené státy americké oznámily další restrikce pro vývoz AI čipů do Číny. Zdroj: Bing AI

Atlanta se pyšní prvním supermarketem pod správou umělé inteligence

Trend samoobslužných obchodů se postupně dostává i do České republiky. Svět je však v tomto ohledu již o několik kroků dál. V americké Georgii tak byl v úterý 17. října zahájen provoz prvního supermarketu s názvem Green Picks Market, ve kterém nahradí obsluhu umělá inteligence. Nákup v obchodě pak je pak zprostředkován aplikací v chytrém telefonu, kde se nachází mimo jiné i QR kód pro zahájení transakce. Pohyb zákazníků po nákupní ploše sleduje téměř stovka kamer, přičemž AI systém je napojen i na jednotlivé regály sledující hmotnost odebraného zboží. V praxi tak skutečně jen chodíte obchodem a skládáte si jednotlivé položky do tašky. Podle majitele Green Picks Market Ismaela Fernandeze by AI mohla do obchodu přilákat i zákazníky, kteří ze strachu z dlouhých front mnohdy preferují nákup přes dovozové služby. Ačkoliv pak nejde o původní nápad, jelikož v uplynulých letech se o podobný koncept samoobslužných obchodů pokoušeli například v Číně či Japonsku, lze očekávat, že s pokračujícím rozvojem umělé inteligence se tento nápad může postupně rozšířit i do dalších zemí světa

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?