Novinky ze světa AI #7: EU je o krok blíž k Aktu o AI, umělá inteligence mezitím slouží mše a zachraňuje hlas Karla Gotta

V uplynulém týdnu došlo k výraznému úspěchu na poli evropské regulace používání nástrojů AI. Umělá inteligence však nikdy nespí, a proto byly zaznamenány pokroky v její aplikaci u nás i v zahraničí. Těmi nejzajímavějšími z nich vás provedeme v našem pravidelném souhrnu AI novinek.

Akt o AI se posouvá dál. Evropský parlament schválil první verzi návrhu

O tom, že je otázka legislativního podchycení umělé inteligence v poslední době poměrně značně diskutovanou, svědčí mimo jiné i fakt, že se toto téma stalo předmětem diskuze přímo v Evropském parlamentu. Výsledkem jednání je draft zákona o regulaci AI, který by se mohl stát modelovým příkladem pro podobné právní úpravy po celém světě. Akt o AI přinese mimo jiné povinnost registrace rizikových systémů, které pro své fungování využívají právě umělou inteligenci, či další bezpečnostní pokyny.

Obrázek: Novinky ze světa AI #7: EU je o krok blíž k Aktu o AI, umělá inteligence mezitím slouží mše a zachraňuje hlas Karla Gotta

Evropský parlament schválil první verzi tzv. Aktu o AI. V platnost možná vstoupí ještě letos. Zdroj: Freepik

I přes značný význam dokumentu se však tato regulace setkává s významným protestem ze strany jeho odpůrců, kteří mají obavy zejména z možných omezení výzkumu AI. Finální verzi zákona by pak orgány EU mohly mít k dispozici k projednávání ještě letos.

Společnost Meta představila nový model pro tvorbu grafického obsahu

Technologický gigant Meta v tomto týdnu oznámil vydání nového „human-like“ modelu umělé inteligence s názvem I-JEPA. V jeho arzenálu by pak měla být mimo jiné schopnost analyzovat a v případě potřeby také dokončovat rozpracovaná umělecká díla, zejména tak obrazy či fotografie. Pozoruhodné však je, že Meta odmítla podepsat nedávno zveřejněné prohlášení varující před určitou neopatrností při práci s umělou inteligencí, které podepsala celá řada firem pracujících s AI rozhraním. Vedení společnosti zůstává vůči potenciálním hrozbám zneužití generativní AI poměrně klidné, a naopak pokračuje v intenzivním vývoji dalších nástrojů, které hodlá implementovat například v rámci sociální sítě Instagram.

Obrázek: Novinky ze světa AI #7: EU je o krok blíž k Aktu o AI, umělá inteligence mezitím slouží mše a zachraňuje hlas Karla Gotta

Společnost Meta chce na trh přinést pokročilé AI nástroje pro úpravu i tvorbu grafického obsahu. Zdroj: Freepik

Věčný spor AMD vs. Nvidia. Obě strany již zbrojí vlastní systémy AI

Výrobce počítačového hardwaru i softwaru Nvidia ve svých produktech již několik měsíců – a poměrně úspěšně – využívá funkcí AI asistence. Jeho největší přímý konkurent, společnost AMD, chce nyní dohnat ztracený čas. Ještě letos bychom se tak měli dočkat nejnovějších grafických karet MI300X, jejichž čipy by měly být rovněž posíleny AI. Přestože už samotné oznámení této nové řady grafických čipů představuje pro Nvidii zdvižený prst, je otázkou, zda-li bude nový hardware skutečně konkurenceschopný. Odpověď pak pravděpodobně dostaneme v průběhu tohoto roku.

Umělá inteligence sloužila v Německu mši, přišly stovky lidí

Zhruba čtyřicet minut dlouhou bohoslužbu plnou modliteb, zpěvů i požehnání si pro věřící v německých městech Norimberk a Fuerth připravil vídeňský teolog a filozof Joan Simmerlein. Ten si však přizval na pomoc s tvorbou textu populární AI nástroj ChatGPT, který prý připravil zhruba 98 procent celého obsahu mše. Zájem o bohoslužbu byl poměrně značný, jelikož se před samotnými kostely tvořily poměrně dlouhé fronty stovek věřících.

Obrázek: Novinky ze světa AI #7: EU je o krok blíž k Aktu o AI, umělá inteligence mezitím slouží mše a zachraňuje hlas Karla Gotta

ChatGPT již zvládá připravovat i bohoslužby a mše. Využití v praxi testovali nedávno v Německu. Zdroj: Pixabay

Umělá inteligence pak ve svém kázání zdůrazňovala oproštění se od minulosti, překonání strachu ze smrti i důležitost víry v Ježíše Krista. Tato experimentální mše pak měla za cíl zejména demonstrovat možnosti využití AI ze strany farářů či kněží, kterým by tak mohla odpadnout značná část práce spojené s přípravou vlastních bohoslužeb.

AI jako komentátor evropské atletiky? Projekt má zelenou

Evropská atletická a vysílací unie (EBU) oznámila, že letošní mistrovství Evropy pořádané v polském Chořově bude komentovat mimo jiné i umělá inteligence. Pro tyto účely si počítač vypůjčí hlas Hannah Englandové, která dnes přenosy EBU sama komentuje. Englandová si od využití AI slibuje nové možnosti, které může EBU v rámci svého vysílání divákům nabídnout. Pokud se pak umělá inteligence osvědčí, možná se dočkáme virtuálních komentátorů i v dalších profesionálních sportech.

Obrázek: Novinky ze světa AI #7: EU je o krok blíž k Aktu o AI, umělá inteligence mezitím slouží mše a zachraňuje hlas Karla Gotta

Digitalizovaný hlas komentátora doplní sportovní přenosy z mistrovství Evropy v atletice. Zdroj: Freepik

Hlas božského Karla Gotta se dočká digitalizace. Názory jsou rozporuplné

Letos v říjnu uplynou již 4 roky od úmrtí pěvecké legendy české i světové hudby Karla Gotta. Ačkoliv nám náš mnohonásobný Zlatý slavík naživo již nezazpívá, neznamená to, že by jeho hlas musel nutně vyprchat do ztracena. Snahy o uchování Gottova hlasu totiž projevuje jeho jediná manželka Ivana, která tak činí prostřednictvím projektu Gott navždy. V rámci něj by již v průběhu léta měly na vlnách Českého rozhlasu zaznít slova z připravované autobiografie, která by posluchačům předčítala umělá inteligence se zpěvákovým hlasem. Přestože řada fanoušků Karla Gotta myšlenku vítá, jiným to přijde zvrácené. Podle Ivany Gottové by však sám Karel byl představou kombinace svého hlasu a AI nadšený. Již brzy tak nejspíš dostaneme možnost sami posoudit, do jaké míry zvládne umělá inteligence zpěvákův hlas zreprodukovat.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat