Novinky ze světa AI #26: Umělá inteligence dokáže rozluštit staré svitky, The Beatles díky ní vydají novou píseň

V minulém týdnu jsme měli možnost sledovat oficiální spuštění nové verze grafického generátoru DALL-E 3 či oznámení vydání nové písně skupiny The Beatles. Zároveň se však v oblasti AI objevují i další varovné zprávy, tentokrát ze strany WHO.

Startup chce s pomocí AI vyrábět virtuální influencery. Pomáhat v tvorbě budou sami lidé

Společnost 1337, která odkazuje na hráčský a hackerský slang a v šifrovaném jazyce se vyslovuje jako leet, se nedávno dostala na výsluní trhu AI technologií. Podařilo se jí totiž získat několikamilionovou dotaci na vývoj nového ekosystému influencerů řízených umělou technologií. Tito virtuální tvůrci internetového obsahu se označují jako Entitites, přičemž každý z nich má individuální soubor dovedností a zájmů, který je má definovat. Zajímavé přitom je, že na jejich vývoji se mají podílet samotní cíloví konzumenti, tedy širší veřejnost. Startup 1337 aktuálně pracuje se zhruba padesátkou těchto Entities, do budoucna však chce rozšířit nejen jejich počet, ale i jejich samotné schopnosti. Společnost věří, že tímto konceptem přinese užší propojení AI se světem sociálních médií a marketingu.

Obrázek: Novinky ze světa AI #26: Umělá inteligence dokáže rozluštit staré svitky, The Beatles díky ní vydají novou píseň

Nenápadný startup 1337 chce modernizovat sféru propagace produktů a služeb prostřednictvím AI influencerů. Zdroj: Freepik

Hlasy všech členů The Beatles znovu ožijí v písni, kterou vytvořila umělá inteligence

O tom, že AI bude použita pro znovuzrození legendární kapely The Beatles, se ví již poměrně dlouho. Teprve nyní se však nová píseň s názvem Now and Then začíná konečně dostávat na světlo světa. Počátky této skladby lze vysledovat až do roku 1994, kdy se objevila na demokazetách, které John Lennon odkázal Paulovu McCartneymu prostřednictvím Yoko Ono. Na této pásce se nacházelo hned několik nahrávek, například Free As A Bird či Real Love, které byly vydány až po Lennonově smrti. Demo písně Now and Then však bylo díky nízké kvalitě záznamu považováno za nepoužitelné.

Obrázek: Novinky ze světa AI #26: Umělá inteligence dokáže rozluštit staré svitky, The Beatles díky ní vydají novou píseň

Čtveřice britských hudebníků se letos vrátí díky nové skladbě, kterou pomohla vytvořit umělá inteligence. Zdroj: Pixabay

Naštěstí se však zrodila technologie umělé inteligence, která dnes již dokáže skutečně zázraky. Ruku k dílu tentokrát přiložil slavný režisér Peter Jackson, který v roce 2021 natočil dokumentární seriál o The Beatles, pro který použil machine learning k vyčištění Lennonova hlasu. Tuto technologii pak ve spolupráci s McCartneym, posledním žijícím členem kapely, využil i pro dokončení skladby Now and Then. Píseň bude mít premiéru již příští týden – její odhalení je naplánováno na 2. listopad.

Nejnovější verze grafického generátoru DALL-E 3 je oficiálně venku. Co dokáže?

Program DALL-E je po boku chatbota ChatGPT dalším produktem z portfolia společnosti OpenAI. Jde o generativní model umělé inteligence, který na základě textových podnětů vytváří obrázky na přání uživatele. Letos na podzim se tak na veřejnost dostala již třetí generace tohoto softwaru, která byla nejprve k dispozici v rámci beta testingu, k oficiálnímu vydání však došlo teprve před týdnem. DALL-E 3 se pak do boje s konkurencí v podobě Midjourney či Stable Diffusion pouští s novými funkcemi. Hlavní výhodou je bezpochyby integrace do jazykových modelů Bing a ChatGPT, čímž došlo k překlenutí propasti mezi textovými a obrázkovými generátory. DALL-E 3 má navíc zdokonalené nástroje i pro samotnou tvorbu vizuálního obsahu – pro vytvoření obrázku je mnohdy zapotřebí pouze kratší odstavec či jediná věta. Výsledné snímky jsou ostřejší a živější, vynikají pak i v jednotlivých detailech. V kombinaci s rozsáhlou uživatelskou přístupností tak DALL-E 3 posouvá hranice AI grafických generátorů na novou úroveň.

WHO varuje před přílišnou důvěrou AI ve zdravotnictví

Světová zdravotnická organizace (WHO) dlouhodobě zajišťuje bezpečnost a účinnost systémů ve zdravotnictví v globálním měřítku. Ve svém nedávném prohlášení se její zástupci rozhodli zaměřit se na problematiku umělé inteligence. Ta totiž posouvá moderní medicínu a diagnostiku nejrůznějších nemocí a poruch vpřed nezadržitelným tempem. Mnohdy je však AI využívána v praxi bez adekvátního ověření toho, zda jsou její výsledky skutečně validní. WHO navíc upozorňuje i na potenciální riziko zneužití osobních údajů od pacientů, kteří jsou umělou inteligencí vyšetřováni.

Obrázek: Novinky ze světa AI #26: Umělá inteligence dokáže rozluštit staré svitky, The Beatles díky ní vydají novou píseň

WHO upozorňuje, že AI ve zdravotnictví může být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Zdroj: Freepik

Ve zprávě se tak nachází seznam doporučení, kterými by se měli lékaři a vědci pracující s AI pro tyto účely řídit. Nejdůležitějšími body jsou pak transparentnost, ověřování informací, dodržování GDPR či snaha chránit soukromí pacientů. Zatím jde pouze o nezávazná doporučení, lze však očekávat, že s postupnou integrací umělé inteligence do zdravotnických systémů se dokument může stát podkladem pro skutečné regulace AI v této sféře.

Generace vědců si lámaly hlavu nad starořímským svitkem. Pomohla umělá inteligence

Když v roce 79 n. l. došlo k nechvalně proslulému výbuchu sopky Vesuv, skončila římská města Pompeje a Herculaneum pod nánosem lávy, popela a prachu. Ačkoliv se pak archeologové a historici postupně propracovávali k odkrytí příběhu těchto sídel, mnoho historických nálezů včetně řady dobových svitků bylo znatelně poškozeno, a jejich rozluštění pak vědci považovali za nemožné.

Obrázek: Novinky ze světa AI #26: Umělá inteligence dokáže rozluštit staré svitky, The Beatles díky ní vydají novou píseň

Umělá inteligence dokázala přeložit část svitku, se kterým si vědci nevěděli rady. Zdroj: Freepik

Odborná společnost se tak nedávno rozhodla uspořádat veřejnou výzvu Vesuvius Challenge, v rámci které mohli účastníci demonstrovat schopnosti AI a strojového učení na přečtení svitků z Herculanea. Tým, který papyry rozluští, se pak může těšit na odměnu v hodnotě 700 tisíc dolarů (zhruba 16,4 milionu korun). Dílčí úspěch se pak podařilo dvěma vědcům – Lukeovi Farritorovi a Youssefovi Naderovi. Dvojice nadšenců do AI dokázala nezávisle na sobě rozluštit úvodní slovo jednoho z dokumentů, πορφυρας neboli porphyras, což je řecký výraz pro fialovou barvu. Oba získali ocenění v podobě odměny 50 tisíc dolarů (1,2 milionu korun). Historici stojící za Vesuvius Challenge věří, že by první klíčový úspěch mohl motivovat další vědce ve snahách rozluštit tajemství rukopisů z Herculanea, jejichž obsah zatím zůstává tajemstvím.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Ani Izrael nedokáže zařídit, aby vám telefon explodoval v kapse: Co se s pagery Hizballáhu doopravdy stalo?
Ani Izrael nedokáže zařídit, aby vám telefon explodoval v kapse: Co se s pagery Hizballáhu doopravdy stalo?
Obrázek: Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Obrázek: Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru
Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru
Obrázek: Český vynález 369Sonic: Ultrazvukový nůž je extrémně ostrý a nakrájí dort i maso jako máslo
Český vynález 369Sonic: Ultrazvukový nůž je extrémně ostrý a nakrájí dort i maso jako máslo
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu