Volání po globální regulaci umělé inteligence zaznívají ze stále více stran. AI nezahálí, a neustále se zdokonaluje například v oblasti medicíny. Zároveň se jí ale nedaří nárokovat si práva na patentové vlastnictví.
- 1. Copilot od Microsoftu má problémy s halucinacemi
- 2. Kryptoměna Worldcoin od OpenAI se vrací do hry. Firma tak hledá další investory
- 3. Po regulaci umělé inteligence už volá i papež. Má stále řadu problémů, tvrdí
- 4. AI exceluje v diagnostice autismu u dětí. Stačí jí k tomu pohled do očí
- 5. Britský soud rozhodl, že umělá inteligence nemůže vlastnit patentová práva
Copilot od Microsoftu má problémy s halucinacemi
Nadcházející prezidentské volby ve Spojených státech v roce 2024 na sebe postupně strhávají více a více pozornosti. Jak se ale ukazuje, není dobré v tomto ohledu využívat umělou inteligenci jako věrohodný zdroj informací. O tom se přesvědčil mimo jiné internetový magazín Wired, který v rámci svého průzkumu otestoval chatbota Copilot, který provozuje společnost Microsoft. K překvapení redakce se umělá inteligence potýkala s celou řadou problémů; poskytovala například zavádějící informace o kandidátech či se dokonce opírala o konspirační teorie. Podobné situace prý nastávaly v souvislosti s informacemi ohledně voleb v jiných zemích. Úspěšnost odpovědí na politické dotazy se pohybovala okolo hranice 60 %, která je v kontextu této problematiky značně nedostačující. Je tedy zjevné, že se Copilot má ještě co učit, zejména co se aktuálních témat týče.
Kryptoměna Worldcoin od OpenAI se vrací do hry. Firma tak hledá další investory
Letos v červenci spatřila světlo světa nová kryptoměna s názvem Worldcoin, se kterou přišel šéf OpenAI Sam Altman. O projektu nebylo dlouho příliš slyšet, nyní, když se ale situace ve společnosti stabilizovala, se zdá, že se koncept vrací se v plné síle. Ve snaze najít pro OpenI nové investory tak lze Worldcoin koupit za zvýhodněnou cenu. Podle předběžných zpráv chce společnost tímto způsobem získat až 50 milionů dolarů pro financování dalších projektů souvisejících především s umělou inteligencí. Worldcoin pak měl být první kryptoměnou, která bude integrována přímo do AI. Pokud se tedy podaří investiční plány naplnit, je možné, že bude tomuto smělému cíli opět o krok blíž.
Po regulaci umělé inteligence už volá i papež. Má stále řadu problémů, tvrdí
V rámci Světového dne míru, křesťanského svátku, který připadá na 1. ledna, oznamuje papež dopředu svou řeč, kterou chce adresovat veřejnosti. Letos se tématem jeho každoroční zprávy stane mimo jiné i AI. Papež František si uvědomuje problematiku, která je v souvislosti s využitím umělé inteligence v poslední době diskutována, a svou řečí tak chce poukázat na nutnost jednat. Ačkoliv podle něj může AI sloužit ke zdokonalení lidstva a k cestě za vyšším dobrem, znamená také potenciální riziko, které může být prostředkem naší zkázy. Žádná technologická inovace se totiž neobejde bez určitých kompromisů a omezení, a je tak nutné zvážit obě strany mince. S podporou papeže by tak mohlo dojít k rychlejšímu dokončení mezinárodní dohody, která povede k regulaci AI a jejích funkcí.
AI exceluje v diagnostice autismu u dětí. Stačí jí k tomu pohled do očí
Překvapivých výsledků dosáhla umělá inteligence v rámci diagnostiky autismu. Nový AI algoritmus byl vycvičen na fotografiích sítnic dětí, přičemž se mu podařilo dosáhnout 100% spolehlivosti v diagnostice autismu. Umělá inteligence tak může být velkým pomocníkem v diagnostice autismu, zejména pak v případech, kdy mají lidé omezený přístup k odborníkům. Algoritmus byl trénován na dětech ve věku přibližně 4 roky, vědci pak chtějí ověřit, zda-li bude podobně úspěšný ještě v dřívějších fázích života. Již nyní jde ale o neocenitelný nástroj, který si v brzké době najde v oblasti včasné diagnostiky autismu své jisté místo.
Britský soud rozhodl, že umělá inteligence nemůže vlastnit patentová práva
K významnému rozhodnutí v oblasti AI dospěl tento týden Nejvyšší soud Spojeného království. Ve svém rozsudku týkajícího se případu technologa Stephena Thalera, který chtěl za vynálezce svých objevů uvést vlastnoručně vyvinutou umělou inteligenci, uvedl, že vlastníkem patentu musí být skutečná osoba. Thaler v minulosti vyjádřil obavy o tom, že AI není v oblasti autorských práv nijak chráněná, a svým případem pak chtěl na tento problém poukázat. Uspět se mu ale bohužel nepodařilo. Nejvyšší soud však uznal, že situace okolo AI je stále v mnoha ohledech neprozkoumanou, a proto bude podobné případy bedlivě sledovat tak, aby bylo možné v oblasti patentového vlastnictví nastavit jednotná pravidla.