Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows

Nedávný vývoj situace okolo umělé inteligence způsobil, že více a více oborů zkouší jejím prostřednictvím posouvat limity svých schopností a možností stále dál. Co zajímavého se v souvislosti s AI událo v posledních dnech?

AI pomáhá s vývojem 5G sítí

Principy machine learningu, který je základem pro efektivní využívání funkcí umělé inteligence, bude nejspíš možné aplikovat i v rámci rozvoje mobilních sítí. Na tuto možnost poukázal výzkum na švédské univerzitě ve městě Umeå. Moderní 5G síť totiž často čelí problémům v oblasti diagnostice poruch, a právě v tomto směru se AI ukazuje jako nenahraditelný pomocník. Nástroj vyvinutý švédskými vědci by tak mohl pomoci technikům, které se o správu a vývoj (nejen) 5G sítí starají, čímž by měl být zajištěn jejich plynulejší chod.

Obrázek: Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows

Umělá inteligence se možná bude podílet na budování a správě infrastruktury pro 5G sítě. Zdroj: Freepik

Vědci s pomocí umělé inteligence lépe analyzují předměty na fotografiích

Je známo, že AI dokáže sama o sobě generovat také krátká videa či obrázky. Ještě výkonnější je pak v následné editaci těchto záznamů. Pro správnou práci s grafickým obsahem je pak klíčové rozpoznávání všech objektů, které jsou na daném snímku zachyceny. S tím by mohla pomoci práce odborníků z MIT, kteří se ve společnosti s vývojovým oddělením společnosti Adobe pustili do projektu detekce předmětů na úrovni jednotlivých pixelů. Ačkoliv však byl nový AI model zatím aplikován pouze na sérii testovacích obrázků, ukazuje svůj potenciál sloužit umělcům i dalším tvůrcům vizuálního obsahu napříč všemi sférami služeb.

Blíží se nová éra internetových reklam?

Implementovat funkce AI do své struktury již poměrně úspěšně zvládla celá řada technologických gigantů, včetně společnosti Google. Ten se však rozhodl posunout hranice zase o kousek dál, a oznámil tak chystané změny v oblasti reklam.

Obrázek: Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows

Díky AI se v blízké budoucnosti velmi pravděpodobně dočkáme více personalizované a uživatelsky přívětivější reklamy. Zdroj: Unsplash

Poskytování internetového prostoru pro reklamní účely tvoří významnou část příjmů Googlu, a společnost tak nabízí klientům pomoc při tvorbě vhodné reklamy, která cílového konzumenta skutečně osloví. V tom by pak měla pomáhat právě generativní AI, která již nyní v prohlížečích dokáže personalizovat reklamní okna tak, aby byla k uživateli co nejvíce přívětivá. Nové služby zatím Google nabídne svým klientům zdarma, případné zpoplatnění se pak bude odvíjet zejména od rozsahu úspěchu, který by mohl nový systém reklam oběma stranám přinést.

O umělou inteligenci se zajímají i filozofové

Dokáže mít umělá inteligence vlastní vědomí? Nejen tuto otázku si v poslední době stále častěji pokládají odborníci z oblasti psychologie i filozofie. Odpověď na ní není zdaleka tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. Nedávno publikovaný článek na webu Wired.com uvádí, že ještě donedávna se vědci domnívali, že umělá inteligence nebude nikdy uvědomělejší než lidská, nebude-li schopná snít. Dnes však již víme, že AI dokáže sama generovat nejrůznější fantasy monstra či katastrofické scénáře, aniž by jí k tomu byl dán jakýkoli impuls. Znamená to, že i umělá inteligence nakonec bude schopna snít, vnímat či cítit?

Obrázek: Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows

Microsoft chystá ohledně AI celou řadu nových funkcí, které postupně odhaluje. Zdroj: Unsplash

Bill Gates oznámil smělé plány využití AI v rámci Microsoftu

Poměrně velkou novinku si pro uživatele operačního systému Windows připravil spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. Microsoft již nějakou dobu koketuje s rozhraním umělé inteligence, o čemž svědčí mimo jiné i vlastní engine Bard, nyní však chce učinit AI ještě dostupnější. Generativní AI by se tak mohla stát přímo součástí Windows. K programům se uživatelé dostanou již brzy prostřednictvím obchodu Microsoft Store, přičemž v nabídce bude celá řada grafických, programovacích či výukových nástrojů. Gates doufá, že právě toto je cesta k překonání konkurence ve formě společností Google či Apple. Zda tomu tak skutečně je, ukáže až schopnost Microsoftu funkce AI naplno využít.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo... Motorola slaví 95. výročí
Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo… Motorola slaví 95. výročí
Obrázek: Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Obrázek: Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Obrázek: Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?