Novinky ze světa AI #58: Summit v Ženevě, kosmické exploze a konec testů na zvířatech

Pokrok v oblasti umělé inteligence pokračuje zběsilým tempem dál, stejně jako rozdělování společnosti, které vyvolává. V uplynulých dnech se tak vzedmula nová vlna kritiky, ale také inovací, které i nadále převládají, a umocňují tak potenciál AI ovlivnit naše životy v dobrém i ve zlém.

AI for Good: Tradiční ženevská konference ohromila i varovala

V průběhu minulého týdne se v Ženevě konala dvoudenní konference AI for Good, kterou švýcarské město hostí již od roku 2017. Akce se účastnili nejvyšší představitelé OSN i světoví technologičtí lídři, kteří zde debatovali o potenciálu umělé inteligence měnit naše životy. Jednotliví mluvčí poukazovali na perspektivu AI ve vzdělávání, zdravotní péči či například meteorologii. Neopomenuli však upozornit na některé nedostatky prudkého vývoje této technologie, například v oblasti globálního přístupu k internetu, který třetina planety stále nemá. Odborníci také zdůraznili nutnost podchycení bezpečného užívání umělé inteligence. Generální tajemnice OSN Doreen Bogdan-Martin pak pochválila státy, kteří k regulacím AI přistupují aktivně a zodpovědně.

Podobné akce jsou přitom pro celkový rozvoj jazykových modelů velmi důležité, jelikož řeší celou řadu palčivých otázek, jejichž zodpovězení je pro správné uchopení problematiky AI naprosto klíčové. Došlo zde také k prohloubení celé řady spoluprací, které budou vývoj umělé inteligence posouvat dopředu.

Umělá inteligence přináší na YouTube další uživatelské funkce

Platforma YouTube aktuálně testuje nové AI nástroje pro svůj formát krátkých videí neboli Shorts. Funkce zvaná Dream Screen bude do videí přidávat vlastní zelené pozadí generované umělou inteligencí. Uživatelé tak budou moci být při tvorbě obsahu mnohem více kreativní než doposud.

Obrázek: Novinky ze světa AI #58: Summit v Ženevě, kosmické exploze a konec testů na zvířatech

Na YouTube míří nová AI funkce Dream Screen, která umožní tvůrcům si více pohrát s vizuálními efekty ve videích. Foto: Freepik

Nástroj je zatím v testovací fázi a v současné době jej může využívat jen úzká skupina tvůrců. Správci platformy vlastněné společností Google navíc ani neuvedli, jaký druh umělé inteligence funkce využívá. Dream Screen tak zůstává namísto zeleného plátna zahalen spíše rouškou tajemna. Na více informací si tedy nejspíš budeme muset počkat do doby, než se nástroj rozšíří i mezi další tvůrce působící na YouTube.

Vědci využívají AI k analýze supernov

Mnoho hvězd se na konci svého života přetvoří v bílé trpaslíky, zdánlivě drobná tělesa s vysokou koncentrací hmoty. Tato tělesa však mohou explodovat za vzniku masivních supernov, a uvolnit tak do svého okolí chemický koktejl prvků. K pochopení těchto kosmických procesů nyní vědcům z britské University of Warwick pomáhá i umělá inteligence.

Obrázek: Novinky ze světa AI #58: Summit v Ženevě, kosmické exploze a konec testů na zvířatech

Výbuch hvězdy a vznik supernovy je mnohdy fascinující podívanou, která láká také vědce vyzbrojené AI nástroji. Foto: Se souhlasem NASA

Strojové učení dokáže výrazným způsobem zrychlit celý proces analýzy supernov. AI navíc umožňuje astronomům porovnat reálná měření s počítačovými simulacemi, které jsou samy o sobě mnohdy náročně na výpočetní výkon. Díky tomu je možné získat poměrně přesné prvkové složení explozí, a poskytnout tak klíčové informace o tom, jak došlo k jejich vzniku. Umělá inteligence pak kromě rychlejší práce s daty získané informace také zpřesňuje, a je tak možné hledat souvislosti mezi vlastnostmi bílých trpaslíků a odpovídajících supernov. Do budoucna se navíc počítá s prohloubením strojového učení a pokrytí širší škály vesmírných těles.

Na Metu míří řada stížností na neautorizovaný trénink jazykových modelů

Společnost Meta Platforms obdržela tento týden celkem 11 stížností týkajících se navrhovaných změn způsobu, jakým firma využívá citlivá data k trénování svých AI modelů. Podle skupiny None of Your Business (NYOB), která za obviněními stojí, může být chování Mety v rozporu s evropskými o ochraně osobních údajů. Pravidla, která mají vstoupit v platnost 26. června, by společnosti umožnila využívat například několik let staré příspěvky na sociálních sítích, soukromé fotografie či přímo sledovat internetovou aktivitu uživatelů. NYOB tak vyzvala regionální orgány v inkriminovaných jedenácti zemích k zahájení přezkumu celé situace.

Změna zásad bude mít dopad na miliony evropských uživatelů, kterým tak bude prakticky znemožněno odstranit osobní data ze systému. Zakladatel NOYB v reakci na stížnosti argumentoval, že je zcela nerozumné svěřit uživatelům odpovědnost za ochranu jejich soukromí, a volá po zákonné ochraně těchto práv. Zatím však není jasné, jak se autority k celému incidentu postaví.

Může umělá inteligence ukončit testování na zvířatech? Minimálně k tomu má nakročeno

Snaha nahradit testování na zvířatech vhodnějšími metodami přetrvává ve vědeckém výzkumu již celá desetiletí. Řada léků, které úspěšně projdou zvířecími studiemi, totiž nakonec při testech na lidech stejně selhává, což vede ke zbytečnému umírání němých tváří, ale také k plýtvání zdroji a časem. Díky vývoji AI se však sen odpůrců tohoto typu in vivo testování možná konečně stane skutečností. Umělá inteligence totiž může například využít v minulosti provedené studie, a simulovat na nich chování nových farmaceutik. Modely také dokáží předpovídat například toxicitu biologicky aktivních látek, což také přispívá k redukci počátečních testů na zvířatech. Na tomto principu funguje například virtuální pes, který vzniká v rámci projektu Virtual Second Species.

Obrázek: Novinky ze světa AI #58: Summit v Ženevě, kosmické exploze a konec testů na zvířatech

Řada laiků i odborníků zoufale volá po redukci laboratorních testů na zvířatech. Naději by mohly představovat moderní AI technologie. Foto: Freepik

Budoucnost AI v preklinických studiích tak vypadá slibně. Pro zefektivnění implementace těchto technologií do výzkumu léčiv je však zapotřebí dostatek finančních zdrojů, což je problém, se kterým se věda potýká dlouhodobě. Pomalými krůčky se však posouváme kupředu, a je možné, že se v dohledné době dočkáme úplného zrušení testů na zvířatech bez rizika zkreslení vývojových studií.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Ovládání lidí na dálku? Mozkové čipy se mohou stát terčem hackerských útoků
Ovládání lidí na dálku? Mozkové čipy se mohou stát terčem hackerských útoků
Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?