Novinky ze světa AI #69: Inteligentní procesory, družice i pračky s umělou inteligencí

Umělá inteligence se během uplynulého týdne posunula za mnohé hranice. Kromě smělé cesty do vesmíru vyrazila i trochu opačným směrem, do nanosvěta ukrytého v našem mozku. Zároveň  došlo k představení několika nových AI zařízení i funkcí chytrého asistenta Gemini.

Umělá inteligence bude sledovat Zemi z družice Evropské kosmické agentury

Minulý týden v pátek byla na běžnou dráhu Země úspěšně vypuštěna družice Φsat-2. Satelit spravovaný Evropskou kosmickou agenturou (ESA) byl do vesmíru vynesen na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, a představuje významný posun v možnostech pozorování naší planety. Zařízení je vybaveno špičkovou technologií v čele s umělou inteligencí napojenou k multispektrální kameře, díky čemuž dokáže získat velmi přesné družicové snímky, které navíc zanalyzuje v reálném čase. Půjde tedy o vůbec první družici, u níž není nutné data přenášet a zpracovávat na Zemi, a prodlevy v předávání informací by se tak měly výrazným způsobem zkrátit.

Obrázek: Novinky ze světa AI #69: Inteligentní procesory, družice i pračky s umělou inteligencí

Umělá inteligence na palubě družice Φsat-2 bude mít k dispozici multispektrální kameru ke snímání obrovských množství dat, které poté sama vyfiltruje a zpracuje. Foto: Se souhlasem ESA

Úkolem AI na palubě Φsat-2 bude především filtrovat veškerá získaná data, a posílat tak vědcům pouze relevantní informace. K tomu jí pomohou inovativní technologie v podobě detekce mraků, klasifikace námořních plavidel či překreslování snímků do map. Systém je navíc připraven pro integraci dalších podobných aplikací. Družice Φsat-2 tak podle zástupců ESA posune hranice umělé inteligence ve vesmíru, a nastaví nový standard pro možnosti pozorování Země z její oběžné dráhy.

Harvard a Google se činí. Za pomoci AI vytvořili dosud nejdetailnější mapu našeho mozku

Přelomový projekt Harvardovy univerzity a společnosti Google vytvořil dosud nejpodrobnější model nervové sítě v lidském mozku. Výzkumníci dokázali umělou inteligenci zvanou PINNACLE vytrénovat na malém vzorku tkáně, v němž za pomoci obarvení těžkými kovy vizualizovali membrány jednotlivých buněk. Vzorek byl poté zalit do pryskyřice a nakrájen na plátky o tloušťce několika desítek nanometrů, čímž bylo možné vytvořit dvoudimenzionální průřez mozkem, a minimalizovat tak komplikující faktor třetího rozměru. Umělá inteligence pak z těchto vzorků dokázala zpětně sestavit 3D model celého orgánu, včetně sítě, která jej tvoří.

Obrázek: Novinky ze světa AI #69: Inteligentní procesory, družice i pračky s umělou inteligencí

AI systém PINNACLE dokázat zmapovat spletitou síť spojení v našem mozku. Foto: Se souhlasem Harvard University a Google

Výsledná mapa poskytla vědcům obrovské množství nových informací, včetně neuronů s více než 50 synapsemi. Některé z těchto fenoménů byly v rámci akademického bádání mnohdy přehlíženy, ve skutečnosti však mohou být potenciálně klíčové pro správné pochopení toho, jak náš mozek vlastně funguje. Mapa je již nyní volně k dispozici pro další vědecké týmy z celého světa, které by měly zájem výzkum v této oblasti dále prohloubit.

Mobilní procesor Snapdragon 7s Gen 3 přináší umělou inteligenci i do levnějších zařízení

Společnost Qualcomm představila tento týden nový přírůstek do rodiny mobilních procesorů, čipset Snapdragon 7s Gen 3 určený primárně pro smartphony střední třídy. Ačkoliv jde v rámci produktové řady o zatím nejdostupnější model, je hardware schopen využít generativní funkce umělé inteligence. Osmijádrový čip umožní podporu až 16 GB RAM paměti a či pohon 4K displejů při 60 snímcích za sekundu. Z pohledu AI funkcí byl Snapdragon 7s Gen 3 úspěšně otestován na jazykových modelech Baichuan-7B či Llama 2.

Obrázek: Novinky ze světa AI #69: Inteligentní procesory, družice i pračky s umělou inteligencí

Čipset Snapdragon 7s Gen 3 nabídne zařízením střední třídy přístup k některým funkcím GenAI. Foto: Se souhlasem Qualcomm

První telefon vybavený procesorem Snapdragon 7s Gen 3 by měla na trh uvést společnost Xiaomi, a to již letos v září. Postupně se očekávají i další zařízení značek Samsung či Realme.  Všechny smartphony by pak měly být za obecně nižší cenu než srovnatelné modely osazené stávajícími čipy třetí generace Snapdragon 7 a Snapdragon 7+.

Samsung rozšiřuje své produktové portfolio. Na trh míří série AI praček

Společnost Samsung se v rámci AI technologií neomezuje pouze na mobilní telefony či tablety. Se svojí produktovou řadou ledniček Bespoke vybavených umělou inteligencí experimentuje na trhu již od roku 2022. Nyní se chystá svou nabídku rozšířit i o chytré pračky. Až deset nových zařízení by mělo ještě letos dorazit na indický trh. Specifikace jednotlivých modelů zatím zveřejněny nebyly, jejich konfigurace by však měla odpovídat regionu, v němž se budou AI pračky prodávat.

Obrázek: Novinky ze světa AI #69: Inteligentní procesory, družice i pračky s umělou inteligencí

Umělou inteligenci již využijí i pračky. Příkladem je modelová řada Bespoke od Samsungu, která se brzy dočká rozšíření o další modely. Foto: Se souhlasem Samsung

Samsung ve svých propagačních materiálech uvádí, že produktová řada Bespoke nabízí uživatelům personalizovaný zážitek díky inteligentní a intuitivní nabídce. Zatím si lze jen spekulovat o tom, jak výrobce hodlá AI u nových modelů praček využít. Spotřebič by však mohl být schopen učit se návyky uživatele ohledně frekvence, doby či nastavení jednotlivých praní, či efektivně upravovat množství či tvrdost vody, jako tomu je u stávajících modelů. Společnost Samsung dlouhodobě usiluje o vývoj chytřejší, efektivnější a ekologičtější spotřební elektroniky, a lze tak předpokládat, že připravovaná řada praček Bespoke nebude v tomto ohledu výjimkou.

Gemini AI nově pomůže s tvorbou e-mailů, šušká se i o updatu pro Fotky Google

Mobilní aplikace Gmail se v týdnu dočkala nové funkce využívající model umělé inteligence Gemini. Nástroj Help me write (Pomoz mi psát) se skládá ze dvou hlavních částí. Tou první je Refine, jenž dokáže vzít již vytvořený návrh e-mailové zprávy, a pokusit se jej formalizovat, rozvinout či zkrátit. Za pomoci funkce Polish pak umí na základě pouhých několika poznámek generovat kompletní návrh formálního e-mailu. Podle společnosti Google bude funkce Help me write k dispozici jak pro mobilní telefony, tak v prohlížečové verzi Gmailu, zatím je však určena pouze předplatitelům programů Gemini AI Premium či vyšších verzí Google Workspace.

Kromě Gmailu by pak Gemini AI měla posílit i nástroje Fotky Google. O integraci funkcí umělé inteligence do aplikace se ví již od květnového eventu Google I/O, koncept je však podle všeho již velmi blízko realizaci. AI by měla uživatelům dokázat odpovědět na dotazy týkající se snímků na obrazovce prostřednictvím rozhraní Ask Photos. V praxi se tak budete moci chytrého asistenta Gemini AI zeptat například na otázku „jaký druh kabátu mám na snímku z loňské dovolené v Paříži?“. Software následně sám projde databázi fotek, vybere tu, na kterou dotaz odkazuje, a pokusí se odpovědět. Umělá inteligence by si pak podle společnosti Google měla poradit i s nepříliš jasně formulovanými otázkami. Zatím sice není jasné, kdy se nástroj Ask Photos v aplikaci Fotky objeví, podle některých náznaků je však funkce již nyní v procesu beta testování.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Úvodní foto: Unsplash

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Obrázek: Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru
Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru
Obrázek: Český vynález 369Sonic: Ultrazvukový nůž je extrémně ostrý a nakrájí dort i maso jako máslo
Český vynález 369Sonic: Ultrazvukový nůž je extrémně ostrý a nakrájí dort i maso jako máslo
Obrázek: Potřebujete nové ochranné sklo na mobil? Automat GREENMNKY ho perfektně nalepí za 100 sekund
Potřebujete nové ochranné sklo na mobil? Automat GREENMNKY ho perfektně nalepí za 100 sekund
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu